מסלולים בתוך פארק תמנע

פארק תמנע (כ-25 ק"מ צפונית לאילת) נמצא במרכזו של העמק האדום בשולי הערבה ובשטח המועצה האזורית חבל אילות. הפארק משתרע על שטח של כ- 60 ק"מ רבועים ובנוי בצורת פרסה. הוא נוצר מפעילות טקטונית לפני עשרות מליוני שנים כחלק מהשבר הסורי-אפריקני. הפארק פותח בפני המבקרים "חלון גיאולוגי" יוצא דופן ובו נחשפות תצורות סלע מרהיבות...
הגדל

 

מצד אחד, הגרניט חדת הקצוות בהר תמנע ומולה הקווים הרכים של מצוקי אבן החול הלבנה והאדומה העוטרים את הפארק. הנוף עוצר הנשימה של עצי השיטים וצמחיית המדבר אל מול עדרי הצבאים המשוטטים והיעלים הנשקפים למבקר מעל המצוקים.
כריית הנחושת בתמנע החלה לפני למעלה מ-6,000 שנה, בשלהי האלף החמישי לפני הספירה.
כאן נמצא המכרה הקדום ביותר בעולם והשייך לתקופה בה למד האדם לראשונה להפיק נחושת. מכאן גם החלה המהפכה הטכנולוגית בתולדות האנושות לשימוש במתכת לצרכי היום-יום. במאות הי"ב- י"ד לפני הספירה הקימו משלחות מצריות בנוף עוצר נשימה, מפעל אדיר לכריית והפקת נחושת (מימי פרעה סתי הראשון ועד לפרעה רעמסס החמישי).
שותפים לפעילות המצרית היו תושבי ערב הצפונית, הקינים-מידיינים. ככרות הנחושת הועברו על ידי המצרים הקדמוניים על גבי חמורים לנמל הטבעי היחידי במפרץ אילת המצוי "באי האלמוגים" גז'ירת פרעון.
 להשערת החוקרים, אי זה הינו כנראה הנמל הקדום ששופץ ונבנה על ידי שלמה המלך ב"עציון גבר אשר את אילות על שפת ים סוף בארץ אדום"- (מלכים א'.)
במאות ה- א'-ב' לספירה, חודשה הכרייה במקום על ידי הרומאים ולאחר הכיבוש הערבי על ידי הערבים.
האתרים בפארק תמנע נחפרו ונחשפו ב- 30 השנים האחרונות על ידי משלחת הערבה בראשותו של פרופסור בנו רוטנברג.
שעות פתיחת הפארק: (08:00 -16:00) כל ימות השבוע (בערבי חג עד 13:00).
 

בקיץ (יולי - אוגוסט) - ימים א', ו':  08:00 -  13:00 בלבד ; בימים ב', ג', ד', ה', ש': גם  18:00 - 30:20  . הכניסה עד 20:00.  

 

מסלול מספר 22 פצצות וולקניות, חדק הפיל, סוף העולם

צבע מסלול - שחור.
משך הטיול - 3 שעות.
מתאים לכל המשפחה.
(ילדים מגיל 6).
 

תחילת המסלול - ניסע ברכב מהמבואה לתוך הפארק, כ- 1 ק"מ מהכניסה.

לפנינו עץ שיטה מכוסה בצמח טפיל - הרנוג השיטים, ליד העץ סימון שבילים בצבע שחור, נחנה את הרכב בשולי הדרך.
נחצה את נחל תמנע - לפנינו מכשיר למדידת כמות המים הזורמת בזמן שיטפון, נעלה על הדרך, אחת מיני רבות אשר שימשה את מפעל מכרות תמנע לצורך קידוחי ניסיון, נמשיך בוואדי, מעט עצי שיטה, שיחים, ניתן להבחין בעקבות צבאים ותחנות ריח, האזורים "הפתוחים" הם אזור המחייה של הצבאים.


נמשיך ללכת בוואדי עד למפגש עם שתי חביות, נמשיך עפ"י סימון השבילים בוואדי, עוד רגע הגענו לאזור "צבוע" באדום, משתי גדות הוואדי שרידי לועות של פצצות וולקניות, בקיר ובדופן ניתן להבחין בקסנוליטים, חומר אשר הועף ממעמקי המגמה, חומר זר אשר אינו "שייך" למקום, מה קרה כאן? בתקופת הקריטיקון תחתון לפני כ- 051 מיליון שנ' היה באזור אגם מים רדודים, בגלל תנועות טקטוניות נוצרו "סדקים", מי האגם חדרו למגמה, המפגש בין המים הקרים למגמה הרותחת  נוצרה פצצת קיטור אשר סחפה ממעמקי האדמה את הקסנוליטים.
נמשיך במסלול - נלך בוואדי לפנינו לשפת מצוק אבן החול  "חדק  הפיל", ניפנה עם סימון השבילים מערבה שמאלה, נרד בערוץ הצר, ונצא אל הבקעה הפתוחה, נלך בשוליה, מצוק אבן החול יוצר צורות נהדרות, חוויה לשוטט בכל האזור.
נמשיך עוד קמעה - מפגש עם סימון שבילים צבע אדום - נמשיך בערוץ נחל תמנע לפנינו גבעת בורג, הר תמנע - מפגש עם הדרך הראשית.  

