מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

חג הפסח באילת עבר בסדר מופתי

חדשות
30.04.2024

חג פסח עמוס במיוחד נרשם בעיר אילת עם אירוח המוני בית ישראל. תפוסה מלאה נרשמה בבתי המלון ובחדרי האירוח, התנועה בכבישי העיר היתה עמוסה אך זורמת ואלפי נופשים פקדו את החופים, האטרקציות אתרי הטבע ואת מרכזי הקניות. הערכות מוקדמת של העירייה תרמה לכך שהחג עבר בסדר מופתי. עם סיום החג שב הסדר על כנו. 

בצל המלחמה ולאחר חודשים ארוכים בהם ארחה העיר אילת עשרות אלפי מפונים מהדרום ומהצפון, בחרו מאות אלפי נופשים להתאוורר במהלך החג באילת, קנו במרכזי הקניות, בילו באטרקציות ובמקומות הבילוי ותרמו רבות לעסקים בעיר. גם בתי המלון שהיו שותפים למאמץ הלאומי שהובילה העיר וארחו מתחילת המלחמה עשרות אלפי מפונים, ארחו במהלך החג עשרות אלפי משפחות ישראליות שבאו להתאוורר בעיר הנופש של ישראל. בהתאחדות מלונות אילת דיווחו, כי התפוסות היו גבוהות מאוד וציינו, כי הביקוש הגבוה גם לחגי עצמאות ושבועות וגם בקיץ הקרוב, מדגישים את הצורך של הישראלים לצאת לחופשה. במעבר הגבול טאבה לעומת זאת דיווחו על ירידה של 60%. במהלך החג נרשמה תנועת נוסעים העומדת על 38,399 נוסעים (16,184 יצאו למצרים. 22,215 חזרו, ביניהם כאלה ששהו שם גם לפני החג).

על אף העומסים במהלך החג, התנועה בעיר זרמה. לצד פתיחת כבישים עוקפים, ביניהם כביש האהבה המוביל מהחוף הדרומי לכביש 12 (מצפה רמון) וכביש יציאה נוסף מאזור המלונות הצפוני עד לכיכר הכניסה/יציאה מהעיר, אפשרה העירייה חניה חינם לכולם בחניון לטווח ארוך בשטח הצפוני של שדה התעופה הישן כדי להפחית את העומסים בכבישים בתוך העיר. החניון שכולל למעלה מ – 2,000 מקומות חניה היה מלא בחלקו. לצד הסדרי החניה, נרשמו במהלך כל ימי החג כ – 2,500 ברירות קנס, רובם ניתנו בגין איסור חניה לילית לאורך רצועת החוף הדרומית ורחבות העפר וכן חסימות מעברים זאת במטרה לאפשר צירים פתוחים לרכבי ביטחון בפרט בימים מתוחים אלה.

עוד במהלך החג, פקדו אלפים גם את חופי הים המשודרגים. לצד הרוחצים בחופים המוכרזים ובאתרי הצלילה, נפשו אלפים גם באוהלים ובקרוואנים שהוצבו במקומות המותרים: אוהלים בחוף הדרומי וקרוואנים במתחם שהוקצה סביב הלגונה המזרחית. גם שם נשמר הסדר על ידי פיקוח ואכיפה של סיירת התיירות בעירייה. סביב הלגונה המזרחית שהו כ – 400 קרוואנים שנכנסו בצורה מבוקרת. במקום הציבה העירייה שירותים כימיים ומתקנים מיוחדים לריקון קסטות שירותים של הקרוואנים. בנוסף הוצבו כ – 20 תאי שירותים כימיים לאורך החופים לצד שתאי שירותים חדשים בחופים המוכרזים. בנוסף חילקו הסיירים שקיות אשפה לנופשים. אלה סייעו לשמירה על הניקיון ועל הסביבה.

גם צוות פינוי אשפה באגף לשירותים עירוניים עבד במרץ לפני החג ובמהלכו. בימים אלה פונו כ – 3,000 טון אשפה כולל גזם וגרוטאות. מדובר בעליה של כ – 40% מפינוי אשפה שוטף.

