עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אור ירוק לפינוי 115 דונם משטח הנמל הצבאי באילת

18/10/2020
אור ירוק לפינוי 115 דונם משטח הנמל הצבאי באילת (הגדל)

מינהל התכנון נתן אור ירוק לפינוי 115 דונם משטח הנמל הצבאי באילת לטובת מגורים, תעסוקה, מלונאות ומסחר בעיר

לאחר שחרור קטעי חוף על ידי חברת קצא"א וחברת החשמל כחלק ממהלך שמוביל ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי, לשחרור קטעי חוף התפוסים על ידי גורמים מוסדיים ואחרים, אישר מינהל התכנון של משרד הפנים את התכנסות בסיס חיל הים זאת בהתאם להחלטת ממשלה לפיתוח העיר אילת. מדובר בפינוי של 115 דונם לטובת מגורים, תעסוקה, מלונאות ומסחר בעיר. במסגרת זו, יפונה חלקו המערבי של הבסיס ובהמשך גם פלחים בצפון ובדרום החלק הנושק לים, שיוקצו עבור חזית ים פתוחה שתשמש את תושבי העיר והנופשים לפעילות תרבות ופנאי.

במסגרת המהלך המתואם עם משרד הביטחון, יועתקו שטחי הבסיס הצבאי, המשתרע כיום על פני 155 דונם, לשטח של 47 דונם שממזרח לכביש 90. כך שלמעשה יתפנו 83 דונם ממערב לכביש 90 ו-25 דונם משטחי הרציפים הקיימים לאורך הים שעד היום היו בתחום הבסיס הצבאי. שטחים אלה נקבעו כשטחים לפיתוח בתוכנית המתאר של אילת ובתוכנית מרכז העיר החדש, אשר עתיד להשתרע ממרכז שדה התעופה ועד הנמל האזרחי.

בשטחים שיפונו ממערב לכביש 90, יוקם רובע עירוני חדש שיציע לראשונה באילת מפגש ישיר בין העיר לבין חוף הים. התכנון המוצע של הרובע כולל תמהיל עירוני מגוון הכולל כ-750 יחידות דיור, 400 חדרי מלון, כ-9,000 מ"ר של שטחי תעסוקה וכ-15,000 מ"ר של שטחי מסחר. התכנון, עליו הופקד משרד מייזליץ-כסיף-רויטמן אדריכלים, שם דגש על רחובות שיופנו אל הים והבינוי כולו מתוכנן בדירוג כלפי המפרץ. בתחום הרציפים המתפנים, תוקם חזית ים עירונית על שטח של 25 דונם שתשלב שטחים פתוחים לציבור, חדרי מלון, מסחר, שימושי פנאי ותרבות.

החלטת הולחוף התקבלה במסגרת פעולת צוות ההיגוי בראשות משרד ראש הממשלה המלווה את יישום החלטת הממשלה בהשתתפות משרד התחבורה, משרד האוצר, משרד הביטחון, צה"ל, רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון.

מדובר בתוכנית שהינה חלק ממהלך תכנוני כולל שמקדמים רשות מקרקעי ישראל, עיריית אילת ומינהל תכנון הממוקד בעיר אילת, מתוך תפיסת תכנון הרואה בפינוי התשתית הנמלית הצבאית, שחסמה שנים רבות את רצועת החוף, הזדמנות ליצירת רציף אורבני חי ותוסס המאפשר לציבור פעילות אורבנית מגוונת ועשירה על קו המים. כמו כן, בימים אלה מקדם מינהל התכנון בשיתוף עם משרד התיירות מסמך מדיניות למפרץ אילת והתוכנית לפינוי השטחים של הנמל הצבאי באילת מקומת בהתאם למסמך זה.

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הפועל כבר למעלה מ-16 שנה ליישום המהלך, ציין כי "מדובר בהחלטה דרמטית שתאפשר את המשך פיתוח העיר אילת בכלל ורצועת החוף בפרט. אנו שמחים שכל הגורמים רואים ביחד איתנו את חופי אילת כמשאב לאומי ואת החשיבות בפינוי קטעי חוף ושטחים נוספים לטובת פיתוח אורבני וציבורי של מרחב החוף להנאת הציבור הרחב". 

לדברי מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר "מינהל התכנון מוביל מהלך להעצמה של העיר אילת - השער הדרומי של מדינת ישראל, ומקדם מדיניות תכנון בראייה כוללת לחופי אילת. פינוי הבסיס הצבאי הוא חלק מראייה זו. פינוי הבסיס הצבאי בצדו האחד של כביש 90 יאפשר הקמת מתחם עירוני תיירותי מעורב שימושים היורד לכיוון הים, וכן גישה ציבורית לרציף המתפנה".

מהנדס עיריית אילת, אסף אריכא, הסביר על חשיבות התוכנית "הרציפים הצבאיים המתפנים מתוכננים להפוך לנקודת ציון עירונית ומשמעותית חדשה באילת בה העיר מתחברת אל הים. כל זאת כחלק מתפיסת תכנון הרואה בפינוי התשתית הנמלית הצבאית, שחסמה שנים רבות את רצועת החוף, הזדמנות ליצירת מרחב אורבני חדש חי ותוסס המאפשר לציבור פעילות מגוונת ועשירה על קו המים".

מסמך המדיניות למפרץ אילת, שמלווה ע"י ועדת עורכים מכלל משרדי הממשלה, יתווה מדיניות ארצית חדשה לרצועת החוף באילת, וכולל מענה למגמות תיירותיות עדכניות, כמו תיירות אקולוגית ומדברית, וכן מענה לצרכי הקהילה המקומית ומענה לחובה לשמור על הטבע הייחודי של מפרץ אילת. מסמך המדיניות ינחה את כל פעילות התכנון והפיתוח ברצועת החוף באילת. מדובר בעדכון המדיניות שנקבעה בתוכנית המתאר הארצית, תמ"א 13, שאושרה בשנת 2005. המסמך מגדיר את עקרונות התכנון מתוך ראייה כוללת של הסביבה החופית באילת, הן במרחב החופי והן במרחב הימי של אילת. במסגרת התוכנית מתקיים שיתוף פעולה רחב בין משרדים ורשויות ממשלתיות. מינהל התכנון פועל בתיאום בין הגורמים על מנת לפתח באופן אפקטיבי פרויקטים בסדר גודל לאומי, כגון: פיתוח תיירות מדברית, השבת שטחי חוף לציבור מידי גורמים פרטיים וציבוריים, השמשה מחדש של שטחי נמל בבסיס חיל הים המתכנס, הסרת תשתיות ישנות, ועוד.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד