מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

הראשונים להסתער

60 מתנדבים סיימו בשבוע שעבר הכשרה של יחידת סע"ר (סיוע עצמאי ראשוני לחילוץ מהריסות), שהקימה העירייה בשיתוף פיקוד העורף כמענה ראשוני בעת רעידת אדמה. מחציתם, מתנדבי ארגון "ידידים בדרכים" סניף אילת ומחציתם עובדי עירייה והחברה הכלכלית לאילת. אלה מצטרפים למעל 150 מתנדבים שכבר הוכשרו כחלק מהיערכות העיר בשגרה לחירום. 

ריחוקה הגיאוגרפי ומיקומה הססמי של אילת מחייב את העיר והאזור לבנות יכולת עצמאית המבוססת על כוחות מקומיים ומתנדבים, שיפעלו בשתי היממות הראשונות בתחומי החילוץ וההצלה, וכמובן בסיוע לאוכלוסייה אחרי התרחשות של רעידת אדמה הרסנית. לצד תרגול מצבי חירום שמקיימת העירייה כל העת, הוקמה לפני כעשור יחידת סע"ר שתפקידה לתת מענה ראשוני בעת רעידת אדמה. כיום מונה היחידה כ – 150 מתנדבים. אליהם מצטרפים כ – 100 תלמידי י' מבית ספר התיכון ע"ש רבין אשר עברו את ההכשרה וישמשו כוח עזר בשעת חירום.

כחלק מהיערכות בשגרה פועלת העירייה באמצעות אגף חירום וביטחון בניהולו של אילן חדידה, לעבות כל העת את כוחות המתנדבים כחלק מבניית חוסן קהילתי. במסגרת זו נשענת יחידת סע"ר על מתנדבים מארגונים שונים ביניהם מפעלים חיוניים כמו מפעלי ים המלח, מקורות, נמל, עירייה, תאגידי העירייה, בתי מלון ועוד, שעברו את ההכשרה ואלה יתנו מענה בשעות חירום. המתנדבים עוברים הכשרה בהובלת פיקוד העורף, שמשכה 3 ימים ובמסגרתה מקבלים כלים בתיאוריה ובמעשה בתחומי חילוץ ועזרה ראשונה. את התרגול המעשי מבצעים המתנדבים באתר הרס שהוקם במיוחד לאילת בשיתוף כב"ה, עיריית אילת ופיקוד העורף. האתר ממוקם במעלה כביש 12 צומת יותם והוא נבנה על ידי בית הספר לחילוץ והצלה של פיקוד העורף בבה"ד 16. הקמת האתר מאפשרת אימוני חילוץ והצלה לכלל גורמי החירום במרחב וזאת על מנת להיערך טוב יותר בעת קריסת מבנים מרעידת אדמה או פגיעת טיל.

במסגרת שיתוף הפעולה בין ארגון ידידים לרשויות מקומיות, השתתפו כאמור בהכשרה האחרונה, 30 מתנדבי ומתנדבות ידידים מסניף אילת. המתנדבים המורגלים לסייע בדרכים ולהעניק סיוע ראשוני אפילו בחילוץ מרכבים ומעליות, הוכשרו להעניק סיוע ראשוני בעת רעידת אדמה בדגש על פעולות חילוץ ממבנים והגשת עזרה ראשונה. "המתנדבים שלנו לא מסתפקים בסיוע שגרתי בדרכים, אלא נכונים להגיש סיוע גם באירועי חירום – שחלילה לא יהיו. קיום הקורס הוא חלק מהחלטה אסטרטגית של מנהלי הארגון לפיה מתנדבי ידידים ייטלו חלק בהגשת עזרה באירועים לא שגרתיים המחייבים מענה מיידי טרם הגעת כוחות נוספים לזירה" אמר אלעד מאיר, מנהל מחוז דרום של ארגון ידידים. נתי טויטו, מנהל סניף אילת של הארגון הוסיף: "אנו נעזור בכל מקום בו נוכל לסייע לתושבי העיר אילת ואורחיה בשגרה ובחירום".

אולי יעניין אותך גם

ביטחון וחירום
31.01.2024

ביקור פיקוד העורף

ביטחון וחירום
16.11.2023

כיתת הכוננות של אילת