מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

מפעל ראשון לייצור פאנלים סולאריים יוקם באילת

חדשות
10.08.2021

מפעל ראשון לייצור פאנלים סולאריים יוקם באילת, כעיר המובילה בתחום האנרגיה הסולארית ואשר מייצרת בייצור עצמי כ – 90% מצריכת החשמל ביום. המפעל שיוקם בעלות של למעלה מ – 60 מיליון ₪ ויעסיק באופן ישיר כ – 80 עובדים, ייצר פאנלים סולאריים בהיקף של 300 מגה וואט, בטכנולוגיה פוטו-וולטאית גרמנית מתקדמת המותאמת באופן ייחודי לתנאי אקלים מדבריים וכוללת פאנל המשלב חימום מים. ראש עיריית אילת – אלי לנקרי: "אילת מתחדשת ומתברכת בעוד מפעל יצרני וחדשני וזהו עוד סימן לאמון הגדול של משקיעים ויזמים באילת ובהנהגת העיר".

חברת קונטינוס א. בע"מ בבעלות יזם ההייטק – אלעד כהן מקימה כאמור באילת, בשיתוף פעולה הדוק עם ראש עיריית אילת – אלי לנקרי המוביל את התחום כבר שנים רבות, מפעל מתקדם לייצור פאנלים סולאריים בשיתוף פעולה בינלאומי. לדברי היזם, בישראל לא פועל מפעל לייצור פאנלים סולאריים וכל הפאנלים המותקנים בה מיובאים אליה בעיקר מסין השולטת מזה כעשור בשוק הפאנלים העולמי. המפעל עתיד לקום ברבעון הראשון של 2024.

"לפני מספר שנים חיפשתי השקעה משמעותית בתחום האנרגיות המתחדשות ולאחר שלמדתי את התחום, הגעתי למסקנה שבתחום האנרגיה הפוטו-וולטאית קיימת ההזדמנות הגדולה ביותר מבחינת פוטנציאל הצמיחה בעולם כולו ובישראל בפרט. הביקושים לפאנלים סולאריים ברמת פרימיום המותאמים לתנאי האקלים הקיצוניים באזור שלנו נמצאים ברמות שיא וצפויים לגדול עוד יותר. בנוסף, אין כיום מותג מובהק בתחום שהלקוחות יודעים לזהות כמוצר איכותי במחיר טוב. את כל אלו אנחנו נספק במפעל שנקים באילת ששוכנת בקרבת מספר נמלים בינ"ל וצירי תעבורה ראשיים, מספקת קרקעות בעלויות שפויות ורשות מקומית המקדמת בכל הכלים שעומדים לרשותה פרויקטים מהסוג שלנו" אמר אלעד כהן – היזם.

תמיר סמוראי – בעלי חברת סמוראי ייעוץ עסקי המלווה את הקמת המפעל הוסיף: "מדובר במיזם שמיטיב לנצל מגמה עולמית ומקומית שמשנה את פני הכלכלה וטומנת בתוכה הזדמנות אדירה למדינת ישראל הן ברמה האסטרטגית של צמצום התלות בדלקים מאובנים והן ברמה הכלכלית הבסיסית ביותר – ואחת הכואבות ביותר לכיס האזרח הישראלי – של הפחתת מחירי החשמל. לפני כעשור השתלטה סין על השוק העולמי של ייצור הפאנלים הסולאריים והביאה לסגירתם של מפעלים ענקים בארה"ב ובאירופה. כיום, לאור התקדמות הטכנולוגיה, הרגולציה ויחסי העלות-תמורה מכיל השוק – שוב – מקום למפעלים נוספים שיתחרו במפעלים הסיניים או יספקו מענה אזורי מותאם בהיקפים מצומצמים יותר. יש לנו בסיס איתן באילת למיזם האדיר הזה. אנחנו זוכים לשיתוף פעולה פרודוקטיבי מצד העיר אילת ועל כך נתונה מילה טובה".

