מעבר לאזור תוכן
חדשות עדכונים:

חופי הרחצה המוכרזים פתוחים במתכונת קיץ: בכל ימות השבוע כולל שבתות וערבי חג: 9:00-17:00

אילת | Eilat - לחיות נכון
אילת | Eilat - לחיות נכון

האגף לשירותים חברתיים

כל השירותים החברתיים
העיר אילת בזכות מאפייניה המיוחדים (ריחוק, בידוד, היעדר פריפריה) מוכיחה לאורך השנים חוסן קהילתי יוצא דופן. עיריית אילת באמצעות האגף לשירותים חברתיים במינהל שח״ק, פועלת כל העת לחיזוק חוסנה של הקהילה ולהבטחת איכות חיים מיטבית. עם השנים פיתח האגף מגוון רחב ואיכותי של שירותים המותאמים לצרכי תושבי העיר מלידה ועד זקנה, ממשבר וחולי עד צמיחה והתפתחות. במהלך השנה האחרונה בצל מגפת הקורונה פעלו הצוותים סביב השעון להעניק את מרב השירותים תוך הרחבת המענים והתאמתם לצרכי האוכלוסייה ולתנאי החיים שנוצרו בתקופה זו. לצד חלוקה בלתי פוסקת של סלי מזון, מנות מצוננות ותווים לרכישת מזון, נשמר קשר טלפוני עם כל מטופלי האגף. בנוסף חולקו מחשבים, משחקים והפעלות למשפחות וניתן מענה רגשי לפי הצורך. בזכות כך, זכה צוות האגף בניהולה של עו"ס פרידה בן לולו לתעודת הוקרה ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, בזכות התגייסות הצוות בעת משבר הקורונה למתן סיוע לאוכלוסייה תוך גילוי יוזמה, רגישות, גמישות, מסירות ומקצועיות.

האגף המונה 70 אנשי צוות פועל לצמצום פערים חברתיים, ליצירת עולם בו הילדים יגדלו בסביבה בטוחה ותומכת שתיתן מענים לצרכים השונים ולהבטחת איכות חיים מיטבית לכלל האוכלוסיות הנזקקות. צוות האגף פועל להגן, לשקם, לחזק ולהעצים כל אדם, משפחה וקהילה הנתונים במצב של משבר זמני או מתמשך לטובת קיומה של אוכלוסייה עצמאית, בעלת חוסן אישי וקהילתי. בשנים האחרונות, משקיע האגף מאמצים רבים גם בהנגשת הזכויות למטופלי האגף ומסייע בידם למצותם.

האגף פועל גם בשגרה וגם בחירום למתן מידע, ייעוץ, תיווך והפניה לשירותים וארגונים מוסדיים ופרטיים בהתאם לצרכים תוך ליווי המטופלים למיצוי זכויותיהם ולהעצמתם האישית והמשפחתית. עוד פועל האגף למתן טיפול, הדרכה וליווי במצבי משבר ובבעיות אישיות ומשפחתיות. במסגרת זו מתערב האגף על פי חוק ובמידת הצורך להגנה על חסרי ישע ועל אוכלוסיות בסיכון וכן בסיוע חומרי על פי מדיניות משרד הרווחה. השירות ניתן באופן פרטני, זוגי, קבוצתי וקהילתי תוך סודיות מקצועית מלאה.

בתחום ילדים, משפחה וקהילה פועל צוות האגף להעניק שירותים החל ממעונות יום, מועדוניות, מסגרות תומכות וטיפוליות, תמיכה הורית, תיווך וסיוע במיצוי זכויות, סיוע כספי ועוד. לצד השירותים מפעיל האגף מרכזים המעניקים שירותים ייעודיים כמו מרכז ילדים הורים, מרכז קשר הורה-ילד, מרכז נוצ"ץ לטיפול בנוער וצעירים, מרכז "יחדיו" למשפחות חד הוריות, מרכז "הזדמנות" לשילוב במעגל העבודה, מרכז "עוצמה" למיצוי זכויות, מרכז רב תחומי למניעה ולטיפול באלימות במשפחה, תחנה לטיפול זוגי ומשפחתי, מרכז סיוע לנפגעי תקיפה מינית ועוד.

