מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

חרבות ברזל, אילת מגויסת בצל המלחמה

בצל מלחמת חרבות ברזל, השגרה באילת נשמרת והעיר מארחת אלפי אזרחים בבתי התושבים ובבתי מלון, רובם תושבים שפונו מיישובי עוטף עזה. לטובת תושבי העוטף שהגיעו ברכבים פרטיים, הנחה ראש העירייה – אלי לנקרי לאפשר חנייה בחינם בחניות המוסדרות. עוד כחלק משמירה על שגרה ובהתאם להנחיית ראש העירייה ישוב לפעול החינוך הבלתי פורמלי כולל כל החוגים של רשת המתנ"סים, מועדון השייט, מרכז המוסיקה ומרכזי הנוער. לצד ההיערכות העירונית ממשיכות לזרום תרומות רבות מתושבי העיר הן לתושבי העוטף והן לחיילי צה"ל כולל כוחות מילואים שמאיישים את גזרת אילת. 

בהערכת המצב היומית שקיים הבוקר (ג') ראש העירייה ביום הרביעי למלחמה, עדכנו גורמי הצבא והמשטרה שהשגרה באילת נשמרת ועדיין העיר בכוננות ומוכנות גבוהה. בצל הלחימה מתמודדת העיר אילת גם עם משפחות נעדרים ולצערנו חללים וצוותים מיוחדים מלווים את המשפחות. מפקד משטרת מרחב אילת ציין את הדריכות המבצעית הגבוהה של כל המרחב ונציגי הצבא ציינו את עיבוי הכוחות בגזרת אילת כולל כוחות מילואים, גדוד חילוץ של פיקוד העורף וגם יחידות ייעודיות.

עוד כחלק מהמוכנות לחירום הנחה ראש העירייה את אגף חירום וביטחון בעירייה לבדוק את המקלטים הפרטיים ברחבי העיר אילת. במסגרת זו פוקדים סיירי סל"ה בעירייה מקלטים פרטיים כדי לבדוק את מצבם. נדגיש, כי על פי חוק ההתגוננות האזרחית, התשי"א- 1951, האחריות לאחזקת המקלטים מוטלת על דיירי הבית כולל ניקיון, אחזקה, ציוד ופינוי כל חפץ או מיטלטלין שאין להחזיקו במקלט או המפריע לדרכי הגישה אל המקלט. באשר למקלטים ציבוריים נדגיש, כי באילת השגרה נשמרת ואין מדיניות התגוננות. מקלטים נפתחים בהנחיית פיקוד העורף ככל ויש צורך. באילת זמן הכניסה למרחב מוגן הינו עד 30 שניות ולכן המלצת פיקוד העורף הינה למרחב מוגן בראש ובראשונה. מקלט הכרחי וחשוב כשנדרשת שהיה ממושכת. באילת ישנם 84 מקלטים ציבוריים, מחציתם מקלטים דו תכליתיים המופעלים בימי שיגרה על ידי עמותות וגופים שונים ובכפוף להסכם עם העירייה, מופסקת הפעילות בשעת חרום והמקלט נפתח לציבור הרחב. בשעת חירום וככל שתהיה הנחיה כזו, ייפתחו כל המקלטים בהתראה מיידית.

לצד אירוח בבתי המלון ובבתי תושבים פתחה כידוע העירייה כבר ממוצאי שבת את אולם בית הפועל והוא פתוח מידי לילה ונותן מענה ראשוני. עוד כחלק מההיערכות העירונית מפעילה העירייה את מוקד הסיוע העירוני בטלפון 8294*, מרכז לוגיסטי לאיסוף תרומות הפועל במתנ"ס שחמון ופתוח מידי יום בין השעות 8:30-16:00 ושני מרכזי סיוע נפשי הפועלים במלונות ים סוף ורויאל גארדן. המרכזים מופעלים על ידי האגף לשירותים חברתיים בעירייה, פסיכולוגים של השירות הפסיכולוגי חינוכי בעירייה ומטפלים של מרכז בריאות הנפש באילת בשיתוף משרד הבריאות וקופות החולים. לצד אלה מעניקים סיוע נפשי גם המכון להתפתחות הילד ומרכז בריאות הנפש של הכללית.

גם גופי העירייה נערכים עם מענים. תאגיד התיירות העירוני ריכז הטבות ויוזמות לאירוח ולהפוגה עבור תושבי הדרום והעוטף בהתגייסות מחממת לב של מאות בעלי עסקים, אטרקציות, מלונות, מסעדות, מדריכי ספורט, מטפלים ועוד. כל הפרטים על כל המענים בקישור: www.eilat-events.com . החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) הכינה 300 מארזי טואלטיקה ולבנים (גרביים, תחתונים וגופיות) שמועברים לחיילי גדוד מגן אילת הפועל בגזרה. לצד זאת מתנדבים עובדי העירייה באיוש מוקד הסיוע וגם בתגבור המוקד העירוני.

עוד על מנת לשמור על השגרה הנחה כאמור ראש העירייה על חזרה לפעילות החוגים שמציעה רשת המתנ"סים לא כולל מעונות היום וצהרונים. בנוסף, ביוזמת אגף החינוך בעירייה ככל ומדיניות אי קיום הלימודים תימשך, ייפתחו מרכזי הפעלה לילדי החינוך המיוחד. גם עבור תושבי העוטף פועלים הגורמים העירוניים לנרמל את השגרה. במרכז הנוער אפ סטארס נפתח מרכז פעילות לטובת ילדי מפונים שמתארחים בבתי תושבים. רשת המתנ"סים הרחיבה את הפעילויות לילדי העוטף מחמישה בתי מלון לעשרה בתי מלון. הגרעין התורני "אל עמי" מבצע פעילויות לילדי העוטף וגם מפעילים מקומיים מגיעים להנעים את זמנם של הילדים.

כאמור העיר אילת בהתגייסות שיא עם אירוח של אלפי תושבים, מאות מתנדבים, עשרות יוזמות פרטיות ואינספור תרומות.

אולי יעניין אותך גם

ביטחון וחירום
31.01.2024

ביקור פיקוד העורף

ביטחון וחירום
16.11.2023

כיתת הכוננות של אילת