חינוך בלתי פורמאלי

מתנ"ס קולייר ממשיך ומוביל עשייה מקיימת

בשנת 2008 , אחרי שנים של עבודה מתמשכת, הוסמך מתנ”ס קולייר כמתנ”ס ירוק. מאז עוסק המתנ”ס ללא לאות בהמשך קידום הקיימות, הן ברמת הידע לעובדים ולתושבים והן ברמת החוויה, העשייה ושינוי הרגלי הצריכה של המתנ”ס ובאיו. “השכבה המגובשת”, “גננים בקבהילה”, השתלמות ירוקה-קיבוץ לוטן, אירועים: יום כדור הארץ, ט”ו ב שבט, שוק קח-תן, המועדון החברתי– “להדליק לכל ילד חלום” ומדריכי החברה להגנת הטבע, צוות המתנ”ס ו- TERRACYCLE אלו רק חלק הפרויקטים הייחודיים שמוביל בשנים האחרונות המתנ”ס, בשיתוף פעולה נרחב עם הקהילה הצעירה והבוגרת של העיר.

השכבה המגובשת: פרויקט שנולד לפני ארבע שנים ששם לו למטרה לפעול לגיבוש שכבתי של כמה בתי ספר הנמצאים בסמוך למתנ”ס )אלמוג, צאלים ועציון גבר מתוך כוונה לייצר קבוצות מנהיגות המתמחות בנושאים סביבתיים, ומגובשות חברתית לפעילות בנושא. בין הנושאים שהועברו במפגשים שהתקיימו הן בבית הספר והן במתנ”ס קולייר ניתן לראות את נושא: התזונה  הבריאה ופרמידת המזון )חיבור לתוכנית משרד החינוך, בניית קופסאות אוכל רב פעמיות מקופסאות קרטון, שיעורים על תרומת הפירות והירקות לבריאות ועוד.

בימי השיא, שהתקיימו לאחר הלימוד הפרטני, הכינה כל שכבה ביתן יצירה בשימוש חוזר, ביתן הסברה על נושא שנבחר ומופע קצר הקושר בין נושא המזון והבריאות ל”תרומתם של העצים לכדור הארץ” – ייצור חמצן, מזון, תעשייה ועוד. עוד עסקו התלמידים בהקמת אירוע ל”יום כדור הארץ” שעסק בנושאים כמו: שטחים פתוחים- למה צריך תרומתם וחשיבותם )בי”ס עציון גבר, האוכל הנכנס לגופנו – מאין הוא מגיע, השלבים שהוא עבר עד שהגיע לצלחתנו )בי”ס צאלים( ופעילות גופנית – תוסף בריאות וחיסכון בפליטת גזי חממה )כתחליף לנסיעה ברכב. הפרויקט השנה היה מהמשובחים ביותר. הילדים הביאו בקיעות, השקיעו רבות בהכנות וגרמו לאירוע להיות איכותי מהנה ופורה. כל זאת לא היה יוצא לפועל ללא תרומתן הרבה של מחנכות שכבות ד’ מבתי הספר השונים.

“גננים בקהילה”: פרויקט מתנדבים של הגיל השלישי המתקיים זו השנה הרביעית החל כסדרה של סיורים במטרה לחשוף את חברי “מועדון בשביל הזהב”, לנושאים סביבתיים שונים.

המקומות בהם סיירה הקבוצה כללו את: פארק הצפרות הבינלאומי באילת המשמש כמרכז נדידה עולמי בו עוצרות למנוחה מאות ציפורים הנעות במסלולם דרומה או צפונה, חי- בר יוטבתה בו נפגשה הקבוצה עם מינים שונים של בעלי חיים מדבריים שחלקם נכחדו וחלקם גדלים בחי בר במטרה להשיבם לטבע. קיבוץ נאות סמדר שהציג בפני הקבוצה שיטות שונות של בניה ירוקה, מערכת קירור ידידותית לסביבה, טיפול יעיל בפסולת, מערכת סביבתית ומיוחדת לטיפול בשפכים ועוד.

סיורים ראשונים אלו סייעו לבניית קבוצה של כ- 20 חברים שכיום מונה למעלה מ– 30 חברים הפועלים במתנ”ס ומחוצה לו. הקבוצה ממשיכה לקבל הרצאות ע”י טובי המומחים בתחומים סביבתיים, לצפות בסרטים אקולוגיים ואף ממשיכה באופן קבוע לצאת לסיורים לימודיים. השנה החליטו חברי הקבוצה על תרומה חברתית- סביבתית בה יסייעו להקמת גינות מדבריות חסכוניות, הכנת מתקני קומפוסט והעברת שיעורים בטיפול בקומפוסט והקמת חממות בשיתוף עם ילדי ותלמידי הגנים )בית ספר עציון גבר, גן שקמה, גן מגן(. לטובת הקמת גינה, חממה ועוד. העבודה המהנה תורמת רבות לחיזוק רגשי הן של הילד והן של המבוגר ואף מובילה

