מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

בצל המלחמה העיר אילת כמעט מכפילה את עצמה ומארחת כ – 60,000 מפונים ומתפנים

ביום העשירי למלחמת ״חרבות ברזל״, העיר אילת כולה מגויסת וכמעט מכפילה את עצמה עם אירוח של כ – 60,000 מפונים ומתפנים, רובם בבתי מלון (ב 12,000 חדרי מלון) והשאר בבתי תושבים, דירות שכורות, מעונות סטודנטים ועוד. בתוך שגרת החירום, חזרו לפעול היום (ב') גני הילדים, מעונות היום וכל תלמידי החינוך המיוחד בגנים ובבתי ספר יסודיים ובמהלך השבוע יחזרו כולם בהדרגה ללמידה מקרוב. מדיניות ההתגוננות באילת ללא שינוי. 

בהערכת מצב שקיים הבוקר (ב') ראש עיריית אילת – אלי לנקרי, כמידי יום יחד עם גורמי צה"ל, משטרה, חינוך וקהילה, דיווח מפקד משטרת מרחב אילת, כי העיר אילת בכוננות ומוכנות גבוהה כולל עיבוי כוחות ודריכות מבצעית גבוהה של כל הצוותים. גם היום מדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף ללא שינוי, לפיה אילת נמצאת במדרג הירוק ויכולה לקיים פעילות מלאה בכפוף למגבלת התקהלות עד 1,000 איש. לצד עיבוי כוחות של צה"ל, משטרה ומג"ב, צוותים של פיקוד העורף פועלים בבתי המלון ובמוקדים השונים וכוח מגויס של פיקוד העורף יפעל ככיתות כוננות.

בהתאם לאישור פיקוד העורף ומשרד החינוך, נפתחו חלק ממוסדות החינוך והעיר נערכת לחזרה מלאה ללימודים בהדרגה. היום (ב') נפתחו כל מעונות היום וגני הילדים באחוז התייצבות גבוה (80% במעונות היום, 60% בגני הילדים). גם צהרוני הגנים שמפעילה רשת המתנ"סים יפעלו היום. צהרוני בתי הספר יפעלו גם כן עם החזרה ללימודים מקרוב. עוד היום למדו כרגיל, כל תלמידי החינוך המיוחד בגני הילדים ובתי הספר היסודיים. (עד כה למדו רק תלמידי חינוך מיוחד עם לקויות מורכבות). מערך ההסעות לחינוך המיוחד יפעל כרגיל ממחר (ג'). לימודים כרגיל ימשיכו גם באולפנה, ישיבה תיכונית, ברנקו וייס וקידום נוער. אחוזים גבוהים נרשמו היום גם בלמידה מרחוק בין 60-75% ובמהלך השבוע יחזרו כאמור כולם ללמידה מקרוב בהיערכות של מינהל שח"ק ואגף החינוך בעירייה. בהתאם להנחיית ראש העירייה אבטחו הבוקר את גני הילדים חיילים של פיקוד העורף ובימים הקרובים יאבטחו אותם גם כיתות הכוננות העירוניות, שיסיירו בין מוסדות החינוך לצד המאבטחים בבתי הספר.

בנוסף להיערכות חזרה ללימודים, פועל אגף החינוך בעירייה מול רכזי החינוך של היישובים המפונים על מנת לתת מענים חינוכיים בתוך בתי המלון כולל חלוקה של 800 מחשבים ניידים שסיפק משרד החינוך כפעימה ראשונה לילדי המפונים. בנוסף הגיש מינהל שח"ק בעירייה אישור למנהל מחוז דרום של משרד החינוך לקלוט לגני הילדים ובתי הספר באילת, ילדים של יישובים מתפנים המתארחים בבתי התושבים.

לצד זאת ממשיכה העירייה לסייע בפינוי וניקיון מקלטים פרטיים. משבוע שעבר מסייעת העירייה לדיירים בפינוי וניקיון של מקלטים פרטיים בסיוע של צוותי עירייה, קבלני הניקיון ומתנדבים רבים. עשרות מכולות של 16 קוב מפונות מידי יום מהמקלטים הפרטיים.