   

מסלול מספר 12 תצפית מרהיבה מעל עמודי שלמה.

צבע מסלול - כחול.
משך הטיול -שעתיים.
דרגת קושי - בינוני.
 

נחנה את הרכב בשול הדרך הראשית ליד הסימון הכחול.
נלך בעקבות סימון השבילים, לפנינו בוואדי שרידים ארכיאולוגים השייכים לתקופה המצרית 0021 לפני הספירה, נמשך  בעליה בוואדי, ראש המעלה, פרשת מים מקומית, לפנינו "פרש" בקעה נוסח הבקעות בהר הגבוהה בסיני, נצא "מהפרש" נעלה עם סימון השבילים צבע כחול לרמה, מכאן המשך המסלול מסוכן! אין לסטות מהמסלול המסומן!
השביל "ייקח" אותנו לרמה שמעל עמודי שלמה - מראה מרהיב על כל הצד הדרומי של פארק תמנע, ועל אזור האגם.
מכאן נמשיך בשביל המסומן בצדו המזרחי של ההר, נרד לוואדי ונעלה, בשביל דרדרת נרד אל הוואדי, מכאן נפנה דרומה ימינה נפגוש בסימון שבילים בצבע שחור, עד לשלט - לעמודי שלמה, או לאגם לבחירה אחת משתי האפשרויות.
 

 

מסלול מספר 02 עמק פסלי האבן, הדיונה הגדולה,
ארמונות אבן החול.

צבע מסלול - אדום.
משך הטיול - 3 שעות.
מתאים לכל המשפחה.
(ילדים מגיל 6).
 

תאור המסלול:נחנה את הרכב ברחבת החניה של עמק ציורי הסלע/המרכבות.
* נדאג לאיסוף - דרך הראשית של פארק תמנע, מפרץ החניה מול גבעת בורג. עם תחילת המסלול - צבע אדום נבחין במצבור של אבנים שחורות, אלה תלכידים של אבן חול לבנה המכילה ברזל, החזיקו אותן בכף ידכם, האבנים כבדות. לפנינו סלעים אשר הידרדרו ממרום המצוק ויצרו תערוכת פסלי אבן, משמאל הדיונה הגדולה, כף לילדים להתגלגל.

מהדיונה נמשיך עד לערוץ הפונה מזרחה נרד בו כ- 002 מטר עד "לאי" סלע בודד באמצע הוואדי, בחלקו התחתון מעבר לילדים, נמשיך בטיולנו ונעלה עם סימון השביל במעלה הדיונה, נעבור "במעבר" לפנינו העמק הנעלם, נרד לתוך הערוץ נלך בו מעט, לפנינו שלוחה נעלה על השלוחה ונרד לערוץ הבא "תופרים", לפנינו עמק הארמונות והכוכים, בצל הגבעה ניתן לנוח, לאכול, כאן ניתן לילדים חופש להתרוצץ בכל האזור.
נתן להמשיך את המסלול בשתי דרכים - הדרך הפשוטה מימין לגבעה, מחפשי "האתגר" יעלו בערוץ העוקף את הגבעה משמאל, בדרך נפגוש בעמוד אבן חול, הדומה לפסלי הלינגם בהודו.

בשטח לפנים שדה צלחות קטן - )פירי כריה סתומים( עד לאן הגיעו המצרים, בחיפוש אחר הנחושת, נתחיל לרדת בערוץ ישר בתחילתו ניתן להבחין ב"צלחת" פיר כרייה, נמשיך ללכת בצדו השמאלי של הוואדי, ניתן להבחין במצבור אבנים של אתר כל שהוא, מצרי, ואולי הבדואים השתמשו באבני המקום. מצד שמאל "יצטרף" אלינו מסלול סימון שבילים צבע שחור, נמשיך ללכת בערוץ המרכזי של נחל תמנע לעבר גבעת בורג ואל הרכב המחכה לנו.  

הנחיות למטייל:
חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!
 

 

מסלול מספר 91 שדה הצלחות, בקעת הירח, העצים המאובנים, נקיק הילדים

צבע מסלול - שחור.
משך הטיול - 3 שעותה.
מתאים לכל המשפחה.
(ילדים מגיל 6).
 

