מעלה סיירים - מסלול רכב שטח

המסלול יוצא מאילת בכביש הערבה (מס' 90 ) צפונה נפנה שמאלה לבאר אורה. בכביש הפנימי נפנה ימינה (סמוך לשער המקום) לכביש הערבה הישן, הנסיעה עליו לכיוון צפון עד שנגיע לסימון כניסה. לגבי עתק - מעלה סיירים - נפנה בהסתעפות מערבה אל נחל רחם (סימון שבילים כחול) ונמשיך בנסיעה כ- 5 ק"מ במעלה נחל רחם. ניתן לראות בבירור את קווי ההעתק של הנחל ואת שיחי הצלף הגדולים הממוקמים על שתי הגדות כל ימות השנה. סמוך למפגש עם נחל עתק ניתן בדרך כלל לגלות שפני סלע ויעלים החיים באזור.
הגדל

במפגש עם נחל עתק נפנה ימינה (מערבה) לפי סימון השביל הכחול, הדרך מאוד ברורה וקשה לטעות. כדאי לעצור לחניה קצרה ולצלם את הקימוט הגיאולוגי המפורסם של השכבות בדופן הואדי. 

ליד קניון עתק נלך במסלול רגלי של כ- 20 דקות לאורך סדרת מפלים יבשים של הקניון - זהו מסלול מרשים ביותר ומתאים גם למי שאינו מטיב לכת. במקום מתגלית לעיננו תופעת טבע ייחודית המכונה "אצבע אלוהים" או בשמותיה האחרים "צנפה" וה"אומגה" הנראית כמו קימוט של שכבות גיר בתפנית של 081 מעלות פעמיים. הדבר משווה צורה של אצבע מופנית מעלה.

 

בהמשך המסלול מערבה (תוך שילוב מהלך ספיישל) נעלה בנסיעה איטית אל "מעלה סיירים" המפורסם לכיוון נחל בטמים - שם נתחבר ימינה (צפונה) לדרך עפר בסימון שביל שחור. 

מומלץ לנהוג עד למגרש החניה ליד האנטנה שבהר ברך. נצעד כ- 5 דקות ברגל לאחד המצפים היפים בעולם והנשקפים לפארק תמנע ממרומי ההר.

 

נמשיך בנהיגה לואדי מילחאן (באר מלחן) - זוהי באר עגולה בעלת דפנות בטון שעליה מכסה עם פתח מלבני לשאיבת מים. ומשם נתקדם לאורך הגדר המזרחית של בסיס עובדה עד שנגיע למפגש עם הכביש הנכנס לשחרות. ננהג לכוון אתר רוכבי הגמלים בשחרות, נכנס לאוהל המרכזי ונזמין (מראש בטלפון 8123736 - 80) ארוחת צהרים כיד המלך, נקנח בתה בדואי בתצפית המופלאה מעל הערבה וננוח. 

לאחר מכן, נהגים מיומנים יכולים להתחיל לאט מכאן לרדת  דרך מעלה שחרות לכיוון יטבתה (חצי שעת נהיגה) ,בכביש הערבה ניתן להכנס לפונדק החדש בצומת יטבתה ולהנות מהפלא החדש "שוקולידה" - גלידה תוצרת הבית של מחלבת יטבתה המפורסמת. 

 

לפרטים: מרכז מידע העמק האדום - ליד יטבתה 08-6326555

  מפת המסלול
עבור לתוכן העמוד