הקניון האדום

אחד ממסלולי הטיול הקצרים היפים באזור אילת. ירידה חוויתית בקניון בעזרת סולמות. הקניון האדום הינו חלק מנחל שני הבנוי בקטע זה מאבן חול אדומה. השיטפונות שעברו בנחל חתרו באבן החול ויצרו נקיק צר ונהדר בצבע אדום עז שאורכו כ- 200 מטר ועומקו כמה עשרות מטרים.
הגדל

דרגת קושי:  קל 

אזור בארץ:  אילת 

מתאים לגיל:  לכל הגילאים 

סוג טיול:  מעגלי 

עונה מומלצת:  סתיו, חורף, אביב 

הערות:  אין 

צבע המסלול: אדום
מפת סימון: הרי אילת (20)
נק' התחלה: מגרש החנייה של הקניון האדום
נק' סיום: בנקודת ההתחלה
אורך המסלול: 1 ק"מ
משך טיול: כשעה וחצי  

 

דרך הגעה
מאילת עולים בדרך יותם (הכביש לבי"ח יוספטל) לכיוון מערב בכביש המטפס להרי אילת בנוף מרשים. לאחר כרבע שעה של נסיעה עוברים ליד מחסום צבאי המציין את מעבר גבול נטפים.
9 ק"מ אחריו רואים שילוט המפנה ימינה לקניון האדום. יורדים מהכביש לדרך עפר המסומנת באדום. לאחר 1 ק"מ פונים לדרך המסומנת בירוק, ונוסעים כ-300 מ' עד לחנייה, כאן מתחיל ומסתיים הטיול.  

 

תיאור המסלול
תחילת הדרך בשביל המסומן בירוק. השביל מתחבר לערוץ נחל שני. בהמשך הערוץ מתחתר לנקיק צר של אבן חול ובו מפלים יבשים ויוצר קניון שהוא אחד היפים בהרי אילת. שכבות אבן החול מפותלות בצורה ציורית. נקח את הזמן לאט, נפעיל את העיניים ואת הדמיון, נראה ונספוג את הצבעים הנפלאים, נגלה צורות ונתווכח למה הן דומות, שהרי באנו הנה כדי לקלוט את המראות הנהדרים ולא כדי "לעבור" את המסלול כמבצע ספורטיבי. במהלך הירידה נעזר ביתדות ובסולמות.  

מעט גיאולוגיה - אבן החול הקשה בה חתור הקניון היא תוצר של התלכדות גרגרי קוורץ שהוא עצמו תוצר של בליה ארוכת שנים מסלעי יסוד כמו גרניט. לפני מאות מיליוני שנים הורבדו גרגרי החול בנחלי ענק והתלכדו לאבן. מאוחר יותר התייבש האזור ותחמוצות של מתכות שונות צבעו חלק מאבני החול בצבעים שונים. בקניון זה הצבע האדום הגיע ברובו מתחמוצות ברזל (כמו חלודה). בקירות הקניון רואים גם כדורי גבישים של קוורץ.  

בסוף הקטע הקניוני עולה מימין שביל העוקף מדרום מעל הקניון וחוזר אל ערוץ הנחל בו הלכנו קודם. השביל העוקף צר ומעט מפחיד ולא מומלץ לסובלים מפחד גבהים, במקרה זה עדיף לחזור בקניון בעלייה. נחזור בשביל הירוק אל מגרש החנייה.  

 

אפשרויות נוספות
תצפית הר חזקיה - תצפית על הגבול עם מצריים על מרחבי סיני ובקעת הירח. כ - 5 ק"מ צפונה ממעבר גבול נטפים ישנו שילוט המפנה לכביש המוביל לתצפית. תצפית הר יואש – בסוף מעלה אילת מדרום לכביש. עליה ברגל או ברכב בדרך עפר. תצפית נהדרת על הרי אילת ולכוון סיני.   

 

הדרכה באיזור: בי"ס שדה אילת 

 

 

עבור לתוכן העמוד