תאור המסלול - מסלול "כמעט" מעגלי.

ניסע ברכב עד צומת המרכבות/ציורי הסלע הקשתות, נפנה צפונה ימינה, נעבור את "המכתש"  כ- 001 מטר בהמשך הדרך ניראה סימון שחור לשמאל הדרך, כאן לא נרד! לפנים עוד כ- 002 מטר בעיקול הדרך תחילת המסלול השחור, את הרכב נחזיר לחנית "המכתש", משום שהמסלול מסתיים קרוב למקום. מיד עם תחילת המסלול סימון השביל מוביל אותנו דרך "מעבר" אבן החול, בהמשך ניראה מיד מכרות כלכוליתים, את המערה עם עמוד התמך, את הקשת החבויה. לתשומת לבכם! - בשולי המערה, קיר אבנים, זו עדות לשימוש משני של המקום ע"י הבדואים של ואדי מנעייה, המקום שימש למגורים או כמכלאת צאן, נפנה להמשך הטיול בעקבות הסימון השחור, באם נוריד את הראש נבחין בגרגירי נחושת ירקרקים, בשטח בולטות במיוחד אבנים כדוריות שחורות, אלה אבנים המכילות ברזל, אנא אל תאספו אותן, השאירו אותן במקומן. נעלה על דופן הוואדי, ונרד לערוץ נחל תמנע, משמאלנו "קיר" של מניפת נחל עתיקה, השיטפונות חותרים בתחתית הקיר וגורמים למפולות והתרחבות הוואדי, מצד ימין מסלע מעוגל של אבן חול, מומלץ להיכנס לערוצים ואדיונים וללכת עד  "לארובה" בכל ערוץ. נמשיך עם סימון השביל עד לפניה מערבה, שמאלה, וכעת נעלה עפ"י הסימון בגבעה, צעד אחד קדימה שניים אחורה, עוד רגע והגענו למישור - לפנינו שדה צלחות ענק, מפעל מצרי עצום לכריית נחושת, 0031-0021 לפנה"ס, במקום מאות פירי כרייה סתומים, מדוע סתומים? אולי בגלל סופות החול, אולי בגלל מסורת מצרית, אולי?, את שדה הצלחות חוצה דרך אשר שימשה את המפעל המודרני, לצורכי קידוחים באמצעותם בדקו את עומק מרבצי הנחושת, למזלו של עם ישראל, ושל פארק תמנע, המפעל נסגר, ונמנעה הפגיעה הנוראית בנוף. עם סימון השבילים השחור נגיע לפינת רכס המצוק, נעקוף, ונגיע לבקעה יפיפייה, במקום שרידי עצים מאובנים באורך של כ- 01 מטר, עצים מתקופת הקריטיקון, לפני כ- 051 מיליון שנה!!! אלה עצי שרך אשר גדלו בתוך אגם מים רדודים, העצים התנשאו לגובה של 04 - 03 מ'. אנא היזהרו - אל תדרכו ואל תיקחו למזכרת תנו כבוד לזמן הגאולוגי! מסביב שוב תלכידי אבן חול וברזל, אנא אל תלקטו הביתה, השאירו את האבנים במקומן.

בהמשך - סימון השביל מוביל אותנו אל נקיק , בעלי הכושר יטפסו עד לארובה, זו מעידה על תקופות גשומות אשר היו כאן, אנחנו ניכנס לנקיק הצר, חוויה לכולם לעבור במעבר כה צר, צחוקים, ולילדים שימחה! הנקיק מחזיר אותנו לבקעה, נעבור את סלע "המזבח", ניכנס לערוץ ונלך בו בעקבות סימון השבילים השחור בדרכנו עץ שיטה גדול יחסית - סביבו ולידו ניתן להבחין בתחנות ריח של צבאים, ועקבות בעלי חיים אחרים, נמשיך בוואדי, נעלה מתוך הוואדי עד למפגש עם הדרך הראשית עוד רגע ואנחנו ליד הרכב.  

הנחיות למטייל: חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!
 

 

מסלול מספר 51-81 גבעונת ססגון, סובב הר מכרות

סימון שבילים - בחלקו סימון שביל ישראל, חלקו אינו מסומן.
צבע מסלול - כחול.
משך הטיול - 2 שעות.
מתאים לכל המשפחה
(ילדים מגיל 6).
 

