מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

כל השירותים לילדים, משפחה וקהילה

אוכלוסיית הילדים מהווה מוקד עיקרי ומשמעותי בעבודת האגף. השירות מיועד להבטיח את רווחת הילדים ובני משפחותיהם, מתוך הבנה שהסביבה בה יצמחו ויגדלו הילדים, תעצב את אישיותם ואת פני החברה בעתיד. העבודה כוללת מניעה, איתור, טיפול ומעקב אחר קטינים בסיכון במטרה לצמצם ככל הניתן את הגורמים המסכנים את התפתחותם התקינה. האגף מסייע בהשמה, השגחה ובשירותים משלימים במסגרות תומכות וטיפוליות.

שירותים לילדים

במקרים בהם מצויים הקטינים במצבי סיכון ובסכנה הנגרמת על ידי האחראים עליהם או עקב סיכון עצמי גבוה, נדרשת על פי חוק התערבות סמכותית של עובדים סוציאליים, בהתאם לחוק הנוער (טיפול והשגחה), התש"ך 1960, על מנת להבטיח הגנה ודאגה לשלומם של קטינים אלה.

כחלק מהבטחת רווחת הילדים, מסייע האגף בהשמת פעוטות במעונות יום על פי חוק פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום), התש"ס 2000. החוק מסדיר את זכאותו של כל פעוט (עד גיל 3 שנים) המצוי במצב סיכון להשמה במעון יום מתוך כוונה לצמצם מצבי סיכון ולמנוע ככל האפשר את הוצאתו של הפעוט מביתו.

שירות משלים לתינוקות ופעוטות עד גיל 3 ניתן במעון יום רב תכליתי, שמפעיל האגף באמצעות רשת המתנ"סים. לצד הטיפול בילדים קיימת הדרכת הורים. מסגרת חינוכית טיפולית נוספת היא מועדוניות חינוכיות טיפוליות לילדים בגילאי 5-12, לאחר יום הלימודים. מטרת המועדוניות לקדם את מצבם הרגשי, ההתנהגותי, החינוכי והחברתי של הילד ולשפר את הקשר בין הילד להוריו תוך חיזוק התפקוד ההורי. המועדוניות פועלות במסגרת רשת המתנ"סים ומשותפות לחינוך ולרווחה.

בנוסף פועלים באילת שלושה מעונות קהילתיים "אור שלום" הפועלים בתנאי פנימייה ומאפשרים הוצאת הילד מהבית מבלי לנתקו מהסביבה הטבעית והמוכרת. במקביל נעשית עבודה אינטנסיבית עם ההורים על חיזוק הקשר עם הילד, על מנת לאפשר החזרתו הביתה כשחל שיפור במצבו או במצב משפחתו. לצד אלה פועלות משפחות אומנה ופנימיות טיפוליות. במצבים בהם הילדים אינם יכולים להישאר בחיק המשפחה וזקוקים למענה מידי לצורך הבטחת שלומם הפיזי והנפשי, המענה ניתן באמצעות משפחות קלט חירום ומרכזי חירום בעיר ומחוצה לה.

מחזקים את הקשר ההורי

לצד השמת הילדים במסגרות תומכות, פועל האגף לחזק את הקשר ההורי על ידי טיפול פרטני, משפחתי וקבוצתי. במסגרת זו מפעיל האגף את התכנית "נתיבים להורות" – מסגרת טיפולית למשפחות עם ילדים בגיל הרך (עד גיל 6) ואת מרכז ילדים הורים – מסגרת טיפולית למשפחות עם ילדים בגילאי 5-12.

שירותים לנוער וצעירים

לצד השמה וטיפול בילדים, פועל האגף להעניק שירות גם לבני נוער זאת לצד מסגרות תומכות בחינוך. השירות כולל ליווי וטיפול בבני נוער בגילאי 13-18 המתמודדים עם משבר גיל ההתבגרות, סמכות וגבולות, קשיים אישיים, רגשיים ומשפחתיים. ליווי וטיפול בצעירים בגילאי 18-26 רווקים/רווקות ללא ילדים הזקוקים לסיוע והכוונה לחיים בוגרים ומיטיבים.