מתנ”ס קולייר ממשיך ומוביל עשייה מקיימת

להמשך יישום התפיסה הסביבתית – חברתית. בתוך המתנ”ס, שנטול אדמה לשתילה, הקימה הקבוצה את “שדרת העציצים” המשמשת כגינת עציצים עשירה ופורחת זאת לצד הקמת קומפוסטר מתנ”סי אליו מושלכת פסולת המטבח המכינה מזון לכ 70- ילדים. בנוסף מביאים החברים והתושבים פסולת רטובה גם מבתיהם. כחלק מלימוד על הפעלת הקומפוסט החלו חברי הקבוצה להתמחות בגידול תולעי הומוס. למרות תנאי החום הקשים לתולעים הצליחה הקבוצה לייצר עבורם תנאים נוחים והם משגשגים וגדלים.  את הידע שצברו העבירו הגננים בקהילה למדריכי החברה להגנת  הטבע, ואף קיבלו במתנה “גרעין” תולעים ע”מ שיוכלו לעבוד עימם. בנוסף חברי הקבוצה שותפים בהכנת אירועי המתנ”ס ובאירועים עצמם וממשיכים להעביר את הידע הלאה לדורות הבאים.

“שוק קח תן שכונתי במתנ”ס”: מסורת של כמה שנים שהולכת ותופסת תאוצה, אליה מצטרפים כל פעילי הסביבה הנמצאים במתנ”ס מקבוצות הגיל השלישי ועד תלמידי השכבה המגובשת היא הפקת שוק קח ותן שכונתי.

השנה לקחו חלק באירוע גם קבוצת “אל עמי”, בנות “שרות לאומי” והמועדון החברתי של המתנ”ס. חגיגת השוק קח ותן הפכה את המתנ”ס לאזור תצוגה, בו ניתן למצוא חפצים מכל הסוגים מבגדים, ספרים, רהיטים, טלוויזיות, נעלים, תכשיטים ועוד. הקניה מתבצעת באמצעות פקקים מוזהבים איתם ניתן לקנות מוצרים.

שיתוף פעולה עם סטודנטים מקיבוץ לוטן במתנ”ס קולייר: השנה ביקשה להגיע קבוצה איכותית מקיבוץ לוטן בכדי לתרום מזמנם וללמד את הקהילה מידיעותיהם. הקבוצה בחרה להשתתף ב”יום כדור הארץ הבינלאומי” והכינה ביחד עם החברים והילדים “תנורי שמש סולריים” עשויים קרטוני דגנים ואף העבירה הרצאות בנושא הכנה ושימוש במים אפורים.

“המועדון החברתי“ כיתות ג’-יב’:

ממשיך כמידי שנה להתמחות בתחום האומנות השימושית בשימוש חוזר וביחד עם הילדים מפעיל המועדון פרויקטים סביבתיים לרוות התושבים הכוללים:

 “להדליק לכל ילד חלום“ בהם נאספים מלגות לנזקקים, חנוכה בסימן שימוש חוזר והכנת חנוכיית ענק לקהילה ועוד.

הכשרות סביבתיות לצוות המתנ”ס: בשנים האחרונות עובר גם צוות מתנ”ס קולייר שינוי חשיבתי והתנהגותי תוך שהוא מאמץ את עקרונות הקיימות. כיום הצוות מפעיל ומתפעל מרכז

הפרדה למיחזור נייר ושימוש חוזר בו כטיוטה, שומר ופועל לחיסכון בחשמל הכולל כיבוי מחשבים,

מזגנים ואורות כאשר אין בהם צורך.

טבחית המתנ”ס מירב, המכינה אוכל לכ 70- ילדים מדי יום, מבצעת הפרדה פסולת ומעבירה את

כל שאריות האוכל לקומפוסטר המתנ”ס שהופך לדשן ל”שדרת העציצים” ואף מחולק לבתים של

מי שרוצה. לשמחתנו אנו עדים לצמצום בכמות האשפה הנזרקות לפח ולהגדלת כמויות הפסולת המופנות למיחזור כל זאת לצד חסכון משמעותי בצריכת הנייר והחשמל.

בנוסף השנה הצטרפנו )צוות המתנ”ס, ילדי “המועדון החברתי”( לחברת TERRACYCLE , האוספת עטיפות חטיפים מחטיבת המלוחים של עלית. צוות הילדים והמתנ”ס אוסף ושולח לחברה עטיפות ועל כל חבילה בת 80 עטיפות אנו מקבלים החזר כספי של 5 אג’ לשקית המיועדים לתרומה לפי בחירתנו. עד כה נאספו כ 400- עטיפות. והיד עוד נטויה להמשך עשייה ברוכה.

עבור לתוכן העמוד