תחילת המסלול כ- 051 מ' מזרחית לשער הכניסה לפארק, נוסעים/הולכים במורד שפך אבני הגרניט עד לוואדי תמנע, כאן השביל פונה ימינה ועוקף את גבעונת ססגון, לקצרים בזמן ניתן לסובב את גבעונת ססגון בלבד ולחזור, המשך המסלול מזרחית להר מכרות, מעט לפנים "מעבר" ליד וואדי מתחתר זהירות! מיד לאחר מכן רמה מישורית ליד נחל מנגן, ישר מצפון - דיונת רמבו? בזמנו צולם במקום סרט בכיכובו של סטאלונה, כפר אפגני הוקם בנחל מנגן + הרבה בום בום בום!
ניתן לעבור בדרך רכב אל הדיונה, באם יש ילדים בטיול לתת להם להתגלגל במורד הדיונה, נחזור חזרה לרמה המישורית מדרום לנחל מנגן, נעבור שכבות קרקע שחורות, זה המנגן, ישר לפנים ניתן לראות פתחי בורות כרייה אותם חצבו הבריטים בזמנו, בשנת 5391 לערך, ניפגש במכרות המנגן בהמשך. נמשיך במסלולנו - הדרך מתפתלת בבקעה יפה, תצורות מדהימות בסלעי אבן חול!
בקטע זה ואילך יש לשלב נסיעה ב- 4
x
4, נחצה נעבור וואדי קטן וכאן יש לשים לב, לא! להתפתות להמשך נסיעה בוואדי החולי אלא לעלות בגדה הצפונית על הדרך, המהווה אתגר קטן לנהגי שטח.
בהמשך המסלול דרך הפונה צפונה בה לא! נפנה, גם לא נתפתה לפנות שמאלה לדרך העולה על דופן ההר, המטרה הוואדי החולי, אתו ניסע ישר דרומה, נצא מהוואדי ונעלה ניסע בדרך העולה בצורה מתונה, אלה המגלים עניין בגאולוגיה בצד מערב למרגלות המצוק - "פצצות" וולקניות, לועות טוף, כאן טוף? כן מרתק!
אל האתר הליכה של מחצית השעה לכל כיוון. המשך המסלול ראש הגבעה פרשת מים מקומית, כאן נפנה בדרך הראשונה שמאלה!
 
איסור מוחלט להמשיך ישר או בכל דרך אחרת לעבר פארק תמנע!
כניסה, חדירה לתחום הפארק בדרך לא מורשת תגרור קנס כספי!

נסיעה במורד הדרך, נתגבר על מדרגה, ישר לפנים "חירבה" מבנה אשר שימש את עובדי מכרות המנגן, כיום המכרות הם שמורת טבע ייחודית לסוג נדיר של עטלפים, כדאי לגשת לראות את המכרה, לא להיכנס! נחזור, ונמשיך בנסיעה  בגדת הוואדי הצפונית, ליד עץ השיטה למרגלות גבעונת ססגון, נחזור לשביל ישראל העולה אל הכניסה לפארק תמנע.  

הנחיות למטייל:חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!
רכב 4
x4 - איסור מוחלט לפתיחת דרכים חדשות קיצורים וכו'.
הכניסה בשטח למרחב פארק תמנע אסורה בהחלט! עבריין ייקנס!
 

 

מסלול מספר 41 גבעת בורג למרכבות, עמק ציורי הסלע

צבע מסלול - כחול.
משך הטיול - שעתיים.
מתאים לכל המשפחה
(ילדים מגיל 6).
 

לגוש הסלע הזה ניתנו בעבר כמה שמות כמו - הצפרדע, האריה, השם שהשתרש גבעת בורג על שום הדמיון שיצרו כוחות הטבע "לכריכות" של בורג.
תחילת המסלול מול גבעת בורג סימון שבילים כחול, "נתגלגל" לעברה, בדרך כמה עצי שיטים, ליד עצי השיטים נתן להבחין בעקבות בעלי חיים בעיקר צבאים, את הצבאים ניתן לראות במישורים הפתוחים, שדה ראייה נרחב, לצבי כושר ריצה תוך דילוגים מרשימים כך הצבי נמלט מטורפים, בעיקר זאבים.
ביעלים ניתן לצפות באזורי ההר "הגבוה" שם היעלים מרגישים בטוחים, לצורך אכילה / מרעה ושתייה יורדים היעלים למישורים הפתוחים, ניתן לראות יעלים באזור האגם, ובכניסה שם יש להם שוקת.
מצדה המזרחי של גבעת בורג שרידי אתר ארכיאולוגי.
גבעת בורג הנה אחד האתרים המוארים של פארק תמנע, האתר מואר באמצעות תאורה סולרית, הסבר קצר- אנרגיית השמש נקלטת בתאים סולרים, המזינים סוללות, בלילה בהפעלת התאורה נפרקת הסוללה וחוזר חלילה.
המשך המסלול מצידה הדרומי של גבעת בורג, הליכה קצרה ואנחנו בערוץ המרכזי של נחל תמנע, נמשיך עד למפגש עם גבעות הגרניט כאן נפגוש בשביל צבע ירוק, בו לא נלך, השביל מוביל אל הפטריה וחצי, פטריה.
נמשיך במסלול, נחצה את נחל תמנע לגדה הצפונית לעבר עץ השיטה הגדול, ניכנס לערוץ מישני של נחל תמנע, הוואדי חולי, אבן חול לבנה אשר נשחקה מסלעי הסביבה, בוואדי שיחים, עקבות צבאים ותחנות ריח, בדרכנו נעבור ליד אחד מקידוחי הבדיקה של מפעל תמנע המודרני.
נמשיך במסלולנו, מצפון מצד ימין גבעה מצוקית של אבן חול לבנה, מדרום משמאל משתפלת גבעת אבן חול אדומה, בדרכנו נפגוש באחת מהדרכים אשר נפרצו ע"י מפעל הנחושת המודרני, לבחירה הליכה על הדרך או בערוץ, עוד רגע ולפנינו מגרש החנייה של עמק ציורי הסלע/ המרכבות.
לפני הגישה לרכב סובו, הסתכלו לאחור על השלוחה "פטריה" קטנה, באופק הקרוב הר תמנע, ובמת הר תמנע, באופק הרחוק שרשרת הרי אדום.  