במשל"ט העירוני האמון על מערך המצלמות העירוני נרשמו מספר אירועים, שטופלו כולם במהרה ובהצלחה הודות לערנות של צוות המוקד הרואה, שזיהו את האירועים במצלמות והזעיקו את יחידות האכיפה בעירייה ובמידת הצורך גם כוחות משטרה. בהתאם להנחיית ראש העירייה – אלי לנקרי פעלו השיטור העירוני ויחידת סל"ה –סיירת למען התושב, לאכיפה בלתי מתפשרת בגין אירועי הקמות רעש. גם כאן לא נרשמו אירועים חריגים, אך כן טופלו מספר וילות רועשות כולל ביקורות יזומות בווילות עסקיות. בנוסף טיפלה סיירת התיירות בהקמות רעש באזור התיירות, רוכלות בטיילת ושמירת הסדר הציבורי. עוד בימי החג בוצעו סיורים יזומים סביב מוסדות החינוך.

במשטרת מרחב אילת שפעלו גם הם בכוחות מתוגברים ציינו, כי שוטרי המרחב פעלו לאורך החג במוקדי הבילוי ובמתחמי הקניות על מנת להבטיח את ביטחונם של אלפי הנופשים. במקביל לנוכחות המוגברת, במקומות הומי אדם, מרכזי קניות וחופי הרחצה, ביצעו השוטרים בכל ערב נחשול ביטחון באמצעות ניידות משטרה, הנוסעות ברחבי העיר במטרה לחזק את ביטחון התושבים ולמנוע אירועים חריגים. בערב ליל הסדר אירחו שוטרי מרחב אילת לארוחת ליל סדר בבית המשטרה, אזרחים ותיקים ושורדי שואה, תושבי אילת אותם הם אימצו לחיקם זו השנה השלישית.

עוד בצל המלחמה, לא התקיימה השנה חגיגת מימונה עירונית. יחד עם זאת תושבים רבים פתחו את ביתם וארחו כמיטב המסורת עם מופלטות ומטעמי החג כסמל לאחווה ואחדות. ראש העירייה – אלי לנקרי ביקר במספר בתים וברך את תושבי העיר, האורחים והמארחים בברכת תרבחו ותסעדו.

כאמור בתום ימי החג שב הסדר על כנו והעירייה נערכת כבר ליום העצמאות, גם במהלכו צפויים לפקוד את אילת נופשים רבים. חגיגות 76 שנות עצמאות למדינתנו, יתקיימו ביום שני, 13.5.24

בין השעות 20:00-23:00 בפארק הטרמינל ובטיילת. חגיגה ארץ ישראלית עם להקות ואומנים אילתיים. על הבמה המרכזית בפארק הטרמינל: אופיר יוחאי ולהקת יו לייב, חן גואטה בליווי נגנים, להקת שמש. אטרקציות וסדנאות לגדולים ולקטנים: מתחם ממונעים, מתחם מתנפחים, מתחם לקטנטנים, קליעה למטרה, תיפוף על כדורים, עמדת קסמים, סדנת ג'אגלין, דוכני איפור, צמות, קעקועי פנים וגוף, דוכני מזון ועוד. על הבמה בטיילת ליד הגשר: שרון ליבוביץ ולהקת ריקוס, סרי והגורים, אפיק והלהקה. ריקודי עם תחת כיפת השמיים, החל מהשעה 20:30 בטיילת הצפונית ליד מרכז פנינת אילת עם עירית שוורץ ואילנה בראל.

לפני חגיגות העצמאות למדינה נציין את ימי הזיכרון בטקסים עירוניים: טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה יתקיים ביום ראשון 5.5.24 בשעה 20:00 ברחבת בית פיליפ מוריי. טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה והטרור, יתקיים ביום ראשון, 12.5.24 בשעה 20:00, ברחבת אתר ההנצחה העירוני. למחרת, יום שני, 13.5.24 בשעה 11:00, ייערך טקס האזכרה הממלכתי, בחלקה הצבאית בבית העלמין.

אולי יעניין אותך גם