מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

מקדמים עצמאות אנרגטית

חדשות
10.05.2023

אילת המייצרת 100% מצריכת החשמל ביום מאנרגיה מתחדשת מציגה את בית הספר הראשון שיהיה עצמאי אנרגטי – בית ספר "יעלים" הוותיק. במסגרת הפרויקט הממומן על ידי האיחוד האירופי והמכונה "ברלין", הותקנה בחופשת הפסח מערכת סולארית על גג בית הספר ובמהלך החודש תותקן עליהם גם מערכת אגירה שתקדם את בית הספר לעצמאות אנרגטית. השבוע ביקרו בבית הספר השותפים לפרויקט מהארץ ומחו"ל ועמדו מקרוב אחר התקדמות הפרויקט המלווה על ידי היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה.  

במסגרת פרויקט "ברלין" המתקיים באילת ובחבל אילות לקידום עצמאות אנרגטית במבני ציבור, זכתה העיר אילת להיות הראשונה בישראל לייצר את היכולת של בית ספר יסודי להתנתק מרשת החשמל ולספק לעצמו אנרגיה בכל שעות היממה באמצעות מערכת סולארית, מערכת אגירת חשמל ומערכת ניהול מתקדמת. הפרויקט הוגש לאיחוד האירופי ע"י עיריית אילת והמועצה האזורית חבל אילות, באמצעות היחידה האזורית לאיכות סביבה אילת חבל אילות, ובשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטאות מאיטליה, קפריסין ויוון, והוא מיושם כאמור בבית ספר "יעלים" באילת, ובבית ספר "נוף אדום" בחבל אילות. לטובת ביצוע הפרויקט זכתה העיר אילת במענק של 500,000 יורו.

פרויקט ברלין הציב לעצמו 4 מטרות: להציג את היכולת של מבנה ציבור להתנהל במצב מנותק רשת, להפחית פליטות גזי חממה, להראות את הכדאיות הפיננסית של הטמעת מערכות סולאריות ואגירה במבני ציבור, לשכפל את ההצלחה של הפרויקט, ברחבי העיר ובערים אחרות, בעזרת הדרכה והכוונה טכנית וכלכלית. הפרויקט משתלב עם הפעולות העירוניות להפיכת העיר אילת והאזור לעצמאיים אנרגטית הודות לשדות סולאריים שהוקמו מאילת ועד הערבה ביוזמה ועידוד של מינהלת אילת אילות לאנרגיות מתחדשות, ומערכות סולאריות המוצבות על גגות מבנים ציבוריים ופרטיים בעיר. בזכות אלה מייצרת אילת 100% מצריכת החשמל ביום ומקדמת פעולות אגירה שיובילו אותה כאמור לעצמאות אנרגטית.

פרויקט "ברלין" הינו אחד משישה פרויקטים שמיישמת העירייה במימון האיחוד האירופי בהיקף של כ- 3 מיליון אירו. שלושה מתוכם, בתחום האנרגיה המתחדשת והפחתת הפליטות ובהם שני פרויקטים אשר יאפשרו לשני מבנים להיות עצמאיים אנרגטית ביום ובלילה ממקורות מתחדשים בלבד. שלושה פרויקטים נוספים עוסקים האחד בתחבורה חכמה, השני במוכנות לשעת חירום והשלישי פרויקט O העוסק בביצוע פיילוטים לטיפולים חדשניים בשפכים מסוגים שונים. בזכות כך נבחרה אילת היחידה בארץ על ידי האיחוד האירופי כאחת מ – 112 ערים בעולם, שיהפכו לערים חכמות ונקיות מפליטות פחמן עד שנת 2030.

אולי יעניין אותך גם