 הנחיות למטייל:חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!

תזכורת!
נקודת האיסוף - מגרש החניה מרכבות/ עמק ציורי הסלע.
הטיפוס על גבעת בורג אסור! מסוכן!
 

 

מסלול מספר 31 גבעת בורג, פטריה וחצי, פטריה

צבע מסלול - בהתחלה כחול בהמשך ירוק.
משך הטיול - 3 שעות.
מתאים לכל המשפחה
(ילדים מגיל 6).
 

לגוש הסלע הזה ניתנו בעבר כמה שמות - הצפרדע,  האריה, ועוד.
השם שהשתרש גבעת בורג זאת על שום הדמיון שיצרו כוחות הטבע "לכריכות" הברגה של בורג.
תחילת המסלול ממפרץ החנייה סימון שבילים צבע כחול, נלך במסלול בדרכנו כמה עצי שיטה, בסביבה ניתן להבחין בעקבות של צבאים, וגם "בתחנות ריח" אלו מקומות בהם הצבאים עושים את צורכיהם, מריחים ומקבלים מידע, את הצבאים ניתן לראות במישורים הפתוחים, כאן שדה הראיה נרחב, לצבי כושר ריצה תוך דילוגים מרשימים, כך הצבי נמלט מטורפים, בעיקר זאבים.
את היעלים ניתן לפגוש באזורי המרעה שלהם ליד עצי השיטים, ליד מקווי המים אזור האגם, והשוקת אשר הוכנה עבורם במבואה אזור הכניסה לפארק, או בכל מקום אחר בפארק, בלילה היעלים מתקבצים בהר הגבוהה, כאן הם מוגנים.
גבעת בורג הנה אחד האתרים המוארים בפארק, האתר מואר בתאורה סולרית, אנרגיית השמש נקלטת במשך היום בתאים הסולרים, אלה מזינים סוללות, בלילה רכב העובר בדרך הראשית מפעיל חיישן וזה מפעיל את התאורה על גבעת בורג, שאר האתרים מוארים בתאורה חזקה יותר של -
V
022.
המשך המסלול מצדו הדרומי של גבעת בורג, הליכה קצרה ואנחנו בערוץ המרכזי של נחל תמנע, במפגש עם הגבעות החום אדמדמות, גבעות הגרניט, נפגוש בסימון שבילים צבע ירוק נפנה אתו דרומה, נעלה בשביל לעבר הפטריה וחצי, על הקרקע הרבה אבנים עגלגלות? אלה אבני קוורץ חומר קשה במיוחד אשר התגלגלו בוואדי רחב מאזור ערב הסעודית, מתי? לפני היווצרות השבר הסורי אפריקאי / הערבה.
מכאן נרד לעבר הערוץ ונמשיך עם סימון השבילים לעבר הפטריה, בדרכנו נעבור ליד אזור מגודר - שרידי מחנות עבודה של התכת הנחושת מהתקופה המצרית. מהפטריה ניתן לחזור לרכב, או להמשיך עם סימון השבילים לעבר עמודי שלמה.      

הנחיות למטייל: חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!
חניית הרכב - מפרץ החנייה מול גבעת בורג.
איסוף - מגרש החנייה אתר הפטריה.
לידיעה - הטיפוס על גבעת בורג אסור! מסוכן!
 

 

מסלולים 12-11-10 מעלה מלחן, הר ברך, מעלה ברך

צבע המסלול -אדום
לידיעה - משך זמן המסלול 01 שעות!
תחילת המסלול  בשביל ישראל כ- 051 מטר מזרחית לשער הכניסה לפארק תמנע.
 

