מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

מצילים חיים

לרגל יום העלאת המודעות למַפְעֵם (דפיברילטור) שמצוין היום (ג׳) בכל הארץ, הצטרפה עיריית אילת למיזם הארצי והציבה 10 מכשירי דפיברילטור ברחבי העיר. שלא נדע אבל שנדע איפה! את מיקום המכשירים במרחב הציבורי ניתן לאתר באמצעות אפליקציית "איפה דפי".

באמצעות מכשיר הדפיברילטור כעמדת החייאה חכמה, כל אחד יכול להציל חיי אדם בשטח ובזכות הפריסה של המכשירים במקומות ציבוריים, כולם יכולים להציל חיים! מטרת מכשיר החייאה הינה לפעול להחזרת קצב לב סדיר באמצעות ביצוע שוק חשמלי והדרכת המטופל. דפיברילטור הינו מכשיר קל להפעלה ואף דובר עברית. מטרת המכשיר לזהות את קצב הלב בצורה מדויקת במטרה להמליץ על הטיפול הנכון. כאשר מכשיר ההחייאה מזהה מצב של דום לב מהסוג של פרפור החדרים (Ventricular Fibrillation), הוא ימליץ לבצע שוק חשמלי. מתן השוק החשמלי מאפשר לקוצב הראשי של הלב לחזור לפעילות ללא הפרעות ובעקבות כך להחזיר לאדם קצב לב סדיר.

נכון, רובנו לא רופאים אבל כולנו יכולים להציל חיים. במדינת ישראל מדווחים על 8,000 מקרי מוות בשנה כתוצאה מדום לב, הסיבה השנייה בשכיחותה, מתוכם כ-50% מתרחשים מחוץ לכותלי בתי החולים. הדרך היחידה להשיב את הלב לפעילות במקרה של אירוע לבבי בו מפסיק ליבו של אדם לפעום באופן סדיר היא באמצעות מכת חשמל. חשוב לדעת, כי מהירות המענה היא קריטית (לאחר 4 דקות עלול להיגרם נזק מוחי) ולפיכך עובר אורח המפעיל מכשיר דפיברילטור המצוי בקרבתו יעיל באופן משמעותי מצוותי ההצלה שיגיעו לאחר זמן מה למקום.

כאמור גם עיריית אילת הצטרפה למיזם הארצי והציבה 10 מכשירים במרחבים הציבוריים, אלה  מצטרפים לעשרות הדפיברילטורים הקיימים בעיר (מוסדות ציבור, מוסדות חינוך, מרחבים ציבוריים ואיזור התיירות) אשר ניתן לאתר באמצעות אפליקציית "איפה דפי". במסגרת יום המודעות התקיימו הדרכות בקניון "אייס מול" ושיאו של היום צוין באירוע חשיפת מַפְעֵם ב"פארק החברים" (הנגיש) ופעילות משפחתית בקצב הלב עם נעמה בתנועה ועומרי הבריא. במעמד חשיפת המכשיר ציין ראש העירייה – אלי לנקרי: "בשבועות האחרונים, לצד מיפוי עירוני מקיף באמצעות אפליקציית 'איפה דפי' התקנו עמדות נוספות במוקדים רבים ברחבי העיר. המכשיר נגיש לכולם ופשוט לשימוש. מאחל לכולנו שלא נדע אבל אם נזדקק שנדע היכן למצוא".

אולי יעניין אותך גם