לאחר שפנה ראש העירייה בקריאה דחופה לשרי הממשלה לסייע לאילת בקליטת מפונים ומתפנים, צפויים להגיע מחר (ג') לאילת משלחת נציגים של משרד הממשלה וגם משלחת של מחוז דרום במשרד החינוך כדי לעמוד מקרוב אחר הצרכים.

עיריית אילת המנהלת את המערך הזה מהיום הראשון ללחימה תחת כוננות ומוכנות מבצעית גבוהה, ממשיכה לתת מענים בכל התחומים לתושבי העיר ולתושבי היישובים המפונים ומתפנים כאחד. מוקד הסיוע העירוני מרכז אלפי פניות ביום, בטלפון 08-6363990, ונותן מענים לתושבים המפונים והמתפנים בחלוקת מזון, אירוח, גיוס מתנדבים, הפניה לגורמי רפואה, ביגוד, מוצרי מזון יבש ועוד. לצד חלוקה של 5,000 מנות אוכל מבושל בשישי שבת, מחלקת העירייה מידי יום 2,000 מנות אוכל מבושל למוקדים בהם שוהים מתפנים שאין בהם ארוחות. בנוסף פועלים שלושה מוקדים לאיסוף וחלוקת תרומות (ביגוד, מוצרי היגיינה, מוצרים ומזון לתינוקות, משחקים ועוד).

גם מוקדי הסיוע הנפשי שמאוישים על ידי עובדים סוציאליים ופסיכולוגים בעירייה יחד עם נציגי בריאות הנפש מקופות החולים ומתנדבים שהגיעו מכל הארץ, הורחבו ל – 19 בתי מלון. גם המענים הרפואיים הורחבו בסיוע בית חולים "יוספטל" וכל קופות החולים כולל שלושה מוקדי רפואה בבתי המלון ומרפאה ניידת באמבולנס.

לצד העומסים בכבישי העיר ממפונים ומתפנים שהגיעו עם רכבים, ממשיכה העירייה לאפשר חניה חינם בחניות המוסדרות (כחול לבן). בנוסף מפעילה העירייה את אולמות הספורט בית הפועל וצאלים הפועלים כמרכזי קליטה ומשמשים בשלב זה את חיילי פיקוד העורף ובה"ד 1 שמעבים את כוחות העיר.

בתוך ריכוז כל המענים, ישנם לא מעט רגעים מרגשים של מאות מתושבי אילת שמגיעים לשמח את תושבי היישובים בעליות לתורה של חתני בר מצווה שמתקיימים בהתארגנויות מהירות בבתי כנסת בעיר, בחופות שמקיימת המועצה הדתית, בשיירת רכבים מרגשת שארגנו אתמול (א') הגרעין התורני "אל עמי" להרמת המורל ולחיזוק צה"ל וכוחות הביטחון, בהשתתפות מאות רכבים שנסעו ברחבי העיר ובציר המלונות בהם לנים תושבי היישובים, בדגלים על הבתים ובתאורה מיוחדת ברחבי העיר, בתי מלון ועוד.

בנוסף להיערכות העירונית ישנן מאות יוזמות פרטיות בהתגייסות מחממת לב של אלפי תושבים ובעלי עסקים, ביניהם מאות תושבים שפתחו את ביתם, מסעדות שמעניקות ארוחות חינם, אטרקציות שמעניקות הפוגה ללא עלות ובהנחות ענק, מדריכי רשת המתנ"סים שמפעילים בבתי המלון, מפעילים מקומיים ואומנים שמגיעים לאילת במיוחד, מאות בני נוער ותושבים שמתנדבים במקלטים, בבתי המלון, במרכזי איסוף וחלוקה של תרומות באיסוף וחלוקה של חבילות לאלפי החיילים שמאישיים את גזרת אילת וגם כאלה שמגנים עלינו בחזית, הירתמות של ארגונים ועמותת ועוד ועוד.

אולי יעניין אותך גם

ביטחון וחירום
31.01.2024

ביקור פיקוד העורף

ביטחון וחירום
16.11.2023

כיתת הכוננות של אילת