אלי לנקרי – ראש עיריית אילת המוביל כאמור את התחום ומלווה מקרוב את הקמת המפעל ציין: "אנחנו ממשיכים במאמץ הגדול לגוון ולהרחיב את מקורות התעסוקה באילת. הבשורה של הקמת המפעל עולה בקנה אחד עם תכנית הדגל שלי להפיכת אילת לעיר עם עצמאות אנרגטית. אילת מתחדשת ומתברכת בעוד מפעל יצרני וחדשני וזהו עוד סימן לאמון הגדול של משקיעים ויזמים באילת ובהנהגת העיר".

המפעל שיקום יספק כאמור הזדמנויות כלכליות רבות נוספות לאזור, לעסקים הפועלים בסביבתו וכמובן לתושבים, כל זאת כחלק ממדיניות הנהלת העירייה לגיוון מקורות התעסוקה באילת בטווח הארוך. כבר כיום אילת נחשבת לעיר חכמה מס' 2 בישראל עם צריכת חשמל בהפקה עצמית של כ- 90% מאנרגיה סולארית.

יגל סמיה ריבל – מומחה למתקנים פוטו-וולטאים המלווה את התחום המקצועי בחברה: "שוק האנרגיה הסולארית בישראל נמצא בצמיחה מתמדת והצפי שהמגמה תימשך לאור החלטת הממשלה להגיע ל-30% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד שנת 2030. כניסתם הצפויה של מתקני אגירה בהספק נרחב תאפשר קליטת אנרגיה סולארית ושימוש בה בכל שעות היממה. לאור מציאות זו אנחנו מעריכים שיש מקום לייצור פאנלים מקומי תוך עידוד התעשייה ובדגש על הפריפריה.

רקע על השוק והענף, באדיבות חברת קונטינוס א. בע"מ: תחום האנרגיות המתחדשות ובראשו ייצור חשמל מאנרגיה סולארית הוא אחד התחומים המתפתחים והמבטיחים ביותר כיום בעולם ובישראל בפרט. ממשלת ישראל שמה לה למטרה להגדיל את סך ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת מ-6% מסך צריכת החשמל ב-2019 ל-30% ב-2030 – שני נתונים הנמצאים בתחתית הטבלה העולמית, אם כי בישראל האנרגיה הסולארית מהווה את החלק הארי בסך ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות – 77%, לעומת 10% בעולם. נתוני הצמיחה בישראל, בדומה לעולם, מרשימים ועומדים על מעל 30% גידול שנתי ממוצע בהספק המותקן במהלך העשור האחרון – ובשנים האחרונות על למעלה מ-50%, כאשר האנרגיה הפוטו-וולטאית מהווה את מנוע הצמיחה הגדול ביותר בהיבט זה. בישראל לא פועל מפעל לייצור פאנלים סולאריים וכל הפאנלים המותקנים בה מיובאים אליה, בעיקר מסין, השולטת מזה כעשור בשוק הפאנלים העולמי ומייצרת פאנלים ברמה טובה ובמחירים נמוכים יחסית העומדים כיום על כ-25 סנט-דולר לוואט. לצד כל זאת, לא קיים בישראל מותג בולט בתחום, שכן השוק הפרטי מבצע רכישות בעיקר דרך מתקינים ולמעשה כמעט ואינו נחשף ליצרני המערכות. השוק המוסדי מבצע רכישות גדולות – ע"פ רוב מחברות המדורגות כ-Tier 1  על-ידי בלומברג – באופן ישיר או באמצעות יבואנים. חברות בולטות בתחומי הבנייה, אלקטרוניקה ומיזו"א הצהירו במהלך השנים האחרונות על כניסתן לתחום האנרגיה הסולארית ואף ביצעו מהלכים והשקעות בהיקפים משמעותיים.

אולי יעניין אותך גם