* בתאום עם מנהל פארק תמנע ניתן לקבל מידע על קיצור הדרך בכניסת רכבים עד לנחל מנגן!

בדרכנו נעבור בין הר מכרות לגבעת ססגון, נגיע לנחל מנגן על-פי סימון שבילים צבע אדום נעלה במעלה מלחן המוביל מעל מצוקי תמנע עד לצומת שבילים, מימין צפון מערב, דרך רכב סימון שבילים צבע כחול המובילה לבאר מלחן, אנחנו נמשיך במסלול צבע אדום להר ברך גובה 458 מ' - במקום תצפית נהדרת על פארק תמנע. נמשיך במסלול צבע אדום דרומה עד למפגש עם סימון שבילים צבע שחור - מעלה ברך, נרד במעלה ברך לבקעת תמנע.
 
אזהרה! אסור לרדת בשעות החשיכה!

ירידה במעלה ברך עד למפגש עם ערוץ נחל נחושתן - סימון שבילים צבע שחור לכיוון מזרח יוביל אל הדרך הראשית של פארק תמנע.
 
בסוף מעלה ברך מפגש עם נחל נחושתן, פניה מערבה שמאלה מסלול בצבע כחול! עוד כשעתיים יוביל אותנו אל חניית הקשתות!

* בצומת השבילים יש להעמיד מדריך ולחכות עד לאחרון המטיילים, בכדי שלא יטעו בדרך!  

 

מסלול מס' 9 סובב בקעת תמנע המסלול היפה ביותר בפאר

צבע המסלול - בחלקו שחור, בחלקו כחול.
משך הטיול - 4 שעות.
מתאים לכל המשפחה (ילדים מגיל 6).
 

תחילת המסלול - מצומת הדרך הראשית - עמודי שלמה, יש להמשיך בדרך הראשית  כ- 1 ק"מ עד למעבר "האירי" נחנה את הרכב כך שלא יפריע לתנועה.
תחילת הדרך מישורית, ניכנס לערוץ נחל נחושתן - באם הטיול מתבצע בשעות הבוקר או אחה"צ המאוחרות, ואם נהייה שקטים יש סיכוי לראות צבאים ויעלים. הוואדי מתחיל להצטמצם הגענו לצומת שבילים - המסלול השחור פונה דרומה שמאלה למעלה ברך - לכאן לא נלך!  אנחנו נמשיך ישר במסלול הכחול! הוואדי מתפתל בין מצוקי אבן החול, הגענו לואדי קטן החותר באבן חול אדומה, נפגוש בצמח הצלף בעל העלים הבשרניים והירוקים איך הצמח הזה שורד?
עם היציאה מהוואדי הקטן נבחין בגרגירי נחושת, סביבנו מסלע של אבן חול לבנה, וכעת טיפוס במעלה הדיונה אל קו פרשת המים המקומית - מאחורינו יובלי נחל נחושתן, לפנים מצפון יובלי נחל תמנע, "נגלוש" למטה חדי העין יבחינו בפירים עגולים סתומים, לפנינו שדה צלחות גדול מפעל מצרי אדיר 0031 שנים לפני הספירה.
עם סימון השביל נרד לוואדי יובל של נחל תמנע, נלך אתו! דרומה שמאלה!
בדופן המערבית של הוואדי ניראה פתח, בהצצה פנימה - נבחין שזה פיר כרייה! כמו בכמה מקומות אחרים בבקעת תמנע גם כאן ניתן להבחין שהוואדי "צעיר" נוצר אחרי היות הפירים!  כן פעם, לא כל כך מזמן לפני כ- 0003 שנה היו תקופות גשומות!    
נעלה לגדת הוואדי המערבית - זהירות! בדרך לשמאלנו פיר פתוח, נמשיך עד לירידה חזרה לוואדי המרכזי - הגענו ל - "אי" של סלע אבן חול לבנה באמצע הוואדי, בדופן המערבית ניתן להבחין במכרות כלכוליתים אופקיים, בעלי חיים שונים מוצאים לעצמם אכסניה בכוכים - שועלים, צבועים, זאבים. נרד בוואדי, פנייה ימינה מזרחה ואנחנו בקניון הוורוד! קצר אבל יפייפה!  
בהמשך הוואדי עוד כ- 001 מ' מצד דרום ימין מערה - מערת החיל הרומאי
במערה - אבני
âååéì
"חדר" כלכוליתי, ציור נשר רומי וכתובת, מכלאת צאן של בדואים אשר חיו בזמנו באזור תמנע.
נמשיך עם סימון השביל הכחול בוואדי עד למקוום בו הוואדי המרכזי פונה מזרחה ימינה, לא נמשיך בו! נפנה מערבה בוואדיון עם הסימון הכחול, נגיע למפגש עם סימון השבילים האדום, לא נמשיך בוואדי אלא נעקוב אחר הסימון הכחול נעלה מתוך הוואדי - לפנינו המכרה הכלכוליתי נרד אליו, ממערב נבחין בקשת, מכאן נלך לכיוון מגרש החניה של הקשתות.
()ראה פרוט מסלול מספר 1).
* ניתן לבצע את המסלול הפוך - להתחיל מאזור החנייה של הקשתות, כמובן שתאור המסלול שונה.

