מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

חדשות
06.05.2024

מאות רבות מתושבי אילת השתתפו בעצרת זיכרון לשואה ולגבורה, שהתקיימה אמש (א') ברחבת בית פיליפ מוריי, חיבקו באהבה את תושבי ותושבות העיר, שורדי השואה וזכרו יחד את הנספים ואת אלה שאינם בין החיים. לפני הטקס צעדו עשרות שורדי שואה יחד עם בני הנוער במצעד הגבורה לאורך רחוב שדרות התמרים ונכנסו יחד לרחבת הטקס. עוד במהלך היום חילקו חברי מועצת נוער עירונית במוקדים שונים, כ – 1,000 נרות זיכרון הנושאים שמות של הנספים. במהלך השבוע יארחו מספר בתים מפגשי תושבים עם שורדי שואה במסגרת מיזם "זיכרון בסלון".

טקס יום הזיכרון התקיים השנה בסימן 80 שנים להשמדת יהדות הונגריה בהשתתפות תושבי אילת, דור שני, שלישי ורביעי לשורדי השואה מיהדות הונגריה: אלברטו נויברט, נעמי ליף, לאה ויצחק שביט, זיטא לביא זכרם לברכה. לצד דברי עדות שהשמיעו בני משפחות השורדים, הושמע מונולוג מרגש של מיכאל – שורד שואה מקיבוץ בעוטף עזה וקטע קריאה על חנה סנש. עוד במהלך הטקס שר הזמר דודו פישר. ניגנו לילך והילי, תלמידות מרכז המוסיקה. תפילת אל מלא רחמים הקריא הרב שמעון אייזנבך. את משואת הזיכרון הדליק שורד השואה אבי קופיטו. את אמירת יזכור הקריא ד"ר דרורי גניאל ואת תפילת הקדיש הקריא שורד השואה, אבנר כרם. את הטקס הנחתה שדרנית הרדיו רויטל עמית. את הטקס הפיק אגף אירועים בעירייה יחד עם מירה'לה הראל, תושבת העיר המובילה את הנצחת השואה כבר שנים רבות.

בנאומו הערב, הודה ראש העירייה – אלי לנקרי לתושבי ותושבות אילת, שורדי השואה על היותם חלק משמעותי בהנחת היסודות לנצחיותו של העם היהודי בארץ ישראל ועל כך שגם היום, 80 שנים אחרי, הם עומדים זקופי קומה וממשיכים לספר את סיפורם הפרטי ואת סיפורה של האומה. "אתם, אשר הצלחתם לשרוד את האימה והרוע, להגיע לארץ ישראל ולקחת חלק בתקומתה, מסמלים עבורנו את תעצומות נפש האדם". בנאומו התייחס ראש העירייה לזוועות השבעה באוקטובר ולאנטישמיות המלווה אותנו היום ולאורך הדורות ואמר: "הקריאה "לעולם לא עוד", המהדהדת בלבנו כייסוד קיומנו, הופרה בשבעה באוקטובר, אבל צבא העם שלנו התעשת במהרה והשיב מלחמה. לצד השבר והכאב, אנו עומדים כאן היום, איתנים וזקופי קומה, עם צבא חזק ומדינה". עוד אמר: "יום הזיכרון לשואה ולגבורה החל בצאת חג החירות ובפתחו של יום העצמאות מאותת לנו, כי חירותנו בביתנו הלאומי ובמדינתנו העצמאית, תלויה באחדותנו, בהמשך בניית וחיזוק עוצמותינו ובערבות הדדית בינינו". את דבריו סיים ראש העירייה בתפילה לנשמות הנרצחים, לחזרתם במהרה של כל החטופות והחטופים, לשובם בשלום של החיילים, ובבניין העתיד והביטחון של מדינת ישראל.

לצד הטקס האירה העירייה את בניין העירייה בצבע אדום, כחלק מהמיזם הארצי שמובילה עמותת "שם ונר" כסמל לנורת אזהרה, שמטרתה להזכיר את החשיבות בזיכרון השואה ובזיכרון הנספים בשואה, במיוחד אחרי זוועות השבעה באוקטובר.

בנוסף הצטרפה אילת גם למיזם הנרות "נר ושם", במסגרתו חילקו בני הנוער ממועצת נוער עירונית 1,000 נרות זיכרון הנושאים את שמות הנספים. הנרות חולקו לתושבים במוקדים ברחבי העיר ובתנועות הנוער והתושבים התבקשו להדליק את הנר בערב יום הזיכרון.

אולי יעניין אותך גם