מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

השבתה של מרכז שלטון מקומי

חדשות
14.05.2023

בעקבות הצבעת ועדת הכספים על העברת ״קרן הארנונה״ כחלק מחוק ההסדרים ובהתאם להחלטת ראשי הרשויות שהתקבלה בישיבת חירום שהתקיימה היום (א'), הודיע השלטון המקומי על השבתה כללית של כלל השירותים המוניציפליים ברשויות המקומיות, החל ממחר, יום ב' 15.5.2023. במסגרת השביתה לא יינתנו גם באילת, שירותי קבלת קהל ומענה טלפוני בכל יחידות העירייה ולא יבוצע פינוי אשפה. במערכת החינוך: סייעות לא יפתחו את גני הילדים, מורים המועסקים על ידי הרשות לא ילמדו בכיתות ולא יינתנו שירותי אבטחה, ושירותים תומכים מעובדי חינוך כמו ספרנים, תומכי הוראה, מזכירות ואבות בית. החינוך המיוחד יפעל כרגיל כולל הסעות וגם בחינות הבגרות כולל בחינת הבגרות במתמטיקה יתקיימו כסדרן. ראש העירייה – אלי לנקרי, שנכח בדיונים אמר: "כספי הארנונה של תושבי אילת ישמשו את תושבי העיר ולא שום עיר אחרת או קרן כזאת או אחרת של המדינה".

בדיון של ועדת הכספים שהתקיים היום (א') בה השתתפו ראשי רשויות, ביניהם גם ראש העירייה –אלי לנקרי, נרשמה כאמור התנגדות נחרצת וגורפת לאישור קרן הארנונה לפיה רשויות חזקות יפרישו מהארנונה העסקית בתחומן לקרן ארנונה שתשרת רשויות מוחלשות. "יש כאן ניסיון לפגוע בחינוך, ברווחה, בתרבות וביכולת לספק שירותים מוניציפליים לתושבים שלנו ולהביא לקריסה של הרשויות המקומיות" ציינו במרכז שלטון מקומי והוסיפו: "לא מתפקידנו לדאוג למקורות תקציביים לפתרון משברים לאומיים. החוק הזה נולד בחטא ולא יתרום בשום צורה לפתרון משבר הדיור. לצערנו, לאחר שכל ההתנגדויות נתקלו בחומה אטומה, לא נותר לנו אלא להשבית את השירותים המוניציפליים ולהילחם על זכויות התושבים שלנו״.

לא מיותר לציין, כי בהתאם לחוק, תידרש עיריית אילת להעביר בטווח של כ – 5 שנים, סך של כ – 50 מיליון ₪ לטובת קרן הארנונה שתשרת רשויות אחרות. בעניין זה הבהיר ראש העירייה: "אנו מתנגדים לזה נחרצות ולא ניתן לזה לקרות. כספי הארנונה של תושבי אילת ישמשו את תושבי העיר ולא שום עיר אחרת או קרן כזאת או אחרת של המדינה". עוד ציין ראש העירייה, כי המשמעות לגבי העיר אילת היא הרת אסון ויכולה להביא את העירייה לקריסה כלכלית וכמובן לפגיעה קשה בשירות לתושבים ובאיכות החיים של התושבים בעיר.

ברוח הדברים הללו העביר ראש העירייה פניה בהולה לשר האוצר – בצלאל סמוטריץ, לפני הדיון בוועדת הכספים ובה הדגיש, כי משום מאפייניה הייחודיים של אילת, נדרש להחריגה מן החוק. בדבריו הבהיר ראש העירייה, כי אילת אינה נותנת שירותים רק לתושביה אלא משרתת עוד כ – 3 מיליון נופשים בשנה, לכן החלוקה של ההכנסה מארנונה עסקית לנפש צריכה להיות בהתאם. עוד ציין ראש העירייה, כי ההשלכות הפריפריאליות על הוצאות העיר גדולות פי כמה מהשפעת המדד הסוציו אקונומי ואילת כעיר המרוחקת והמבודדת ביותר בישראל, סובלת מכך יותר מכל עיר אחרת".

ראש העירייה הדגיש בדבריו, כי התעשייה העיקרית של אילת – תעשיית בתי המלון שונה בתכלית מכל התעשיות האחרות בכך שתעריף הארנונה שלה אינו גבוה ובניגוד לתעשיות אחרות זו תעשיה עתירת הוצאה הדורשת שירותים ברמה גבוהה. על רקע האמור ביקש ראש העירייה את התערבות השר לשינוי ההחלטה לגבי אילת.

 כאמור, לצד הדרישה להחריג את אילת, גם אילת נכללת בהשבתה ובהתנגדות הגורפת לחוק.

אולי יעניין אותך גם