בר עליון
דלג על בר עליון

הנחיות הווטרינר העירוני בימי קורונה

29/03/2020
הנחיות הווטרינר העירוני בימי קורונה (הגדל)

הנחיות הווטרינר העירוני בימי קורונה

לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) והארגון העולמי לבריאות בעלי חיים (OIE) נכון להיום אין עדות לכך שכלב, חתול או חיית מחמד אחרת יכולים להעביר את נגיף הקורונה COVID-19 לבני אדם.

הנגיף מופץ בעיקר ברסס טיפות הנוצרות כאשר אדם נגוע משתעל, מדבר או מתעטש, דרך ההגנה הטובה ביותר היא שטיפת ידיים במים ובסבון באופן יסודי ובתדירות גבוהה. 

לאחר כל מגע עם בעלי חיים יש לשטוף את הידיים היטב שכן הם עלולים להעביר חיידקים או טפילים אחרים.

תקופה זו מעמידה בפני כולנו אתגרים רבים ומחייבת מציאת איזונים בין זכויות וחובות מסוגים שונים ובכלל זה נושא הטיפול בבעלי חיים חסרי הישע הנמצאים בחזקתנו ובסביבתנו הקרובה.

בעלי חיים נמצאים במגוון מקומות: בתים פרטיים, מתקני עמותות למען בעלי חיים ורשויות מקומיות, פינות חי, הרחוב סביבתנו ועוד. עם זאת נראה שלגבי הטיפול בחיות בית ומחמד, לא תמיד נלקחים בחשבון צרכים והשלכות ולכן אני רואה לנכון להאיר, לבקש ולהתריע:

חיוני כי חנויות לממכר מזון וציוד לחיות מחמד ימשיכו לפעול ולספק מזון וציוד. גם בתרחיש של סגר כולל, משרד הבריאות שב ומבטיח שמכולות וסופרמרקטים יישארו פתוחים, כמו כן ב"תקנות לשעת חרום 2020" הוגדרו החנויות לממכר מזון לבע"ח ורופאים הווטרינרים ככאלה שיוכלו להמשיך ולהפעיל את המרפאות והחנויות. יחד עם זאת מומלץ להצטייד במזון לבעל החיים שיספיק למספר שבועות.

הטיפול בחיות מחמד בבית: חשוב להמשיך בשגרת ההאכלה של בעלי החיים. לצורך כך מומלץ להצטייד במזון אליו רגיל בעל החיים שיספיק למספר שבועות. במקרה בו נדרש יעוץ או טיפול וטרינרי, יש לפנות לרופא הווטרינר המטפל. במצב בו תוגבל התנועה יש לפנות לחנויות לממכר מזון לבעלי חיים שעושות משלוחים, וכן לווטרינר מטפל במקרה חירום. אם בעלי החיים זקוק למזון מיוחד או מזון/ציוד (כמזון רפואי, חול לחתולים, מזון לדגים וכד'), יש להיערך בהתאם.

טיול עם הכלב:  יש להמשיך בשגרת הטיולים תוך הקפדה על הוראות והגבלת התנועה. חשוב שהאדם שמוציא את הכלב לטיול יקפיד להשתמש בכפפות חד פעמיות, ישטוף ידיים לאחר הטיול וכן את הציוד (קולר, רצועה וזמם). בנוסף לכך, חשוב לדאוג מראש שבעל החיים יהיה מסומן בשבב אלקטרוני כחוק, כדי שניתן יהיה לאתר את בעליו אם ייפרדו. ניתן לרשום (בטוש עמיד) על הקולר עצמו או להצמיד אליו דסקית, שבהם יירשמו הפרטים הבאים: שמות הבעלים, כתובת ומספרי טלפון רלבנטיים, על מנת שאיתור בעל הכלב והחזרתו לבעליו יתבצע באופן יעיל ומהיר ע"י פקחי השירות הווטרינרי.

במידה ובעל הכלב נדרש להישאר בבידוד בית, חל אסור לצאת לטיול עם הכלב. יש לבקש מבני המשפחה או מדיירי הבית האחרים לעזור עם הטיפול בכלב.

האכלת חתולי רחוב: חשוב להמשיך בשגרת האכלת חתולי רחוב במתן מזון יבש ומי שתיה תוך הקפדה על הוראות הגבלת התנועה. המלצה למאכלי חתולים ליצור קבוצת ווטסאפ להתארגנות בתורנויות להאכלה בקרבת הבית/השכונה. אבקש להודות למאכילי חתולי הרחוב שנרתמו לעזור ולסייע בעת תקופה קשה זו במתן מזון יבש ומי שתיה לחתולי הרחוב באזורי החופים.

חשוב לציין כי אגף השירות הווטרינרי בעיריית אילת סיפק מזון יבש למאכילי חתולי רחוב בצורה מרוכזת בדגש על האכלת חתולי רחוב באזורי החופים ובמידת הצורך ובהתאם ליכולת ימשיך אגף השירות הווטרינרי לסייע.

עבור לתוכן העמוד