בר עליון
דלג על בר עליון

אילת במקרא

אילת במקרא (מאת:הרב יוסף יצחק סויסה)  

 

אזכורים בתנ"ך  

מלכים ב' י"ד כא: "וַיִּקְחוּ כָּל-עַם יְהוּדָה, אֶת-עֲזַרְיָה, וְהוּא, בֶּן-שֵׁשׁ עֶשְׂרֵה שָׁנָה; וַיַּמְלִכוּ אֹתוֹ, תַּחַת אָבִיו אֲמַצְיָהוּ. הוּא בָּנָה אֶת-אֵילַת, וַיְשִׁבֶהָ לִיהוּדָה, אַחֲרֵי שְׁכַב-הַמֶּלֶךְ, עִם-אֲבֹתָיו." מלכים ב' ט"ז ו: "בָּעֵת הַהִיא, הֵשִׁיב רְצִין מֶלֶךְ-אֲרָם אֶת-אֵילַת לַאֲרָם, וַיְנַשֵּׁל אֶת-הַיְּהוּדִים, מֵאֵילוֹת; וארמים (וַאֲדֹמִים), בָּאוּ אֵילַת, וַיֵּשְׁבוּ שָׁם, עַד הַיּוֹם הַזֶּה."  

אילת על שם מה? ישנם מספר הסברים / השערות למקור השם אילת:  

בתנ"ך, מוזכרת אילת לעיתים בלשון יחיד, בשם "אילת" או "אלה" ולעיתים בלשון רבים, בשם "אלות" או "איילות". עכב כך יש הטוענים, כי היא על שם עצי האלה, המצויים בסביבות העיר ובקרבתה.
הסבר נוסף למקור השם אילת הוא מהמלה "איל" או "אילות" בעברית, המורה על לשון של חוזק, על שם הרוחות הסוערות והחזקות הנושבות במפרץ. כך השם "ים סוף", הוא על שם הסופות החזקות הנושבות במפרץ.
יש הטוענים כי שמה של העיר גזור מהמלה "אייל". ואכן על אחד הממצאים שהתגלו בחפירות באזור, נמצא ציור של אייל שהיה אחד מסמלי העיר בתקופה הקדומה.
מכל מקום, בין אם העיר נקראת על שם העץ העמיד, או על שם הרוחות הסוערות, כל השמות כולם מבטאים חוזק, כוח ועמידות ולא לחינם היתה העיר אילת, מוקד של מריבה ומלחמות שליטה קשות - שכן אזור זה נודע בחשיבותו הביטחונית ובעיקר הכלכלית .  

 

 

אילת לפני 3500 שנים  

כבר לפני כ - 3500 שנה התקיים ישוב פעיל באילת וסביבתה הקרובה!... אילת הייתה עיר מפתח בארץ שנקראה בשם "שעיר", או מלכות "אדום". במלכות אדום ישבו צאצאי עשיו, בנו של יעקב אבינו.
לפני כ- 3300 שנה, בנאומו האחרון של משה רבנו טרם פטירתו מן העולם, משחזר משה לפני בני ישראל ומתאר בפניהם את תלאות מסעם, החל מיציאתם את מצרים עד הגיעם אל מחוז חפצם - שערי הארץ המובטחת "ארץ ישראל".
בין שאר המקומות בהם עברו בני ישראל במסעם זה. מזכיר משה אף את אילת וכה אומר משה: "ונעבור מאת אחינו בני עשיו, היושבים בשעיר מדרך הערבה מאילת ומעציון גבר"... ואכן משה רבנו בירושלים עיר הקודש מעולם לא היה, אך באילת, היה גם היה!...  

 

אילת לפני 2870 שנים  

ארבע מאות ארבעים וארבע שנה לאחר כניסת בני ישראל לארץ המובטחת-"ארץ ישראל" כלומר לפני כ-2870 שנה כונן דוד המלך את מלכותו בירושלים.
במהלך אחת ממלחמותיו של דוד בידי יואב בן צרויה שהיה שר צבא (הרמטכ"ל), בצפון הארץ, במלך ארם - הפתיעו האדומים מדרום ופתחו במתקפה נגד בני ישראל. משהתפנה יואב ממלחמתו בארם, כבש במלחמה קשה, שארכה ששה חודשים את ארץ אדום כולה ובכללה את העיר אילת, הוריד את מלכה משלטונו ומינה תחתיו נציבים מבני ישראל שישלטו באדומים. האדומים מצדם המשיכו לשבת בארצם, אך חויבו להעלות מס קבוע לניצבי המלך דוד שישבו בשליחותו שם דרך קבע.  

 

אילת לפני 2818 שנים  

שלושים ושתים שנה לאחר שכונן דוד את מלכותו בירושלים, עלה בנו שלמה המלך על כס מלכות אביו. במשך שבע שנים הקדיש שלמה את כל זמנו ומרצו לבניית בית המקדש, ושלוש עשרה שנים נוספות לבניית ארמונו. ואז התפנה לפיתוח הארץ כולה, לביצור הערים ולחיזוק הכלכלה והביטחון. למטרות אלה אף סיפח אזורים אסטרטגיים לממלכתו.  

 

בניית נמל אילת  

אחד המקומות שהיה בעל חשיבות רבה בעיני שלמה וסופח ראשון לממלכתו הייתה העיר - "אילת"! במטרה להקים על חופה נמל וצי אוניות ראשון, שיהוו מוקד קשרי מסחר בינלאומי, בעיקר לארצות המזרח דרך האוקיינוס ההודי. למטרה זו גייס המלך שלמה אף את חירם מלך צור (אזור לבנון כיום), ששלח ספנים יודעי ים ומומחים לבניית אוניות, שיסייעו לעבדי שלמה בבניית הנמל על צי אוניותיו ויפליגו עימם למחוזות אליהם חפץ שלמה להגיע. בנוסף לכך שלח חירם למטרה זו אף אוניות נוספות מארצו. בניית הנמל הראשון באילת החלה לפני 2818 שנה בדיוק.  