 

הנחיות למטייל:חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!

מסלול מספר 8 - טיול נעים בהר הגבוה של פארק תמנע

צבע המסלול - אדום
משך הטיול - 4 שעות.
מיועד למיטיבי לכת!
שביל ישראל - המסלול הגאולוגי נחל "אלכסון",
במת הר תמנע. תחושת ההר הגבוה בסיני!
 

תאור המסלול: 

תחילת המסלול במבואת הכניסה לפארק, הכניסה לשביל ליד מבנה מכרות הזמן.
ראשית הדרך הליכה על מישור סחף של גרניט, ירידה במבוך/ערוץ לנחל - אלכסון, הגדה השמאלית של נחל אלכסון הנה מניפת סחף עתיקה, ניתן לראות כיצד שיטפון  חותר בבסיס "הקיר" לאחר כמה שיטפונות יש התמוטטות של "הקיר" והוואדי מתרחב.
בהמשך הדרך חדי עין יבחינו בשרידי דרך אשר נבנתה בשנות ה- 05 על ידי חברת מחצבי ישראל בחיפוש אחר מרבצי נחושת, הנחושת נמצאת על כל מרחב הר תמנע, את פריצת הדרך המשמעותית שהיא פגיעה פצע בנוף נראה עם פנית הוואדי שמאלה השביל מוביל במעלה מפלון בסלע הגרניט, ישר לפנים נראה את חציבת הדרך בחומר רך ירקרק הנקרא "דשא".                                                       
לאורך המסלול לוחות הסבר גיאולוגים, אלה הוצבו ע"י פרופ' עימנואל מזור - המחלקה למדעים במכון ויצמן.
המסלול החוצה את הר תמנע ומסלולים נוספים מתאפשר עקב דייקים שליליים, ושברים, המבתרים את הר תמנע.
כעת נעפיל לבמת הר תמנע כאן המסלע שונה לחלוטין אבן חול אדומה ודולומיט תצורת תמנע, הנוף! הנוף הנשקף מערבה על ביקעת תמנע ומצוקי תמנע - מרשים!
נרד מבמת הר תמנע על פי סימון השביל עד ליציאה מהוואדי,  גם כאן ניתן להבחין בשרידי דרך, האדם התגרה בטבע התוצאה שיטפון אחד ואין דרך!
ניפגש בדרך עפר - פניה שמאלה תוביל אותנו להמשך שביל ישראל או לאזור האגם, פניה ימינה אל עמודי שלמה. 

הנחיות למטייל:
חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!
 

 

מסלול 1 טיפוס לקשת, קניון אבן החול, הסדק, מערת הכורה המצרי, ואדי עורקי הנחושת והפירים, זחילה במכרה הכלכוליתי

צבע מסלול - אדום.
משך הטיול - שעתיים.
מתאים לכל המשפחה
(ילדים מגיל 6).
דרגת קושי בינוני.
 

