עיריית אילת - עמוד הבית

כתום היום זה ירוק מחר

כתום היום זה ירוק מחר (הגדל)

כתום היום זה ירוק מחר

אילת מקדמת את מהפכת המיחזור בעיר ומיישמת את "חוק האריזות". בשבועות הקרובים, יוצבו בסמוך למכולות האשפה, מיכלים כתומים, שלתוכם יושלכו כל האריזות הריקות. בכך עוברת אילת להפרדה של הפסולת לשלושה מרכיבים עיקריים, שכל אחד מהם זוכה לפח בצבע שונה: פח כחול - לנייר ולמוצריו, פח כתום - לאריזות, מיחזורית לאיסוף בקבוקים ומכלי פלסטיק. בקרוב יוצבו גם מתקנים סגולים לאיסוף אריזות זכוכית. הפח הכתום יהיה נגיש ויוצב ליד הפחים הירוקים הקיימים כיום, כאשר הפסולת שתצטבר בתוכו תועבר בנפרד משאר הפסולת הביתית למרכזי מיון והפרדה ומשם למפעלי מיחזור.

 

מהו "חוק האריזות"?

החוק להסדרת הטיפול באריזות התשע"א - 2011 ("חוק האריזות") הינו חוק סביבתי, אשר נחקק באמצעות המשרד להגנת הסביבה ונכנס לתוקף בקיץ 2011. החוק מטיל אחריות על היצרנים והיבואנים לטפל בפסולת האריזות שהם מייצרים, באמצעות תאגיד "תמיר", שהוקם כגוף מוכר לתועלת הציבור וללא כוונות רווח לצורך יישום החוק. פסולת האריזות תיאסף מהתושבים ברשויות המקומיות, ואנחנו התושבים נצטרך ללמוד איך לטפל כראוי בפסולת הביתית ע"י הפרדתה לזרמים השונים, לצורך העברתה למיחזור.

 

כחלק ממהפכת המיחזור, חתמה עיריית אילת על הסכם עם תאגיד "תמיר", על פיו יוצבו ברחבי העיר במהלך החודש כ- 800 עגלות אשפה כתומות, אליהן תתבקשו להשליך את כל סוגי האריזות שברשותכם, כשהן ריקות משאריות תכולתן.

מהן מטרות החוק?

· עידוד שימוש חוזר באריזות.

· קיום מיחזור והשבה של פסולת אריזות במדינת ישראל.

· צמצום יצירת פסולת אריזות ומניעת הטמנתה בקרקע.

· הפחתת הפגיעה וההשפעה הסביבתית של פסולת אריזות.

איך ניישם?

הפח הכתום הינו פח ייעודי לאיסוף פסולת אריזות, המוצב בימים אלה בסמוך למכולת האשפה הירוקה שבקרבת מקום מגוריכם. מטרתו לייצר זרם נפרד לפסולת האריזות, אשר תועבר בנפרד למרכזי מיון והפרדה, ומשם – בהתאם לזרמים השונים של האריזות, למפעלי המיחזור השונים ברחבי הארץ.

אילו אריזות משליכים לפח הכתום? אריזות מזון למיניהן, קרטוני חלב ומשקאות, שקיות של חטיפים ושקיות ניילון, קופסאות שימורים, אריזות של מוצרי טיפוח, היגיינה ומוצרי ניקיון, אריזות קלקר ואלומיניום. על האריזות להיות ריקות מתכולתן!

 

אסף אדמון, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה מסביר: "רוב האנשים לא נוטים להסתכל לתוך פח האשפה שלהם, אבל אם תנסו את זה תראו שכמו כל דבר טוב תכולת הפח שלכם מתחלקת לשלוש – החומר האורגני שהוא "המסריח" והכי כבד אבל לא תופס הרבה נפח, האריזות שהן פחות כבדות אבל תופסות הרבה נפח וכל היתר שזה לא הרבה. את מרכזי המחזור הקיימים אנחנו משאירים במקומם, כל מה שעד היום השלכתם לשם תמשיכו זה מצוין, כל מה שהוא אריזה שלא השלכתם אליהם והוא לא זכוכית תשליכו לפח הכתום, בשביל זה הוא שם ואנחנו צופים לו גדולות ונצורות".

 

קובי דר, מנכ"ל תאגיד המיחזור תמיר: "אני מברך את תושבי אילת על הצטרפותם למהפכת מיחזור האריזות. העיר אילת היא אחת הרשויות הראשונות בארץ שחתמה על הסכם עם תאגיד תמיר ליישום חוק האריזות, ואחת החלוצות בהכנסת פחים כתומים לאיסוף אריזות ליד בתי התושבים. יישום הפרדת פסולת אריזות ברשויות המקומיות מאפשר לתושבי הרשויות להצטרף למהפכה הסביבתית העולמית ולהשפיע על עתידנו ועתיד ילדינו, אני סמוך ובטוח כי תושבי אילת ישמחו לקחת חלק במהפכה ויתחילו להפריד אריזות בבית".

 

מאיר יצחק הלוי, ראש העירייה, המעודד בכל דרך את מהפכת המיחזור ציין: "מהפיכת הפרדת הפסולת והגברת המיחזור באילת תופסת תאוצה ועולה שלב נוסף בשמירה על איכות הסביבה ואיכות חיינו. בזכותכם, תושבים יקרים אילת ממחזרת. למען עתיד ילדינו ואיכות חיי כולנו, אנו פועלים בכל המישורים להגברת המודעות לשמירה על הסביבה ולהפיכת המיחזור לנגיש וזמין בכל בית אב. אני קורא לכם, להמשיך להירתם לעשייה הסביבתית ולהשליך את האריזות לפח הכתום, יחד נתרום כולנו לסביבה טובה יותר".

 

הידעת? עיריית אילת לוקחת את המיחזור עד הקצה

על פי הערכות עד שנת 2015 ייהנו תושבי העיר אילת וסביבתה ממתקן קצה לפינוי פסולת ידידותי לסביבה. היקף הפרויקט כולו עומד על 65 מיליון ₪ כאשר המדינה באמצעות המשרד להגנת הסביבה תממן 18 מיליון ₪ (מתוכם 12 מיליון למתקן טיפול + 6 מיליון לתחנת מעבר), את השאר תשלים עיריית אילת. כיום הפסולת מועברת לאתר ההטמנה נימרה בעלויות הטמנה גבוהות ובמגבלת שעות פעילות ספציפיות, לעומת זאת הקמת מתקן קצה לפסולת תהווה חיסכון רב בכסף לצד טיפול יעיל ואיכותי בפסולת.

עבור לתוכן העמוד