בר עליון
דלג על בר עליון

מידע על מחלת הכלבת

מדובר במחלה קטלנית, אשר עם הופעת סימנייה הקליניים הראשונים, באדם או בבעלי החיים גורמת למוות תוך ייסורים קשים. עד היום טרם נמצאה תרופה ו/או טיפול אחר העשויים להציל את מי שחלה במחלה. מדינת ישראל נמצאת באזור הנגוע במחלה זו.

באנגלית כלבת נקראת RABIES – מילה הלקוחה מהשפה העתיקה סנסקריט ומשמעה "לגרום לאלימות".
מחלת הכלבת היא מחלה נגיפית (ויראלית) קטלנית שתוקפת את מערכת העצבים המרכזית.
נגיף ממשפחת ה- LYSSA (ביוונית שיגעון) הוא הגורם למחלת הכלבת, המחלה ידועה בכל חלקי העולם מאז שחר ההיסטוריה.
מדובר במחלה קטלנית, אשר עם הופעת סימנייה הקליניים הראשונים, באדם או בבעלי החיים גורמת למוות תוך ייסורים קשים. עד היום טרם נמצאה תרופה ו/או טיפול אחר העשויים להציל את מי שחלה במחלה. מדינת ישראל נמצאת באזור הנגוע במחלה זו.

דרכי מניעה
יש להקדים רפואה למחלה והטיפול הוא טיפול מונע:
חיסון שנתי לכלבים, לחתולים, לסוסים ולבקר.
הימנעות ממגע עם בעלי חיים שאינם מוכרים והתנהגותם מוזרה.


מי יכול להדבק בכלבת?
כל יונק יכול להדבק בכלבת, כלומר כלבים, חתולים, סוסים, בקר, צאן מכרסמים ועוד. כמובן גם אנשים עשויים להדבק במחלה, בישראל ישנה נגיעות בשועלים ותנים שמהווים את המאגר של הנגיף והמקור העיקרי להדבקות.


כיצד נדבקים בכלבת?
הנגיף מצוי ברוק וברקמות העצביות של המאכסן , מגעם עם הרוק היא דרך ההדבקה המשמעותית ביותר, לרוב דרך נשיכה אך יתכן שגם במעבר דרך מגע רוק עם פצע פתוח, העין, האף או הפה.
 

מה הם סימני המחלה?
בעל חי הסובל מכלבת יראה סימנים משתנים בהתאם לשלב בו הוא נמצא במחלה ובהתאם לרקמות העצביות שנפגעו. סימנים ראשונים עשויים להיות חום, חולשה וכאבי ראש, בשלב מתקדם יותר יופיעו סימני כמו הזלת ריר קיצפי, שינוי קול, פחד מאור או ממים, שינויי התנהגות החל מידידותיות יתר ועד לתוקפנות קיצונית, הסימנים העצביים עשויים להידרדר לשיגעון אפילו להזיות ועיוותים.
 
מה הן הפעולות בהן יש לנקוט במקרה של נשיכה?
יש לשטוף מיד במים וסבון ולאחר מכן בתמיסת חיטוי. להגיע ללא כל דיחוי לקבלת טיפול רפואי באחד מהמקומות הבאים: לשכת הבריאות האזורית, סניף של קופת החולים או חדר מיון.
במקרה והטיפול הראשוני לא ניתן בלשכת הבריאות הנפתית, יש להגיע בגמר הטיפול הראשוני ללשכת הבריאות בקניון האדום באילת, כדי לדווח על האירוע, הדבר חשוב מאוד כיוון שכך ימצא הנפגע תחת פיקוחו של הרופא הנפתי אשר יקבל החלטות לגבי אופן וסוג הטיפול באירוע.
מומלץ מאוד לזהות את בעל החיים הנושך ובמידה ויש לו בעלים לאתר את פרטיהם כדי להקל עת הסגרת בעל החיים לתצפית כלבת.
במקרה של נשיכה על ידי בעל חיים משוטט יש לדווח מיידית למוקד העירוני או לשירות הוטרינרי ישירות, על מנת לקבל סיוע מיידי מפקחי השירות הוטרינרי.

תצפית על בעל חיים שנשך
מטרת התצפית לקבוע את סיבת הנשיכה ואם נגרמה ממחלת הכלבת. תקופת התצפית נמשכה עשרה ימים מיום שהובא בעל החיים לבידוד בתחנת ההסגר.
במידה ובעל החיים מת בתקופת ההסגר, יש לפנותו ללא דיחוי למכון הוטרינרי בבית דגן.
אין לגעת בידיים חשופות בבעלי החיים המתים, חובה להיעזר בכפפות.

עבור לתוכן העמוד