תאור המסלול - מסלול מעגלי!
נחנה את הרכב במגרש החניה של הקשתות, נזהה את תחילת הסימון האדום, עליה במדרגות - לפנינו הקשת במלוא הדרה, נתקדם מעט, לפנינו פירי כרייה מצריים - 0521 שנים לפני הספירה, כמה פירים מכוסים ברשת ברזל חלקם פתוחים. בפירים נבחין מיד בסימני החציבה האלכסוניים, סימני האזמלים של הכורים, כמו כן נראה את הגומחות אשר שימשו את הכורים בירידה והעלייה למכרה, מדוע הפירים קרובים כל כך אחד למשנהו? ראשית להוצאת עודפי חומר החפירה, להוצאת העפרה ו...לצורכי אוורור, קירבת הפירים/בורות האנכיים גרמה לערבול לתנועת אוויר לתוך המכרה.
... וכעת נעפיל אל הקשת, עליה זהירה ואנחנו עומדים ומתפעלים!
לאחר שהייה של התפעמות נרד בסולם לקניון החולי, נמשיך במסלול האדום בואדי הקטן, לפנינו המשך המסלול האדום שמאלה ומסלול "שקוף" ימינה, פקחו עיניים מבט לאחור, קשת יפייפיה, נלך "בשקוף"  אל "הסדק", חוויה צרה תרתי משמע, לאחר מכן נמשיך במסלול האדום, תצפית נהדרת אל הקשת הגדולה, בהמשך נגיע אל מערת הכורה המצרי, נברך לשלום את הכורה נציץ לתוך הפיר, ונטפס באמצעות הידיות אל המרפסת, אתנחתא של תענוג! נרים את הראש למצוק, מעלינו הר ברך גובהו 458 מ', וכעת נרד, נמשיך מערבה במסלול האדום נגיע אל הואדי הקטן הפונה דרומה שמאלה, נרד בזהירות כמה מפלונים קטנים, כאן יש מקום לעזור אחד לשני, תקבלו חיוך ותודה. הגענו אל הואדי הגדול אתו נפנה מזרחה - ואדי עורקי הנחושת והפירים, בדפנות הואדי במקום המפגש עם הסימון הכחול - פירי כרייה מהתקופות השונות: הכלכוליתית- סימני כריה של "נקודות, נקודות", אלה פטישי האבן אשר אתם עבדו לפני 0007 - 0005 שנה. בחלק התחתון נבחין בסימני כרייה אלכסוניים סימני הכרייה של המצרים הקדמונים מלפני 0023 שנה, סימנים של גרזני חציבה ממתכת - מנחושת!
וכעת נפנה צפונה שמאלה בסימון הכחול * נעלה מתוך הוואדי אל השטח המישורי, צפויה לנו חוויה! - ירידה למכרה העתיק בעולם! זחילה קצרה, מעבר "לאולם" פתוח מעל, הסתכלו בקירות תראו את עורקי הנחושת אותם חיפשו הכורים, הופה! מלפנים דמות כורה כלכוליתי נעבור " לאולם" השני, צילום, ונעלה בסולם. וכעת נרד אל מגרש החניה - המשך טיול נעים!

*אפשרות להמשך הטיול במקום לעלות מתוך הואדי להמשיך במסלול הכחול לעבר המערה, הכתובת וציור הנשר הרומי, הקניון הוורוד וחזור - תוספת זמן שעתיים! 

                                                                  

מסלול מספר 7 ערוץ נחל תמנע, מערת החיל הרומאי, הקניון הורוד

משך הטיול - שעתיים
מתאים לכל המשפחה
(ילדים מגיל 6).
דרגת קושי קל.
 

את המסלול ניתן לבצע מכמה מקומות:  

1. נחנה את הרכב לשפת הדרך החוצה את ערוץ נחל תמנע, במקום שלט המורה על הקניון הורוד, והמערה.
נלך בערוץ הוואדי מערבה, לפנינו מצוקי תמנע הר ברך )אנטנות( גובהו 548 מטר. משני צידי הוואדי נבחין בשיח ירוק בעל עלים בשרניים - צלף, הצלף ירוק עד ומפליא כיצד השיח נראה במשך כל השנה ירוק רענן, לצלף פריחה יפה, ופרי אשר ניתן ליצר ממנו ריבה )מזנון יטבתה(.
הערוץ מתעקל דרומה שמאלה כאן נפגוש בסימון שבילים צבע כחול, נמשיך עוד כ - 02 דקות נגיע אל "המערה" בדופן הדרומית של הוואדי.
במערה ניתן להבחין באבני גוויל - חדר - עם פתח, אולי כלכולית?, בדופן הצפונית של המערה מכלאת צאן אשר שימשה בזמנו את הבדואים של ואדי מנעייה, על אותו קיר ניתן עדיין להבחין בציור של נשר, וכתובת - הכתובת של חיל רומאי. מהמערה דקה שתיים ואנחנו בקניון הורוד - קצר, קטן, מקסים! וכעת נחזור על עקבותינו אל הרכב.

2. נרד אל הוואדי - ישר דרומה! )לא נפנה מערבה ימינה( נמשיך עם סימון שבילים כחול למערה ולקניון הורוד וחזרה.

3. מחנית הקשתות - שתי אפשרויות -
 
א. משך זמן המסלול - 3 שעות + נעשה את מסלול מספר 1 צבע אדום, לא מעגלי, לקראת סוף המסלול מקום המפגש של האדום עם הכחול נמשיך מזרחה בסימון הכחול, נלך בוואדי עד למפגש עם הוואדי המרכזי, נפנה עפ"י הסימון דרומה, ימינה, אל המערה והקניון הורוד.

ב. משך זמן המסלול - 2 שעות - ממגרש החנייה נלך עפ"י סימון שבילים צבע כחול, נחלוף ליד המכרה הכלכוליתי, נרד לוואדי, נפנה מזרחה שמאלה, המשך כמו בתיאור הצעת מסלול א. 

הנחיות למטייל:
חובה להצטייד - במים! כיסוי ראש! נעלי הליכה בשטח!
יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד!
 

עבור לתוכן העמוד