מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

ממחזרים בגדול

חדשות
26.12.2021

עם הרחבת חוק הפיקדון גם לבקבוקים גדולים (1.5-5 ליטר), החלה העירייה להוציא בהדרגה את המחזוריות (כלובי הבקבוקים) מרחבי העיר. במסגרת הרחבת החוק מחזירים מעתה את הבקבוקים המסומנים לרשתות המזון (בתי עסק הגדולים מ – 28 מ"ר) ומקבלים חזרה את דמי הפיקדון (30 אג'). אם לא מחזירים – ממחזרים, בגמר השימוש אם לא החזרתם את הבקבוקים, השליכו אותם לפח הכתום.

ברחבי העיר מוצבים כיום 160 מחזוריות, שהיו בין המתקנים הראשונים שהוצבו באילת עם תחילת מהפכת המחזור לפני כ – 15 שנים. במסגרת הוצאת המחזוריות, רוקנו עשרות אלפי בקבוקים שהועברו למחזור. לצד אלה פזורים ברחבי העיר מאות מתקנים למחזור נייר וקרטון ומתקנים מיוחדים למחזור זכוכית ומוצרי אלקטרוניקה. עוד ברחבי העיר פזורים מאות פחים כתומים למחזור אריזות, אליהם ניתן להשליך אריזות פלסטיק (מוצרי מזון ושתייה, חומרי ניקוי, טיפוח ובקבוקי משקה קטנים וגדולים), אריזות מתכת (קופסאות שימורים, תרסיסים, וכדומה), קרטוני משקה, אריזות קלקר, שקיות ניילון וכיו"ב. אם לא מחזירים – ממחזרים. כאמור את הבקבוקים המסומנים, עליהם כתוב "חייב בפיקדון" מחזירים לרשתות המזון הגדולות או משליכים לפח הכתום.

בשנים האחרונות מובילה העירייה את מהפכת המחזור תוך הגדלת כמות הפסולת המועברת למחזור והפיכתה ממטרד למשאב. פעולות אלה מתבצעות באמצעות היחידה לאיכות הסביבה על ידי פעילויות חינוך והסברה לצד הנגשה מיטבית של תשתיות המחזור הן לתושבים והן לבעלי העסקים, בשאיפה להקים בהקדם מתקן קצה לטיפול בפסולת בעיר אילת.

ברחבי העיר ישנם כאמור מאות מתקני מיחזור. לטובת מיחזור אריזות מוצבים 752 מיכלים כתומים בנפח 1,100 ליטר. לטובת מיחזור קרטונים מוצבים 113 מתקני קרטון בסמוך למרכזי קניות. לטובת מיחזור נייר מוצבים 534 מיכלים כחולים. לטובת מיחזור זכוכית מוצבים 25 מתקני זכוכית ברחבי העיר ובעיקר במרכזי חנויות ולאחרונה הוצבו ברחבי העיר 4 מתקנים לאיסוף סוללות ופסולת אלקטרונית / חשמלית בינונית וקטנה כולל נורות, כבלים ומכשירים קטנים. בנוסף, מציעה העירייה שירות חדש – איסוף בתיאום מראש של פסולת אלקטרונית גדולה מהמכולה הקרובה לבית.

ביחידה לאיכות הסביבה מציינים בסיפוק, כי תושבי אילת ממחזרים באהבה למען הסביבה. בשנת 2020 מוחזרו למעלה מ 4,550 טון פסולת. עיקר המיחזור היה בקרטון עסקי ורגיל עם מיחזור של כ – 3,800 טון קרטון. עוד הועברו למיחזור בשנת 2020 400 טון אריזות ריקות, 230 טון נייר, 36 טום פלסטיק ו – 23 טון זכוכית. גם במחזור אריזות מובילה העיר אילת וממוקמת זו השנה השלישית ברציפות במקום ה – 3 מבין הרשויות הממחזרות אריזות.

אולי יעניין אותך גם