מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת חורף: ימים א-ה: 8:30-16:00 | יום  שישי ושבת 9:00-16:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

שעתה של הממשלה במלחמה

חדשות
17.10.2023

בשבוע השני למלחמת "חרבות ברזל", מארחת העיר אילת כ 60,000 מתושבי הדרום ויישובי העוטף, בכל בתי המלון, באכסניות, בדירות שכורות ובבתי תושבים. על רקע פנייה של ראש עיריית אילת – אלי לנקרי לשרי הממשלה למתן סיוע לאילת במאמץ העירוני, הגיעו היום (ב׳) לאילת נציגי משרדי ממשלה ומרכז שלטון מקומי, ביניהם משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד הפנים, משרד החינוך ומשרד הרווחה. ראש העירייה הבהיר במהלך הביקור, כי מאחר שמדובר במערכה ממושכת נדרש סיוע לאומי למאמץ העירוני לטובת התושבים המפונים והמתפנים כאחד.

בדיון שהתקיים הבוקר בו השתתפו גורמי צבא, משטרה, רווחה, חינוך וקהילה, קיבלו נציגי הממשלה ומרכז שלטון מקומי, סקירה על ההיערכות וההתגייסות העירונית כבר מהיום הראשון ללחימה. החל מלינה דרך ארוחות, אינספור תרומות, פעילויות הפגה, תמיכה נפשית, סיוע רפואי, מענים חינוכיים, פתיחת מקלטים ועוד. בנוסף קיבלו הנציגים סקירה ביטחונית ממח״ט יואב, ממפקד נפת אדום של פיקוד העורף וממפקד משטרת מרחב אילת.

עוד בדיון קיבלו נציגי המשרדים סקירה מגורמי החינוך והרווחה בעירייה לגבי 20 מוקדים של סיוע רגשי ונפשי הפועלים בבתי המלון, מענה שהתבסס בשבוע הראשון רק על עובדים סוציאליים ופסיכולוגים של העירייה יחד עם מרכז בריאות הנפש באילת ומטפלים מתנדבים, וקיבל בהמשך סיוע ממשרד הרווחה כולל תגבור של 60 עובדים סוציאליים וממשרד הבריאות שחיזק את המערך בשיתוף המרכז הרפואי שלוותה. מנכ״ל העירייה ציין את הפעולות העירוניות, ביניהן פתיחת מרכז סיוע עירוני המקבל אלפי פניות ביום, הקמת שלושה מרכזים לוגיסטיים לאיסוף וחלוקת תרומות, חלוקת אלפי מנות אוכל מידי יום, פתיחת מקלטים ציבוריים וסיוע בפינוי וניקיון מקלטים פרטיים כדי להרחיב את המענה לכלל האוכלוסייה, פתיחת אולמות כמרכזי קליטה ועוד. מנכ״ל העירייה הדגיש, כי העיר אילת מורגלת לארח מספרים כאלה, אבל הפעם נדרשים מענים רחבים בעיקר לאוכלוסייה המתפנה שהגיעה באופן עצמאי והם הרוב. רק כ 25% מהאנשים (כ -15,000) הם מיישובים מפונים. ראש העירייה הבהיר, כי מאחר שמדובר במערכה ממושכת, לא ניתן עוד להישען על העירייה ועל תרומות התושבים שגם הם בעלי עסקים שצריכים להתפרנס ולנהל שגרה במיוחד עם החזרה המלאה ללימודים באילת. ״עד כה פעלה העירייה ללא דיחוי ובלי היסוס אבל בשבוע השני ללחימה ועם המספרים שהולכים וגדלים, נדרש סיוע לאומי למאמץ העירוני.

במהלך הביקור סיירו חברי המשלחת יחד עם ראש העירייה במוקד הסיוע העירוני, במרכז חלוקה בטרמינל, במרכז חוסן לתמיכה רגשית ונפשית במלון הרודס, בחמ"ל המשותף עם פיקוד העורף ובעוד מספר מלונות בהם שוהים תושבי יישובים מפונים. עוד במסגרת הביקור נפגשו נציגי הממשלה עם תושבי קיבוץ רעים ושמעו את זעקתם ואת הדרישה שלהם להתערבות של המדינה שתבטיח את הביטחון שלהם, את הוודאות ואת החזרה לשגרה.

הנציגים כולם שיבחו את העשייה  העירונית. ״באנו לחזק ואנחנו יוצאים מחוזקים״ הבהירו כל הנציגים וציינו, כי כל התקציבים הממשלתיים מיועדים בעת הזו לטיפול במלחמה ובהשלכות ההיקפיות שלה. סיוע מיוחד יוענק לטובת התושבים המפונים והמתפנים בעיר אילת. במסגרת זו הוקצו תקציבים ראשונים על ידי משרד ראש הממשלה, משרד הפנים, ומשרד  הנגב, הגליל והחוסן הלאומי. משרד החינוך נערך עם מענים חינוכיים, משרד הרווחה ומשרד הבריאות ממשיך לעבות מענים, משרד הפנים פתח עמדת מרשם אוכלוסין ועוד.

גם שר הפנים – משה ארבל הגיע היום לאילת לאחר שביקר תושבים מפונים בים המלח. במהלך הביקור, נפגש השר עם ראש העירייה – אלי לנקרי וקיבל ממנו סקירה על ההיערכות וההתגייסות העירונית ועל הצורך המיידי בהתגייסות הממשלה למאמץ העירוני. ראש העירייה הבהיר, כי נדרש להתייחס באופן שווה לתושבים מפונים ומתפנים כאחד כולל סבסוד לינה וארוחות. השר ציין, כי הוא מעריך את ההתגייסות של אילת ואת הפעולות העירוניות מהיום הראשון למלחמה וציין, כי משרדו יפעל מול משרד ראש הממשלה ומול רשות החירום הלאומית (רח״ל) לאמץ את התכנית העירונית של אילת לאירוח תושבי הדרום. עוד כחלק מהמענים לתושבים המפונים פתחה רשות האוכלוסין עמדה במלון הרויאל גארדן לטובת הנפקת תעודות זהות ודרכונים למי שצריך.

אולי יעניין אותך גם