מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

השלטון המקומי משבית את המשק למען איכות חיי התושבים

חדשות
22.02.2023

מחר, יום חמישי (23.2.23) ישבית השלטון המקומי את המשק בעקבות הכוונה לפגוע בתקציבי הרשויות ובסמכויות שלהן ולאחר התעלמות משרד האוצר מדרישותיו. לקראת אישור תקציב המדינה, דורשות הרשויות המקומיות טיפול במשבר כוח האדם בחינוך, תקציבים לחיזוק מבנים והתחדשות עירונית, דיור בר השגה לזוגות צעירים ועוד. במסגרת השביתה הארצית, לא יתקיימו לימודים במערכת החינוך (גני ילדים, בתי ספר יסודיים ותיכוניים) למעט החינוך המיוחד שיפעל כרגיל לכל הגילאים כולל הסעות. עוד במסגרת השביתה, לא יינתנו שירותי עירייה לרבות קבלת קהל בכל המשרדים. 

ראש העירייה – אלי לנקרי שהשתתף השבוע באספת חירום כללית שקיים השלטון המקומי, אמר: "ההשבתה הינה צעד כואב אך הכרחי והיא מהווה קריאת השכמה ברורה לממשלה. לא יעלה על הדעת שהורים ישאלו את עצמם מידי בוקר האם גן הילדים יפתח בשל משבר  סייעות לאומי, שילדים ימשיכו להצטופף בגלל מחסור בכיתות לימוד ושאנחנו נאלץ להתעלם מאותות האזהרה שמביאות איתן רעידות האדמה, אף כי יש בידנו תכניות עבודה מוקפדות לחיזוק מבנים והתחדשות עירונית. כראש רשות בשלטון המקומי המהווה זרוע ביצועית של השלטון המרכזי, אני פונה לשרי הממשלה לפתוח בהדברות ולהגיע להסכמות בהקדם האפשרי כדי שאנחנו נוכל להעניק לתושבים שלנו שירותים מוניציפליים ראויים ונמנע מהשבתות מיותרות".

בשלטון המקומי מבהירים, כי בתקציב המדינה שעולה להצבעה ביום חמישי אין מענה לתכניות האמיתיות שיבטיחו את עתיד המדינה. "הציבור סומך עלינו ומאמין בנו ואנחנו שובתים, כי אחריות גדולה מוטלת על הכתפיים שלנו" מציינים ראשי הרשויות ומדגישים כי ההשבתה היא על איכות החיים של התושבים במדינה, על העתיד של הילדים שלנו, על העתיד של השלטון המקומי, שהוא השלטון היציב ביותר במדינת ישראל שהציבור נותן בו אמון. יו"ר מרכז השלטון המקומי – חיים ביבס אמר: "אחרי חודשים של סחבת וחוסר מוכנות להקשיב, אי אפשר לעבור על הנושאים האלו לסדר היום, לכן אנו נוקטים בצעדי פעולה".

מרכז השלטון המקומי וראשי הערים החליטו כאמור על מספר דרישות קריטיות שמחייבות טיפול מיידי, בתוכן: פתרון המשבר הלאומי של סייעות בגני הילדים תוך דרישה לצעדים שישמרו על הצוותים הקיימים ויאפשרו גיוס צוותים נוספים כמו הגדרת תפקיד הסייעת כעבודה מועדפת ושיפור מעמדן המקצועי הן בשכר והן ביצירת אופק מקצועי. מחסור בכיתות לימוד ודרישה לפעול במידי להחלפת המבנים היבילים בכיתות לימוד ראויות. מצב הנובע מהעדר תקציב ואי מתן הרשאות לרשויות לבנות כיתות על אף הגידול הטבעי ותנופת הפיתוח. דרישה להסכם שכר למורי העל יסודי. דרישה לשיפוי של המדינה עבור התייקרויות בהסעות תלמידים וחינוך מיוחד כדי שאלה לא יפלו נטל על ההורים.

דרישה נוספת עוסקת בחיזוק מבנים והתחדשות עירונית, כאשר הדרישה שהתחדשות עירונית בפריפריה תהיה במימון מלא של המדינה, כולל חיזוק מבנים ברשויות שנמצאות על השבר  הסורי-אפריקאי.

לצד ענייני החינוך וההתחדשות העירונית, מוחה השלטון המקומי על החלטת משרד האוצר להביא לאישור הממשלה בחוק ההסדרים הקמת "קרן ארנונה" מכספי השלטון המקומי, לכאורה לשם עידוד בניית דירות למגורים. בשלטון המקומי מציינים, כי מדובר בהצעה מקוממת והזויה שתכליתה הלאמת כספי התושבים המיועדים למתן שירותים מוניציפאליים, והטלת מיסים נוספים על התושבים! המדינה שולטת בלמעלה מ-90% מהקרקעות בישראל ויכולה לקדם פתרונות אמיתיים למשבר הדיור. בעניין זה הציע השלטון המקומי תכנית מפורטת למשבר הדיור הכוללת קידום מכרזי בניה ללא יזמות, הקצאת 30% מהדירות ללא עלות קרקע, שאר הדירות במחיר השוק, מימון מלא של מבני ציבור ותשתיות – הקמה טרם איכלוס, צמצום בירוקרטיה בענף הבניה ובין היתר להרחיב את היצע החברות והכנסת חברות בינלאומיות. אלה יובילו להורדת מחירי הדירות לזוגות צעירים.

עוד כוללות הדרישות עדכון תקציב מענקי איזון המוענקות לרשויות ולא עודכנו כבר למעלה מ- 5 שנים. עובדה זו משתקת את הרשויות החלשות שלא מסוגלות לתת את המעטפת הרחבה לתושבים שלהן. בנוסף דורש השלטון המקומי עדכון של מענקי הפיתוח המהווים מקור יחידי ממנו יכולה הרשות המקומית לממן צרכים דחופים הקשורים לפיתוח הרשות. עוד בין הדרישות מימוש תכניות החומש המגזריות במלואן לרשויות הערביות, הדרוזיות והצ'רקסיות. עוד בין הדרישות טיפול בקרן לשמירת הניקיון, שצברה מיליארדי ₪ מהיטלים שמשלמים תושבי מדינת ישראל ונועדה לטיפול בפסולת של התושבים ובדרכי הפתרון להטמנתה. וכן הקצאת תקציבים לניהול ותחזוקת חופי הים.

כאמור דורשים ראשי הרשויות, לחזק את השלטון המקומי לטובת ולרווחת התושבים ומודיעים לממשלת ישראל: "לקראת  אישור תקציב המדינה בממשלה, אנו ראשי השלטון המקומי, מי שהעם נותן בו אמון, ומי שאמורים להיות הזרוע הביצועית של הממשלה בכל תחום, מודיעים לכם, שלא ניתן לכם לפגוע בנו, ובתושבי מדינת ישראל". על רקע האמור, ישבות כאמור השלטון המקומי ביום חמישי 22.2.23 באופן מלא כולל מערכת החינוך.

אולי יעניין אותך גם