מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

העיר אילת מקדמת חדשנות בחקלאות

חדשות
15.05.2022

הממשלה אישרה היום (א', 15.5.22) תכנית רב-שנתית לפיתוח העיר אילת וחבל אילות כמרכז בינלאומי של מחקר ופיתוח למזון מן הים ומהמדבר. התכנית בהיקף תקציבי של 170 מיליון ₪ לשנים 2022-26 תבסס את העיר אילת וחבל אילות כמרכז מחקרי ויישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים והמדבר, הביוטכנולוגיה הימית וחקלאות המים והמדבר, תוך סיוע לצמיחה כלכלית וגיוון מקורות התעסוקה.

שר החקלאות, עודד פורר שמקדם את התכנית והביא לאישורה אמר: "לאזור יש את כל המאפיינים והאלמנטים הפוטנציאליים להפוך להיות מוקד עולמי למזון מהים ומהמדבר. על כן, לתוכנית משמעויות אסטרטגיות לאומיות מרחיקות-לכת, ויכולת הבטחת מקורות מזון עתידיים לאוכלוסייה. לאור התמריצים הממשלתיים המתוכננים, בתוך 5 שנים צפויות להתווסף לאזור כ-900 משרות, ובתוך 10 שנים, עם הבשלת ענף ההייטק באזור, כ-250 משרות נוספות. סך השפעה הכלכלית באזור צפויה להיות בהיקף 15.3 מיליארד ₪ ברוטו בטווח זמן של 30 שנה".

ראש עיריית אילת – אלי לנקרי שנפגש היום עם השר בלשכתו, ברך את השר על קידום התכנית ואישורה וציין את חשיבותה גם כחלק מגיוון מקורות התעסוקה בעיר. ״מדובר בהחלטה חשובה ודרמטית לעיר אילת, שתסייע לנו במימוש הפוטנציאל האדיר תוך ניצול מרבי ומיטבי של היתרונות הייחודיים לאילת״ אמר ראש העירייה והוסיף, כי מדובר בעוגן כלכלי חשוב ומשמעותי והפרויקט הראשון שעתיד כבר להתיישם בחודשים הקרובים ״פרויקט המשתלות״ יהיה הסמן הימני. כזכור בביקורו של השר בעיר אילת לפני מספר חודשים, התרשם השר מעשיה פורצת דרך שמובילה עיריית אילת, בזכות משאבי הטבע ומכוני מחקר ואקדמיה הפועלים בתחומה. כבר אז הודיע השר, כי פעולות אלה מתיישבות עם היעד האסטרטגי של המשרד, להשקעה במחקר ופיתוח של חקלאות העתיד.

 

בהודעה שהוציא משרד החקלאות עם אישור התכנית, ציינו כי התוכנית אקוטית לנוכח אתגרי תהליכי שינויי האקלים והמדבור ולצורך חיזוק ביטחון המזון של ישראל. התוכנית, בהיקף של 170 מיליון ₪, כוללת שלושה רבדים: פיתוח והקמת פארק חקלאות ימית ותעשיית מזון ומוצרים מן הים והמדבר לרבות תקציבים לעידוד יזמים, חברות ויצרנים חקלאיים להגיע לאזור בהיקף של 38 מיליון ₪; קידום מחקר וחדשנות בתחומי הביוטכנולוגיה וחקלאות ימית בהיקף של 103 מיליון ₪; והקמת אקו-סיסטם המשלב בין אקדמיה לחינוך בתחומים אלו בהיקף של 30 מיליון ₪. עוד ציינו, כי ההחלטה מנצלת את היתרונות היחסיים של האזור הן ברמה הייחודית של האקלים (מדבר צחיח או צחיח למחצה) והן באופי הים שעומקו הגדול סמוך לקו החוף מאפשר ביצוע של מחקרים בקלות תוך התחשבות בהיבטים סביבתיים.

כדי למשוך יזמים, חברות ויצרנים להגיע לאזור תשקיע המדינה 38 מיליון ₪, במסגרתם יקודם ויתוכנן פארק חקלאות ימית ותעשיית מזון ומוצרים מן הים והקמת תשתיות שיעודדו יזמים להקים מרכזי פעילות במקום. הפארק ישתרע על שטח של כ- 2,600 דונם וחלקו יהיה  לתעשייה ויכלול מיזמים תעשייתיים הדורשים גם שטחים חקלאיים, לשם קידום תעשייה בתחום ייצור מוצרים שמקורם מהים או מהמדבר. משרד החקלאות יתמוך בחקלאים שיקימו מיזמי חקלאות ימית ומדברית לייצור מוצרים שמקורם במזון מן הים באזור.

נדבך נוסף כאמור, הוא הפיכת אזור אילת וחבל אילות למרכז מחקר וחדשנות בינלאומי מוביל בתחומי הביו-טכנולוגיה הימית וחקלאות המים והמדבר, העוסק בקידום חדשנות טכנולוגית בהיקף של 103 מיליון ₪ ליזמות בתחומי הביוטכנולוגיה והחקלאות הימית. במסגרת זו, תפעל הממשלה לרתום קהילות יזמים, גופי מו"פ ומכוני מחקר להקים חברות מחקר והזנק באזור באמצעות הקצאת תשתיות להרצת פיילוטים וניסויים, על בסיס זיהוי חוזקות מקומיות, ובפרט בתחומי הביוטכנולוגיה והחקלאות המים, וכן על מנת להגדיל את הנגישות של חוקרים ויזמים למסלולי ההטבות המופעלים על-ידי רשות החדשנות בשלבי הניסוי וההדגמה (שלב הפיילוט). בנוסף, יקדם משרד החקלאות תכניות מחקר לשיתוף פעולה בין מחקר ותעשייה ויתעדף במסגרת זו מחקרים המבוצעים באזור אילת וחבל אילות או מחקרים שייעודם בתחומי הידע הרלבנטיים לאזור. זאת ועוד במסגרת עידוד מחקר וחדשנות יפרסם משרד החקלאות קול קורא לשיתוף פעולה בין חוקרים מישראל וארה"ב בתחום חקלאות ימית תוך דגש על פתרונות בתחומי הביוטכנולוגיה הימית והחקלאות המים והמדברית, המתחייבים בשל שינויי האקלים.

בתוך כך, ישודרג גם המרכז הלאומי לחקר החקלאות הימית (מלח"י) באילת במטרה להפכו למרכז מוביל מסוגו בעולם המשלב מחקר, חינוך ויישום, ומושתת על שיתופי פעולה עם גופי מחקר בישראל וגופים בינלאומיים. בנוסף, במסגרת ההחלטה יוזמת הממשלה הקמת אקו-סיסטם חינוכי ואקדמאי באזור אילת וחבל אילות בתחום הביוטכנולוגיה וחקלאות ימית בהיקף של 30 מיליון ₪. במסגרת האקו-סיסטם ישולבו חינוך כבר בשלב ביה"ס התיכון לטובת ויצירת אופק אקדמי-מקצועי לצד מחקר והוראה אקדמית בתחומי הביוטכנולוגיה הימית וחקלאות המים, במטרה לעבות ולחזק הכשרה אקדמית וקהילת המחקר בתחומים רלבנטיים כגון: מזון מהים ומהמדבר, ויצירת שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות.

אולי יעניין אותך גם