מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

מרכז הזדמנות

ממשבר להזדמנות

כחלק מפעולות העירייה לגוון את מקורות התעסוקה הוקם לפני שנה בשיתוף משרד העבודה והרווחה, מרכז תעסוקה עירוני – "הזדמנות". את המרכז מפעיל האגף לשירותים חברתיים כמענה לאוכלוסייה המעוניינת להשתלב או להתמיד בעולם העבודה, לפרוץ את המחסומים ולהתקדם לקראת עצמאות כלכלית. השירות ניתן לכלל תושבי אילת והסביבה, ללא עלות.

המרכז מציע מגוון שירותים, ביניהם תכניות ייעודיות, מסלול ליווי פרטני, סדנאות הכנה ליציאה לעולם העבודה, קורסי מחשבים, עברית ואנגלית, הכשרות מקצועיות, השמה בעבודה ועוד. השירות ניתן על ידי צוות מקצועי ייעודי לתעסוקה החל משלב האבחון הראשוני, דרך מתן כלים להשתלבות מיטבית בעבודה איכותית והכשרות במגוון תחומים ועד להשמה בעבודה.

"מרכז "הזדמנות" לתעסוקה מייצר רצף מענים מקצועי ומשלים בשירותי האגף לשירותים חברתיים" מציינת עו"ס פרידה בן לולו – מנהלת האגף לשירותים חברתיים ומוסיפה, כי במרכז פועלים שני מקדמי תעסוקה וקריירה, עו"ס תעסוקה, אחראית קשרי מעסיקים וקהילה ורכזת התכנית העירונית "אילת לא עוצרת במוגבלות".

תושבים המעוניינים בשינוי תעסוקתי, לעבור הכשרה מקצועית או זקוקים לסיוע בתחום התעסוקה – מרכז "הזדמנות" היא הכתובת לעשות זאת.

הזדמנות לשינוי מקצועי ולמידה

השלכות הקורונה הוכיחו את החשיבות בגיוון מקומות התעסוקה באילת ומרכז "הזדמנות" לקידום תעסוקה של האגף לשירותים חברתיים, נפתח כאמור כדי לתת מענה בתחום. כחלק ממאמצי העירייה, זכתה העיר אילת בהובלה של סגן וממלא מקום ראש העירייה – אלי לנקרי, לתקציבים ייחודים ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, לטובת סבסוד הכשרות מקצועיות עבור תושבי העיר במגוון תחומים.

בשנה החולפת, פנה צוות המרכז למאות תושבים להשתתף בתכנית השוברים לסבסוד של עד 90% בהכשרות. הוגשו ואושרו 65 בקשות לתושבי העיר. "תכנית השוברים אפשרה למשתתפים לשנות את הכיוון המקצועי שלהם ולהתקדם לקראת עצמאות כלכלית" מציינת מורן נחמיאס – מנהלת המרכז. ההכשרות המקצועיות מועברות על ידי המכללות המקומיות ומוסדות הלימוד המוכרים על ידי משרדים ממשלתיים שונים.

בשורה משמחת היא שגם בשנה הנוכחית התקבלו תקציבים משמעותיים במגוון כלי הכשרה, כולל לתכנית סטארטר – המאפשרת למידה תאורטית והתנסות מעשית אצל מעסיק, כאשר ישנה השמה בסיום ההכשרה.

תושבים המעוניינים ללמוד ולהתפתח מקצועית יוכלו לפנות למרכז "הזדמנות" לתעסוקה ולקבל מידע עדכני על ההכשרות המקצועיות תוך ליווי פרטני ומקצועי.  

הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלות

עד שנת 2019 תושבי העיר המתמודדים עם מוגבלות התנהלו בכוחות עצמם בין גורמי השיקום השונים. אגף הצעירים בשיתוף האגף לשירותים חברתיים בעירייה, זיהו את הצורך במתן מענה עירוני ופעלו רבות על מנת לקדם מודל עירוני ראשון מסוגו בארץ, כאשר העיר לוקחת על עצמה את האחריות לקדם את תחום התעסוקה לאנשים עם מוגבלות באילת.

ביולי 2019 יצאה לדרך התכנית העירונית "אילת לא עוצרת במוגבלות". המודל העירוני נבנה בשיתוף הממונה על תעסוקת אנשים עם מוגבלות בהסתדרות העובדים – גיא שמחי וד"ר גל זוהר ואגף הקרנות בביטוח הלאומי. המודל נוצר בשיתוף פעולה מלא עם כל משרדי הממשלה הרלוונטיים מתוך ההבנה, כי עבודה משותפת ואיגום משאבים יסייעו לתושבי העיר לקבל מענה מותאם אשר יוביל לתעסוקה הולמת.

התכנית מתמקדת בהגעה לאוכלוסייה מקומית המונה כ- 4,000 אנשים עם מוגבלות המוכרים בנכות בביטוח לאומי ועוד אנשים רבים אשר אינם מוכרים, במתן מידע נגיש אודות מיצוי זכויות ושירותים בקהילה, פיתוח ההון האנושי ובהכשרות מקצועיות, גיוון תעסוקתי מותאם, הגעה למאגר רחב של מעסיקים, הוספה ושיפור השירותים הקיימים בעיר. כל זאת נעשה תוך כדי מעורבות כל הגורמים הרלוונטיים העוסקים במלאכה.

למרות משבר הקורונה, שהשפיע על כלל תושבי העיר, "אילת לא עוצרת במוגבלות" המשיכה לפעול ולתת מענה לתושבים שמצאו את עצמם מחוץ למעגל העבודה, לסייע בתיווך לשירותים בקהילה, לשלב אנשים בתכניות מקדמות תעסוקה, לימודים והכשרות. בנוסף, התכנית המשיכה לקדם מול משרדי הממשלה השונים, שירותים נוספים במרחב העירוני שהצטרפו במהלך שנת 2020. ביניהם ליווי וייעוץ למעסיקים על ידי "תעסוקה שווה",  שירותי שיקום בקהילה בתחום בריאות הנפש, תכניות טרום תעסוקה ואבחונים. כמו כן הוקם אתר מידע עירוני נגיש עם כלל השירותים לאנשי מקצוע, לתושבים ובני משפחותיהם.

עם פתיחתו של מרכז תעסוקה "הזדמנות" השתלבה התכנית העירונית במרכז הזדמנות ומאפשרת לכל אדם הזדמנות שווה לקבל את המענה המדויק בתוך כלל השירותים הקיימים לרווחת התושב. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו למרכז הזדמנות וביחד ליצור מציאות שעובדת. לפרטים נוספים: ימית אמר ריאל רכזת התכנית במרכז "הזדמנות", טלפון: 08-6367585

אולי יעניין אותך גם