 

ההפלגה לאופיר

לאחר שהושלמה המלאכה, הפליגו עבדי שלמה יחד עם עבדי חירם במסע ארוך, לעבר ארץ שנקראה בשם - "אופיר(ה)". היכן נמצאת ארץ אופיר? יש המייחסים את ארץ אופיר לאפריקה, יש הסבורים כי היא הודו או סין של היום, ויש שהרחיקו לפרש, כי היא אמריקה (הדרומית) של היום. בארץ אופיר היו מרבצי זהב, מחצבים ומכרות לרוב ומשם הביאו לשלמה המלך 450 ככרות זהב. משקלו של כיכר זהב אחד הוא 42.5 ק"ג. לפי חישוב זה נמצא, כי 450 הככרות, משקלם יחד עולה ללמעלה מ-19 טון.ואם נחשב את שוויו של הזהב האמור נגיע ל-20.400.000 $ !
מלבד הזהב הרב, שהובא לשלמה על ידי  עבדיו ועבדי חירם הובאו גם: אבנים טובות ומרגליות לרוב, מתכת כסף טהור, עצי אלמוגים, שהובאו לראשונה לארץ ומהם נבנו הכינורות והנבלים מהם ניגנו הלווים בבית המקדש וחבורות המנגנים בחצר המלוכה. מעצים אלו השתמשו לבניית משענות, מעקות ורצפות נוי לבית המקדש ולארמון שלמה. עוד הביאו עמם שנהבים (שיני פילים) מהם בנה שלמה את הבסיס לכיסא מלכותו המיוחד, קופים, תוכים וטווסים ומיני בשמים רבים. כל מסע אוניות כזה ארך שלוש שנים!  

 

אילת לפני 2719 שנים  

מיד לאחר פטירת המלך שלמה, נחלקה ארץ ישראל לשתי ממלכות: מלכות יהודה - שכללה את ירושלים ודרומה ומלכות ישראל - שכללה את השומרון וחלקיה הצפוניים של ארץ ישראל.
אילת ששכנה מדרום לירושלים, שכנה בתחום ממלכת יהודה. בכל השנים הללו, כנראה שלא התגוררו יהודים באילת דרך קבע מלבד פקידי מלכות יהודה ונציגי הממשל (נציבים). יורדי הים, כנראה שכבר לא היו מאז פטירת שלמה אז נפסקה הפעילות הימית בנמל אילת וחדלו המסעות לאופיר.
הנציב מטעם ממלכת יהודה היה בעל השלטון באזור ועל פיו נשק כל דבר.
חלפו להם כ-94 שנים מאז נבנה הנמל והצי על ידי המלך שלמה - בהם מלכו על יהודה, ובכללה על העיר אילת, ארבעה מלכים: רחבעם (בנו של שלמה המלך), אביה (בן רחבעם), ויהושפט (בן אסא).   

 

 

ניסיון לחדש את ההפלגות מנמל אילת  

בימי המלך יהושפט נעשה ניסיון, לחדש את מסעות האוניות לעבר אופיר, כדי להביא זהב ולייבא סחורות. הדבר נעשה על ידי המלך יהושופט, בשיתוף פעולה עם אחזיה מלך ישראל. הם בנו יחד עשר אוניות בנמל אילת, והתכוננו להפלגה הארוכה. יהושפט המלך לא שמע לדברי נבואות בן דודו, הנביא אליעזר שגר בעיר "מרשה" שהזהיר אותו לבל ישתף פעולה עם אחזיה מלך ישראל בגין מעשיו הרעים בעיני השם. סופם של כל אוניות אלו נידון לכישלון וכולם נשברו וטבעו עוד בתחילת מסעם לא הרחק מהמפרץ.  

 

אילת לפני 2713 שנים  

שש שנים לאחר הניסיון הכושל שנעשה על ידי יהושפט, מלך בנו המלך יהורם. בימי מלכות יהורם מרדו האדומים בשלטון היהודי של מלכות יהודה וכבשו חזרה את ארצם ובכללה את העיר אילת - לאחר מאה ושישים שנות שלטון מלכות בית דוד. ניסיון מחודש לכבוש את אדום נעשה על ידי המלך יהורם לאחר מכן, אך הוא נכשל.  

אילת לפני 2649 שנים  

שישים וארבע שנים בסך הכל החזיקו האדומים בארצם עד שבא נינו של יהורם - אמציה מלך יהודה (בן יואש בן אחזקיה בן יהורם - מלכי יהודה) - וכבש את אדום ובכללה את אילת חזרה. המלחמה על אילת הייתה קשה ובמהלכה נהרסה החומה שהקיפה את העיר. אמציה לא טרח לשקם את הריסות העיר ולבנותה והותיר אותה בחורבנה.  

 

המלך עוזיהו בונה את אילת  

לא עבר זמן והתנקשו בחיי המלך אמציה. תחתיו התמנה בנו, עוזיהו והוא בגיל 16 שנה בלבד. אחת הפעולות הראשונות של עוזיהו בראשית מלכותו היתה לשקם את הריסות העיר אילת, לבנות ולבצר את חומותיה, לפתח את החיים הכלכליים בה וליישב בה יהודים מבני ישראל. 

 

עבור לתוכן העמוד