מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

הטקס הממלכתי לציון 73 שנים לשחרור אילת

חדשות
10.03.2022

העיר אילת לבשה השבוע חג לרגל 73 שנים לשחרורה ולהנפת דגל הדיו. לאחר תקופה מאתגרת בצל הקורונה שבה העיר אילת לארח ולחגוג במגוון אירועים ופסטיבלים. שבוע החגיגות שהחל בקוקטייל חגיגי והמשיך באירוע הצדעה למייסדי וותיקי העיר, נחתם בטקס הממלכתי המסורתי, שהתקיים הערב (ה' 10.3) ברחבת אום רשרש, שם הונף דגל הדיו בט' באדר תש"ט 1949 במבצע עובדה, שסימל את סיום הקרבות של צה"ל במלחמת יום העצמאות ובו נכבשו הנגב הדרומי ודרום עמק הערבה ובהם העיר אילת. הטקס התקיים במעמד השר לביטחון הפנים – עמר בר-לב, שאביו חיים בר-לב ז"ל היה מבין מפקדי המבצע, סגנית יו"ר הכנסת – חה"כ אמילי מואטי, נשיא בתי משפט השלום במחוז צפון – השופט דורון פורת, ראש עיריית אילת – אלי לנקרי ובהשתתפות מייסדי העיר, ותיקיה, תושבים, מפקדי כוחות הביטחון, קונסולים, ומאות בני נוער הפעילים בתנועות הנוער באילת.

כמידי שנה, נפתח הטקס בתהלוכה מרשימה של תנועות הנוער העירוניות, ביניהן: מועצת נוער עירונית, Up-stars, מד"צים 360 יעלים, מנ"ש בקולייר, היחידה לקידום נוער, שומרי המפרץ, נטע@, יוניסטרים, מרכז הנוער שחמון, נוער ווליום, כנפיים של קרמבו, הנוער הדתי – אל עמי, בני עקיבא, הצופים, מעברים במתנ"סים, אחריי, נוער דילר ותכנית שחקים. במהלך הטקס התקיים מופע חיבורים מיוחד בו השתתפו ירדנה ארזי, מיקי גבריאלוב, יואב יצחק ואמנים אילתים בהם שגיא סרי, שקד כהן, לירון ארויה, גל ורבורג, יוני גרבובסקי ונתן ויינר. עוד הופיעו על הבמה: הסינפונייטה הישראלית ב״ש, להקת המחול קולייר ותיאטרון אלעד. את הטקס הנחתה לירון ויצמן ומיד לאחריו עלה עדן חסון להופעה חיה. הטקס הופק על ידי מרכז ההסברה במשרד התרבות והספורט באמצעות חברת אינטלקט ואגף האירועים בעירייה, בבימויו של רובי כהן. כחלק מהנגשת האירועים על ידי העירייה, לווה הטקס בשפת הסימנים וחולקו אזניות שמע לאנשים עם מוגבלויות.

ראש העירייה – אלי לנקרי, פתח את נאומו בטקס, בדברי ברכה ותודה למייסדי העיר על הרוח החלוצית ותרומתם האדירה לבניית העיר ולעיצוב דמותה, לבני הנוער הנפלאים, ולחיילי צה"ל שבתעוזה גדולה פתחו את הדרך לאילת, ועם הנפת דגל הדיו הפכו אותה לשערה הדרומי של מדינת ישראל. "העיר הנפלאה שלנו, שהחלה את דרכה כעיר נמל ונחושת, הפכה לעיר חכמה וחסינה ולבירת התיירות של ישראל" אמר ראש העירייה וסיפר על ההתפתחות האדירה של אילת כולל בניית שכונות חדשות ומלונות חדשים, פיתוח ושדרוג רצועת החוף מטאבה לעקבה ובניית טיילת השלום, פיתוח שטח שדה התעופה הישן והפיכתו לפארק ענק עם אטרקציות, מרכז חדשנות, היכל תרבות, שוק אוכל ועוד, לצד בניית קריית ספורט בינלאומית, פארק מים, הפיכת אילת למרכז עולמי לביוטכנולוגיה וחקלאות ימית, הקמת פארק לתעשיות מזון מן הים ומיצובה של אילת כעיר תיירות וספורט בינלאומית וכחלון הראווה של מדינת ישראל.