בתחום משפחות ויחידים עם צרכים מיוחדים פועל צוות האגף לאפשר שגרת חיים ליחידים עם צרכים מיוחדים ולבני משפחתם. לצד מעון יום שיקומי, בית ספר "אורים" לחינוך מיוחד, מועדונית שיקומית, מועדונית לילדים על הרצף האוטיסטי, סביבה תומכת לבוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, קהילה תומכת לנכים, מרכז לתעסוקה שיקומית "מיוחד" ועוד, מפעיל האגף גם מרכז למשפחות עם בעלי צרכים מיוחדים.

עוד במסגרת הטיפול היחידני מפעיל האגף את היחידה לטיפול בהתמכרויות, שיקום האסיר ודרי רחוב. היחידה מספקת טיפול פרטני וקבוצתי למכורים לסמים, אלכוהול והימורים, טיפול פרטני ופיקוח על תכניות שליש לאסירים משוחררים וטיפול פרטני לדרי רחוב. במסגרת זו מפעיל האגף את בית חוסן – המרכז לטיפול בהתמכרויות, כולל טיפול פרטני ומרכז יום טיפולי. בתחום שיקום האסיר, פועל האגף למתן הזדמנות שיקום לכל אסיר/ה משוחרר מגיל 18 ואילך, שנשפט לתקופת מאסר של יותר מחצי שנה והשתחרר לתוכנית שיקום בקהילה או שהשתחרר לאחר ריצוי מאסר מלא ומבקש סיוע. גם עבור דרי רחוב פועלת באגף יחידה הפועלת למתן סיוע אישי לדרי רחוב להשגת בטחון קיומי בסיסי והטבת תנאי חייהם על ידי תכנית שיקום אישית, משפחתית, חברתית ומיצוי זכויות.

בתחום אזרחי העיר הוותיקים פועל האגף למתן שירותים בהתאם לצרכים כולל מענים חברתיים. לצד שירותים כמו התקנת חיישני נפילה, לחצני מצוקה, קהילה תומכת ומועדונים חברתיים, מפעיל האגף תכנית להפגת בדידות ותכנית "מגן זהב" שמאפשרת מתן סיוע ותמיכה לאזרחים ותיקים בדגש על מקבלי קצבאות זקנה בלבד, נכים בגיל זקנה וזכאי חוק ביטוח סיעוד.

לצד אלה, מחזק האגף גם את תחום ההתנדבות. בתקופת הקורונה, באו לידי ביטוי פניה היפות וחוסנה הקהילתי של העיר אילת באו לידי ביטוי במלוא עוצמתם, כאשר תושבים רבים גילו סולידריות, מעורבות חברתית והתגייסו לסייע לכל משימה כמו שמירה על קשר עם אזרחים וותיקים בודדים, חלוקת סלי מזון, סיוע בקניות וברכישת תרופות, סיוע בריקון אשפה ובהוצאת כלבים לנדרשים לבידוד ולחולי קורונה. חלוקה ערכות לבתים של ניצולי שואה ולאזרחים ותיקים.

שירות באגף לשירותים חברתיים ניתן על פי הנחיות משרד הרווחה והשירותים החברתיים תוך ראיית טובת היחיד והמשפחה ובהתאם למשאבים קיימים. תהליך קבלת השירות כולל פניה ראשונית בהגעה לאגף תוך מילוי טופס אותו ניתן למצוא גם באתר האינטרנט של העירייה מפגש הכרות והערכה ראשונית עם עובד סוציאלי בניה משותפת של תכנית הטיפול וחתימה על הסכם משותף הגדרת מטרות הטיפול ולוח זמנים להשגתן בהתאם לתכנית הטיפול מתן שירות על פי התכנית שהוגדרה הערכה וסיכום משותפים סיום ופרידה.

 

 

אולי יעניין אותך גם