הצפרות באילת – טיול משפחות

מינים רבים של ציפורים נודדות, החוצות את ישראל במסען לאזורי הקינון שלהן, תלויות במלחות אילת כתחנות "תדלוק" לפני המשך המסע הארוך, אך מלחות אלה הולכות ונעלמות עקב קצב הפיתוח המואץ לצורכי האדם (בעיקר לתיירות) בעשורים האחרונים. האתר היחיד שעדיין יכול לשמש את הציפורים כמקור למזון ומנוחה הוא פארק הצפרות, שהוקם ע"י "המרכז הבינלאומי לצפרות באילת", ששם לו למטרה להמשיך ולמחזר את האדמות ולהחזירן לתפקודן המקורי עבור הציפורים הנודדות - כדי שאלה תוכלנה להשלים את מסען.
הגדל

מינים רבים של ציפורים נודדות, החוצות את ישראל במסען לאזורי הקינון שלהן, תלויות במלחות אילת כתחנות "תדלוק" לפני המשך המסע הארוך, אך מלחות אלה הולכות ונעלמות עקב קצב הפיתוח המואץ לצורכי האדם (בעיקר לתיירות) בעשורים האחרונים.

האתר היחיד שעדיין יכול לשמש את הציפורים כמקור למזון ומנוחה הוא פארק הצפרות, שהוקם ע"י "המרכז הבינלאומי לצפרות באילת", ששם לו למטרה להמשיך ולמחזר את האדמות ולהחזירן לתפקודן המקורי עבור הציפורים הנודדות - כדי שאלה תוכלנה להשלים את מסען. 

 

מעריכים כי בין חמש מאות מליון למיליארד ציפורים עוברות דרך איזור הערבה הדרומית פעמיים בשנה, בעת נדידות האביב והסתיו שלהן, ואילת הינה תחנת מעבר חשובה עבור יותר מ 230- המינים שנרשמו בה עד היום. העופות הדואים במיוחד, מפיקים תועלת מהגשר היבשתי היחיד הזה, וכ3- עד 5 מליון מהם עוברים דרך אזור אילת. 

יש לזכור שאת עיקר הציפורים במעבר ניתן לראות בנקל בחודשי האביב (פברואר עד יוני) ופחות בנדידת הסתיו (ספטמבר-דצמבר).  בין חודשי נובמבר למרץ ניתן לצפות בחורפים ובחודשי הקיץ (מרץ עד סוף אוגוסט) במינים המקייצים. 

כל היוצא לטיול באיזור חייב להצטייד במים, כיסוי ראש, נעלי הליכה, תכשיר להגנה מפני קרינת השמש ותרופות לפי הצורך.  למרות שנדמה שאתם יוצאים לטיול קצר באזור, זכרו שהנכם במדבר ויכולות לקרות תקלות ולכן רצוי להיות מוכנים בהתאם. 

חשוב – אם יצאתם לטיול ציפורים הנכם חייבים להצטייד במשקפת (וטלסקופ ?) ומגדיר ציפורים. 

את מסלולנו נערוך לאורך הערבה,זמן  הטיול משוער עד 4 ש'.

 

פארק אופירה

מדשאות גן זה הנמצא בלב אזור המלונות הינו מקום טוב לצפייה בנודדים כמו נחליאלים (לבן וצהוב), מיני פיפיונים שונים, כחול חזה, מיני סבכיים ועלוויות רבים. אם יתמזל מזלכם תוכלו גם לראות שליו או סבראש בעת שהם מחפשים את מזונם בין השיחים ובקרבתם. 

פארק בית המשפט: מצפון לבית המשפט שטח גדול של מדשאות ועצי נוי. גם בשטח זה אפשר לצפות במינים נודדים רבים ומינים מקומיים כמו בולבול וצוצלת. 

לגונת השלום והחוף הצפוני: בנסיעה זהירה על כביש עפר מזרחה עד לגדרות של מפעלי החקלאות הימית. מכאן אפשר לצפות דרומה על ים סוף ולהבחין בין מינים רבים של עופות ים כמו מיני שחפים  ושחפיות, יסעורים ויסעורונים, אנפות, אנפיות ולבניות, שלדגים וקורמורנים ועוד מגוון רחב ציפורים שרובנו אינם רואים בערים ובפנים הארץ. 

שטחי חקלאות דרומיים

בנסיעה איטית צפונה מהחוף הצפוני של אילת אפשר לעבור בין מטעי התמרים והשדות של קיבוץ אילות. על הגדרות והעצים אפשר לחפש את הדררות, תורית זנבנית, מיני חנקנים שונים, עורב הודי, סלעיות שונות, שרקרק גמדי ועוד. נא לזכור שאלה שטחי חקלאות של קיבוץ אילות והנכם מתבקשים לנסוע בזהירות ולא לקטוף מהיבול. 

 

הפארק הבינלאומי לציפורים אילת

הפארק הבינלאומי לציפורים אילת פתוח בכל שעות היממה והכניסה אליו ללא תשלום. הדרכות בתשלום ניתנו על פי מינימום משתתפים ומתקיימות בשעות הבוקר.

הפארק מונגש לנכים ובעלי מוגבלויות. במקום קיימים שירותים ציבוריים ואף שולחנות משפחתיים.

ניתן להזמין הדרכה בתשלום ע"י תאום מראש בטלפון 050-7671290

 

 

בריכות המלח הצפוניות

הגישה לבריכות המלח הנמצאות בשטח הדרומי של מלחת עברונה היא מכביש הערבה. כ-10 ק"מ צפונית לאילת,  במקום נמצא שילוט המורה מערבה לעמודי עמרם ומזרחה לבארות שרשרת. בנוסף לביקור מעניין באתר הארכאולוגי של החווה החקלאית (אולי גם תראו צבאים!) וזחילה ב"פוגארות" אפשר לחפש ולראות את ציפורי המדבר – שחור זנב, מיני סלעיות שונות, עפרוניים ועוד.  לאחר מכן אפשר לנסוע באיטיות על הדרכים הגובלות בברכות המלח ולהנות מהצבעים המרהיבים של מאות הפלמינגו ומיני הברווזים החורפים (שרשיר, טדורנה, צהוב מצח, חד זנב, ברכיה) באזור.  

 

עמודי עמרם

בפינת חמד זו, בנוסף לגאולוגיה המרהיבה, ניתן לראות מינים מדבריים השוכנים במצוקים כמו ורדית סיני, חצוצרן מדבר, סלעיות שונות, יונת בר, עורב חום-עורף ואחרים.

עבור לתוכן העמוד