מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

כוכב מיוחד

פלא רז, בן ה – 19 הוא נער על הרצף האוטיסטי והוא מגשים חלומות. השנה הוא סיים את לימודיו בבית ספר התיכון ע"ש גולדווטר, החודש הוא יתגייס לצבא הגנה לישראל במסגרת תכנית "תתקדמו" והחל מהשבוע הוא גם מככב על מסך הטלוויזיה, בסדרה "מיוחדת" של כאן 11, בה הוא מגלם את דמותו של גידי – נער על הרצף האוטיסטי. השבוע נפגש פלא עם ראש העירייה – אלי לנקרי ושיתף אותו בחוויות. ראש העירייה ברך את פלא על היותו חולם ומגשים ואיחל לו ברכה והצלחה לאורך כל הדרך. בדרכו, מביא עמו פלא מסר חשוב: "המודעות לילדים על הרצף האוטיסטי חשובה אך לא פחות חשוב, ללמוד להתייחס אחד לשני ביום יום ולא להתעלם מקיומם של ילדים המשוועים להיות שייכים ומקובלים בחברה". 

פלא, בן ה 19, נער מקסים על הרצף האוטיסטי, מקבל הזדמנות ראשונה בטלוויזיה ומשחק בסדרה "מיוחדת" לצד שחקנים מוכרים על סט צילום מיוחד ומקצועי. הסדרה שעלתה השבוע לכאן 11, נעה בין עולם היוטיוב של מאיה וחבריה לבין חייה של אלונה כנערה עם אוטיזם שמוקפת בחבריה עם צרכים מיוחדים. בסדרה מגלם פלא את "גידי" – נער אוטיסט בתפקוד נמוך. את ההשראה לתפקיד מביא פלא מחייו הפרטיים ובעיקר מאחיו הגדול. פלא הוא אחד מחמישה אחים, שלושה מהם על הרצף האוטיסטי, כאשר הוא עצמו בתפקוד גבוה ואף מסייע להוריו בתיווך ובקשר עם אחיו הבכור, שנמצא כאמור בתפקוד נמוך. השבוע (7.7.22), עתיד פלא להגשים חלום נוסף ולהתגייס לצה"ל במסגרת "תתקדמו" – תכנית לאומית שמופעלת בידי חטיבת תכנון ומנהל כוח-האדם בצה"ל, שמטרתה לקדם שילוב של אוטיסטים כחיילים בשירות מלא. לאחר הטירונות שואף פלא להתקבל לתיאטרון של צה"ל.

אמו של פלא – שגית רז, היא אמא לחמישה ילדים (25,19,16,14,11), שלושה מהם על הרצף האוטיסטי. לפני עשור הגיעה שגית לאילת ביחד עם בעלה – שגיא וחמשת ילדיהם וכאן ייסדה את עמותת "להיות שם" – אוטיסטים בדרך לעצמאות, אשר פועלת בכל הארץ ומרכזה בעיר אילת. העמותה נותנת מענה לכ – 150 משפחות בעיר ומפעילה כזרוע מבצעת של האגף לשירותים חברתיים בעירייה, מועדונית בה נהנים בשעות הפנאי כ -30 ילדים על הרצף האוטיסטי. במסגרת הפעילות גיבשה העמותה את המשפחות לכדי קהילה ומקיימת ביחד איתם מגוון פעילויות חברה משותפות, ייעוץ, ליווי,  תמיכה ועוד. שגית סיפרה לראש העירייה על חזון העמותה להפוך את המודל של אילת למודל ארצי כולל הקמת מרכז מבקרים להעלאת המודעות לגבי אוטיזם בדגש על שינוי הגישה והיחס לחברי הקהילה. ראש העירייה הפועל לקדם בכל התחומים את המענים לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים ברך את שגית על הדרך, על הרצון ועל החזון וציין, כי יירתם לכך בשמחה.

 

אולי יעניין אותך גם