מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת חורף: ימים א-ה: 8:30-16:00 | יום  שישי ושבת 9:00-16:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

שירותים לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים

לצד מסגרות חינוכיות פועל האגף להרחיב כל העת את השירותים לבעלי צרכים מיוחדים ולבני משפחותיהם  כולל מענים טיפוליים, מענים חברתיים ומענים משלימים לבני המשפחה. השירותים מיועדים לבוגרים וילדים עם אוטיזם, מוגבלות שכלית התפתחותית, פיזית וחושית. מטרת ההתערבות להבטיח את שילובם בתחומי התעסוקה הדיור, החברה והקהילה, כדי לאפשר להם עצמאות מרבית בחייהם.

שירותים טיפוליים

באילת פועל מעון יום שיקומי "צעד קדימה" לפעוטות בעלי קשיי התפתחות, מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים. במעון ניתנים מכלול שירותים כולל הסעות.

אגודת "עמי" מפעילה עבור האגף מסגרות יום שהות ארוך מענה הניתן לאחר שעות בית הספר עבור ילדים הלומדים בבית ספר לחינוך מיוחד ומאובחנים עם מוגבלות שכלית התפתחותית או כבעלי נכויות פיזיות או חושיות. במסגרת נערכות פעילויות חברתיות, חינוכיות ופרא רפואיות.

לטובת האוכלוסייה הבוגרת פועלות באילת מסגרות דיור חוץ ביתיות המשמשות כמקום מגורים לאדם בעל צרכים מיוחדים ברמות תפקוד ותמיכה שונות. באילת והערבה קיימות שתי מסגרות. במידה ואינן עונות על צרכי האדם ובהתאם להמלצות ועדת ההשמה ניתן לבחון השמה במסגרות אחרות במקומות שונים בארץ.

מסגרות נוספות הן דיור בקהילה אקי"ם המיועדת בעיקר לאוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אך תוכל לקלוט גם אוכלוסייה השייכת לשיקום ועל הרצף האוטיסטי. באילת פועלות שלוש דירות לאוכלוסייה זו. הבית בקיבוץ קטורה – מסגרת דיור המיועדת לאוכלוסייה רב נכותית עם מוגבלות שכלית התפתחותית, שיקום או אוטיזם בגילאי 18 ומעלה בהתאם לרמת התפקוד. המסגרת פועלת באמצעות אגודת "עמי".

שירותים חברתיים

עוד כחלק מהפעילות משלב האגף אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בנופשונים – מסגרות המאפשרות שהות קצרה לאדם עם צרכים מיוחדים במטרה להקל על משפחתו ובו זמנית לאפשר לאדם להשתתף במסגרת חמה, תומכת ומקצועית.  ניתן להתארח עד 30 ימים בשנה. במקרים חריגים ניתן לאשר ימים נוספים. אפשרות נוספת היא נופשון הקלה – אירוח קצר מועד לילדים עם צרכים מיוחדים בבית משפחה מארחת המאפשר להורים הפוגה קצרה מהטיפול האינטנסיבי בילדיהם, לצורך התרעננות, לקיחת פסק זמן וחיזוק הקשר הזוגי והתא המשפחתי.

עוד בהיבט החברתי מפעיל האגף באמצעות רשת המתנ"סים את מועדון חברתי "מעגלים" המציעים פעילות לשעות הפנאי לאוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית מגיל 21 ומעלה. פעילות הפנאי מגוונת וכוללת חוגים בתחומים רבים. עמותת "להיות שם" מפעילה עבורנו "מועדונית שיקומית" לילדים ולבני נוער על הרצף האוטיסטי.

עוד מפעיל האגף שירותים ייעודיים לכבדי ראיה ושמיעה. מטרת השירותים לספק לאדם עם לקות ראייה או עיוורון את הכלים והתנאים הנדרשים כדי למצות את יכולותיו בכל תחומי החיים ולאפשר איכות חיים ראויה לו ולבני משפחתו. בין השירותים הניתנים: זכאות לתעודת עיוור,  זכאות לדמי ליווי,  הדרכה שיקומית,  שירותי תעסוקה,  התאמת עזרים, סיוע ברכישת עזרים הפעלת מועדון "אור בלב" – מסגרת חברתית לעיוורים וכבדי ראיה בגילאי 18 ומעלה ועוד. המועדון פועל במתנ"ס "קולייר".

שירותי תמיכה בתקשורת עבור אנשים עם לקות שמיעה כוללת שירותי תרגום/תמלול/העתקת סימנים ודיבור,  החזר מסים על קניית מכשיר פקסימיליה נייח או נייד או מודם-פקסימיליה, השתתפות ברכישת גלאי בכי, סל תקשורת ודמי תקשורת.

עוד מפעיל האגף קהילה תומכת חיים עצמאיים לנכים. תכנית שמטרתה שיפור איכות חייו של הנכה בביתו, כוללת: חיבור ללחצן מצוקה, "אב שכונה" המסייע בתיקונים בבית, שירותים רפואיים מוזלים כולל הסעה באמבולנס עפ"י הצורך,  וכן פעולות חברתיות בקהילה לקבוצת החברים בתוכנית. התוכנית מופעלת באמצעות חברת "תגבור". כמו כן מפעילה חברת "תגבור" עבור האגף את התוכנית "תעסוקה ניידת לנכים מרותקי בית".

כחלק ממערך השירותים לאוכלוסייה הבוגרת פועלות באילת מסגרות תעסוקתיות לאנשים עם צרכים מיוחדים. "מיוחד" – מפעל מקדם תעסוקה – מרכז תעסוקה רב נכותי מיועד לבוגרים עם מוגבלות בגילאי 18 ומעלה המאובחנים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, נכות או אוטיזם המוכרים במשרד הרווחה והשירותים החברתיים ואינם מסוגלים בשלב זה בחייהם להשתלב בעבודה בשוק החופשי בצורה עצמאית. במסגרת המרכז פועלת "יחידה טיפולית סיעודית" המיועדת לאנשים בתפקוד נמוך.

מענה נוסף ניתן במסגרת תעסוקה נתמכת. השירות ניתן לאנשים המסוגלים להשתלב במסגרות עבודה בשוק החופשי וזקוקים לליוויי והדרכה. האגף מפעיל גם את התוכנית "סביבה תומכת" המיועדת לבוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית המתגוררים בקהילה ואינם צורכים שירותים.

כחלק מהרחבת המענים לאוכלוסייה עם הצרכים המיוחדים ולבני המשפחה מפעיל האגף את המרכז למשפחות להן ילדים עם צרכים מיוחדים כשירות משלים. המרכז מיועד למשפחות להן ילד עם צרכים מיוחדים בגילאי לידה עד 25. השירות פועל בגישה קהילתית ומטרתו לחזק את החוסן המשפחתי וליצור קהילת משפחות חזקה,  משמעותית ומקדמת. השירות מספק מגוון מענים על הרצף שבין תמיכה למעורבות והשפעה בקהילה.  במסגרת השירות ניתנות קבוצות תמיכה וסדנאות, פעילויות פנאי וימי שיא, מיצוי זכויות, הסברה ושינוי עמדות, הקמת קבוצת מנהיגות הורים ופעילים ועוד.

אולי יעניין אותך גם