 

מרכז נוצ"ץ לטיפול בנוער וצעירים

מסגרת חברתית טיפולית המפעילה את מט"ל – מרכז טיפולי לנערים בגילאי 13-15 ואת בית חם לנערות, מסגרת יומית בקהילה לנערות בגילאי 13-15 הנותנת מענה טיפולי, הדרכת הורים, תכני העשרה וכישורי חיים וארוחה חמה. המרכז פועל ללוות גם צעירים בגילאי 18-26 ולסייע בתחומי החיים השונים: השכלה, תעסוקה, מיומנויות חברתיות, השתייכות משפחתית ומיצוי זכויות. המרכז מטפל גם בהתנהגויות סיכוניות כמו טיפול בנערות וצעירות בגילאי 13-26 המנוצלות מינית בזנות. המרכז מפעיל מגוון תכניות לליווי ותמיכה כמו "יתד", "בשבילי" "מרחב הלב" ועוד.

שירותים משלימים

לצד מענים שנועדו כאמור להבטיח את רווחת הילדים ובני משפחותיהם, פועל האגף לתת שירותים משלימים, שנועדו לחזק את התפקוד העצמאי של המטופל ולפתח רשתות תמיכה קהילתיות. במסגרת זו מפעיל האגף תכניות תמיכה כמו "אם ואם בקהילה" – אימהות התומכות בהתנדבות באימהות לתינוקות עד גיל שנה ומסייעות להן בהתמודדות עם אתגרי ההורות. המענה ניתן דרך מרכז "יחדיו" למשפחות יחידניות. תכנית "נושמים לרווחה" – ליווי ותמיכה במשך שנתיים רצופות למשפחות המתמודדות עם עוני והדרה חברתית. המענה ניתן דרך מרכז "עוצמה" שמפעיל האגף ונוגע בכל מעגלי החיים: מיצוי זכויות, תעסוקה, התנהלות כלכלית, קשרים בתוך המשפחה ועוד.

פרט ומשפחה

כחלק מהשירותים החברתיים, מפעיל האגף מרכזים הנותנים מענים ייעודיים לנוער וילדים, למשפחות וגם לנפגעי אלימות. הפעילות מיועדת לקדם ולשפר מצבם של משפחות או יחידים בהיבט האישי, משפחתי וחברתי. ההתערבויות נותנות מענה לשינויים המתרחשים כחלק ממעגל החיים ובעתות משבר. חלק מההתערבויות הינן לבקשת המשפחות ובהסכמתן וחלק מן ההתערבויות כוללות התערבויות סמכותיות בעיקר מתוקף חוק הסעד סדרי דין או החוק למניעת אלימות במשפחה. העבודה מכוונת לשיפור תפקודה של המשפחה בדרך של טיפול, ייעוץ, תמיכה, הדרכה וטיפול.

תחנה לטיפול זוגי ומשפחתי

מסגרת טיפולית עם מומחיות בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי. הטיפול הנו ארוך טווח ומטרתו לגרום לשיפור בתפקוד הזוגי והמשפחתי, תוך ניצול הכוחות החיוביים והמשאבים הטמונים בכל פרט ובמשפחה כולה. במסגרת פעילות התחנה פועלת תכנית "אילנות" להדרכת הורים בנושא הצבת גבולות ובניית סמכות הורית. ההדרכה ניתנת להורים לילדים בגילאי 3-18, כשירות לציבור – ללא תשלום. עוד כחלק מפעילות המרכז מתבצע תיאום הורי לזוגות גרושים הסובלים מקשיים בקשר ההורי באופן הפוגע בילדיהם.

מרכז קשר הורה-ילד

מסגרת מוגנת, תומכת ומקצועית לקיום מפגשים בין ההורים לילדיהם במשפחות הנמצאות בקונפליקט על רקע פירוד, גירושין או אלימות.

מרכז "יחדיו" למשפחות חד הוריות

מסגרת למשפחות שבראשן עומד הורה עצמאי (חד הורי). המרכז משמש בית חם, תומך ומזמין להורים וילדים. במרכז מגוון פעילויות: חוגים לילדים, סדנאות העשרה וצמיחה לאימהות, תגבור לימודי, מועדוניות לילדי גן ובית ספר, פעילויות לכל המשפחה, טיולים משפחתיים ועוד.

מרכז עוצמה

מרכז הפועל לקידום ושיפור חיי הלקוח בתחומי מיצוי זכויות ותעסוקה. המרכז נותן מענה פרטני, קבוצתי וקהילתי. במרכז מתקיימות סדנאות בתחומי מיצוי זכויות , תעסוקה, התנהלות כלכלית והעצמה.

אולי יעניין אותך גם