"מעל לכל ההישגים שהשיגה העיר הנפלאה שלנו, אין ספק כי ההישג הגדול ביותר של אילת הוא התושבים שלה! כשהסמן הימני הוא מערכת החינוך המצוינת שלנו, הזוכה לפרסים ושבחים על העצמת החינוך למעורבות חברתית והשאיפה למצוינות. רוח ההתנדבות, האכפתיות, המעורבות והערבות ההדדית של כל אחד ואחת מהתושבים יוצרת את ההון החברתי האיכותי של העיר והופכת את החברה והקהילה שלנו לערכית יותר ואת אילת לעיר טובה וחסינה יותר" אמר ראש העירייה והוסיף, כי לצד ההישגים המרגשים, אילת מתמודדת עם אתגרים בתחומי הבריאות, התחבורה והתעסוקה. "חבריי להנהלה ואני רואים באתגרי העיר, הזדמנויות גדולות לצמיחה והתחדשות,  ובהתאם לכך אנו פועלים בתמיכת הממשלה, ליצירת עוגנים בכל תחומי החיים, כחלק ממדיניות חדשה ורב תחומית "עם הפנים לתושב", לשיפור מתמיד של איכות החיים". עוד בדבריו התייחס ראש העירייה למצב באוקראינה ואמר: "התמונות הקשות מעבר לים, שנדמה כאילו לקוחות מסרט אימה, חושפות מציאות חדשה – ישנה, שכולנו קיווינו שנשכחה. מציאות המלמדת אותנו שוב, כי ביטחוננו טמון רק באחדותנו ובהמשך בניית וחיזוק עוצמותינו. העיר אילת שמחבקת ומחזקת את אזרחי אוקראינה, התגייסה לסיוע הומניטרי ותסייע ככל שתוכל גם בקליטתם". את דבריו חתם ראש העירייה באיחולי חג שמח לאילת.

גם ראש ממשלת ישראל – נפתלי בנט ברך את העיר אילת בברכה מוקלטת שהוקרנה במהלך הטקס. "בכל יום שאתם גרים באילת אתם עושים ציונות" פתח ראש הממשלה את הברכה והוסיף: "עצם החיים ובניית משפחות בעיר אילת היא עשיית ציונות". עוד בדבריו התייחס להנפת דגל הדיו כרגע מכונן בחייה של העיר ושל המדינה ושיבח את כוחות צה"ל של אז והיום. "אילת היא נכס לאומי אמיתי, עיר עם פוטנציאל אדיר המתמודדת עם אתגרים לא מעטים" אמר ראש הממשלה והוסיף: "אנו לא שוכחים את המחויבות שלנו לעיר אילת ולתושביה, לחבר אותה תחבורתית למרכז הארץ, לעודד תעשיית הייטק שמתפתחת בה, לטפח את תעשיית התיירות שספגה מכה קשה בתקופת הקורונה ולבנות יחד עתיד מבטיח לעיר היפה והאהובה שלנו. אין לנו עוד עיר כמו אילת ונעשה הכל כדי לבסס את עתידה".

השר לביטחון הפנים – עמר בר-לב, בנו של חיים בר-לב ז"ל שהיה מג"ד הגדוד השמיני של חטיבת הנגב ולימים הרמטכ"ל הגיע ביחד עם בניהם של עוד שניים ממפקדי המבצע: צחקי שריג, בנו של מפקד חטיבת הנגב – סא"ל נחום שריג ז"ל, ונמרוד בן-ארי, בנו של מג"ד הגדוד השביעי של החטיבה – אורי בן-ארי ז"ל. "73 שנים לאחר אותו מסע מפרך של חטיבת הנגב במהלך מבצע עובדה, אנחנו רואים את התגשמות החזון של דוד בן גוריון פה מול עינינו" אמר השר בר-לב והוסיף: "את הדרך אותה פרצו לוחמי הפלמ"ח במשך ימים ארוכים, עושים כיום מיליוני ישראלים ותיירים מחו"ל בשעות ספורות. דרך שהיא כל כולה עצמאות לישראל ועצמאות לעיר אילת. ביום חגה של העיר וחגכם שלכם תושביה – אני רק רוצה לאחל המשך התפתחות, בנייה, התעצמות וגדילה. בשם כל ממשלת ישראל – יום עצמאות שמח אילת".

לאחר דברי הברכה העניק ראש העירייה לשר בר-לב את תמונת דגל הדיו והודה לו בשם תושבי אילת על תרומתו ופועלו לשמירה על גבולות העיר וביטחון תושביה ואורחיה ועל המאמץ לשמירה על עוגני יציבות סביב שערה הדרומי של מדינת ישראל.

כמידי שנה גם השנה הונף הדגל מעל למבנה המשטרה הישן של אום רשרש כשיחזור הרגע בו הונף דגל הדיו המאולתר עם סיום מבצע עובדה ומלחמת השחרור. את דגל ישראל הניפו השנה: השר לביטחון הפנים – עמר בר-לב וראש העיר אילת – אלי לנקרי. אליהם הצטרפו: צחקי שריג בנו של מפקד חטיבת הנגב – סא"ל נחום שריג ז"ל, ותיק העיר אילת ושורד השואה – יעקב כרמלי, הפועל ללא ליאות להעניק לזולת ומתנדב מידי יום בבית חולים יוספטל ובבסיס הצבאי צאלה, איברהים גוליאנו – תלמיד בית ספר אורים, המתנדב בצה"ל במסגרת בפרויקט "גדולים במדים". את שיחזור קריאת המברק בדבר שחרור אילת ביצע בן העיר אילת – סא"ל שי חודרה שצעד בדרכי אביו ומונה לאחרונה כמוהו, למפקד זירת ים סוף של חיל הים.

לאחר הטקס נהנו התושבים מהופעה חיה של הזמר עדן חסון.

אולי יעניין אותך גם