דרך הפלמינגו - סיור משפחות לערבה הדרומית

יש כאלו שמרחיקים עד אגם נקורו שבקניה כדי לצפות בהמוני העופות הוורודים הללו. עכשיו אפשר
לצפות בתופעה המרתקת גם אצלנו,בערבה הדרומית. בשנים האחרונות התמקמה בבריכות המלח שבצפון אילת להקה גדולה של פלמינגו המונה כ- 450 פרטים. הבריכות מספקות כמויות מספיקות של אוכל,בעיקר סרטני מלח קטנים, שהם כנראה המעניקים לכנפי הפלמינגו את הצבע הוורוד העז המאפיין אותם.
הגדל

 

הביקור אצל הפלמינגו הוא חלק ממסלול טיול חמוד, שאפשר לבלות בו שעה עד שלוש שעות. נכנסים לשטח בדרך סלולה היוצאת מזרחה מכביש הערבה(כביש מס' 90),כמאה מטר לאחר סימון ק"מ 20. השלט "חוות עברונה – בארות שרשרת" הוא ציון דרך ברור.הדרך מוליכה הישר לבריכות המלח,שם מחכים הפלמינגו. אי אפשר לפספס. 

לאחר צפייה בציפורי המים היפים הללו ובעופות אחרים,נחזור כלעומת שבאנו עד דרך ישנה סלולה,החוצה את דרך העפר. זהו כביש הערבה הישן. נפנה צפונה(ימינה בעקבות השילוט "בארות שרשרת") וניסע קצת יותר מקילומטר,עד סככה הניצבת מימין לכביש. בצל הסככה מסביר שלט על בארות השרשרת הקדומות – בארות המקושרות בניהן מתחת לפני הקרקע. אל תשכחו לבקר בפירים 

הגדולים, שאותם תראו מצפון, במרחק של 200 מטר מכם. הפירים מוקפים בגדר בטחון צהובה. אפשר 

לרדת באחד הפירים, לעבור מתחת לפני האדמה במערכת המים העתיקה ולעלות בפיר הסמוך. עומקו של כל פיר כשבעה מטרים ובירידה אפשר להעזר ביתדות התקועות בקיר. רצוי להעזר בפנס. 

נחזור לרכב וניסע על דרך המסומנת בשחור, החוצה את הכביש. נפנה ימינה(מזרחה) לאתר דקלי הדום. כאן צומחות שלוש קבוצות של דקלי הדום הצפוניות ביותר בעולם שצומחות בר. 

הדרך ממשיכה מכאן צפונה כששוליה,משני הצדדים,מסומנים באבנים.נסע בדרך זו,החוצה את מלחת עברונה ומגיעה לבאר עברונה. הבאר יבשה,אבל העצים שמסביב מזמינים לעצור להפסקה. 

נמשיך צפונה בדרך המנותבת באבנים(לא להתבלבל. אל תפנו בדרך הראשית, הפונה מערבה לכביש 

הערבה)אנו בשוליה הצפוניים של מלחת עברונה. עצי שיטה גדטלה הנושאים עליהם שיחי הרנוג השוטים,צמח טפיל למחצה בעל פרחים אדומים.בין שיחי המדבר משוטטים עשרות צבאים. 

מעט הלאה מכאן מקדם את פנינו "מזלג" דרכים.כאן נפנה מערבה ונצא לכביש הערבה בשטח דמוי 

סוואנ, מהיפים ביותר באזור. עצי השיטים יוצרים נוף אפריקאי ממש. נגיע לכביש מעט מדרום לכניסה 

לבאר-אורה. המעוניינים להמשיך בנוף הזה ימשיכו ב"מזלג" הדרכים צפונה, בדרך המנותבת באבנים. 

הדרך חוזרת לכביש כמה קילומטרים צפונה מכאן, מול הכניסה למכרות תמנע. 

  

לפרטים: מרכז מידע הים האדום 08-6340253

עבור לתוכן העמוד