עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

הותרה פגיעה בעורב ההודי בשל חשש לפגיעה בביטחון הציבור ובטבע המקומי

2/07/2020
הותרה פגיעה בעורב ההודי בשל חשש לפגיעה בביטחון הציבור ובטבע המקומי (הגדל)

הותרה פגיעה בעורב ההודי בשל חשש לפגיעה בביטחון הציבור ובטבע המקומי

לאחר מאבק ארוך וממושך שמנהלת עיריית אילת בהתמודדות עם העורב ההודי המפר את השקט ומהלך אימים כבר שנים בעיר אילת, פרסמה השבוע רשות הטבע והגנים, היתר קבוע/רחב המאפשר צידה/פגיעה בעורב ההודי בשל חשש לפגיעה בביטחון הציבור ובטבע המקומי. ההיתר הקבוע, שנכנס לתוקפו ב-1.7.20 ניתן בהמשך להיתר פרטני שקיבלה העירייה בחודש ינואר השנה, בתום הליך משפטי עיקש שניהלה כולל עתירה לבג"ץ בנושא. ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי שהוביל את המאבק ציין היום בסיפוק: "מדובר בפעולה צודקת ונכונה שנועדה לדלל מין פולש שעושה שמות בעיר אילת החל מהצקות ופגיעות פיזיות בתושבי העיר תוך שיבוש מתמיד באיכות חיי התושבים והנופשים ועבור דרך פגיעה בציפורים מוגנות ובטבע הייחודי של אילת. אני שמח על שיתוף הפעולה של גורמי הסביבה והאכיפה גם יחד לטובת מיגור התופעה".

 

כבר עשרות שנים שהעיר אילת מתמודדת עם העורב ההודי, מין פולש ומזיק שהגיע למחוזותיה בשנת 1976 והתרבה בה לכדי מאות פרטים. העורבים ההודים הבוגרים תוקפים בני אדם, מבוגרים וילדים ומשבשים את חיי התושבים והנופשים בה. לכן פעלה ופועלת עיריית אילת כל העת למגר את התופעה על ידי הורדת קנים מצמרות עצים, שימון ביצים והצבת מלכודות. לצד פעולות אלה, עד שנת 2014 פעלו רשות הטבע והגנים והעירייה למגר את התופעה גם על ידי ירי מבוקר, שהשיג תוצאות טובות בדילול אוכלוסיית העורב המזיק זאת מאחר שהוגדר כמין "מזיק" שהשמדתו מותרת. ואולם, בשנת 2014 התקבלה הוראה מהמשטרה להפסיק את הירי המבוקר. באותה עת היו באילת 250 עורבים, ועם הפסקת הירי, גדלה אוכלוסיית העורבים ההודים משמעותית והפכה למטרד חסר תקדים עבור העיר ותושביה.

 

זו הסיבה שבהובלת ראש עיריית אילת - מאיר יצחק הלוי פעלה העירייה כבר משנת 2015 מול משרדי הממשלה להחזיר את הירי המבוקר, לרבות עתירה לבג"ץ שהגישה העירייה באוגוסט אשתקד. לאורך כל הדרך שב והדגיש ראש עיריית אילת, כי לא נסכים לעמוד חסרי אונים למול מין פולש ומזיק שאינו טבעי בסביבתנו ופוגע פיזית בתושבי העיר ובטבע הייחודי לה. בעתירה לבג"צ שהוגשה באמצעות משרד שביט בר-און גלאון צין ושות', טענה העירייה כי אין מנוס משימוש בירי וכי אין פתרון ממשי אחר למיגור ולדילול העורב ההודי. עוד נטען, כי התבססותו של העורב ההודי מסבה נזקים רבים, וסכנות רבות, ביניהם: איום על שלומם וביטחונם של תושבי העיר והמבקרים בה, פגיעה במערכת האקולוגית הקיימת ובמגוון הביולוגי המקומי, פגיעה בענף החקלאות, נשיאת מחלות, הסבת מטרדי רעש ולכלוך לתושבים בכל רחבי העיר, בגלל כל אלה ישנה פגיעה באיכות חיי התושבים ובביטחונם האישי ובעיקר בענף התיירות.

 

במסגרת ההליך המשפטי הציעו באי כוח העירייה, עוה"ד עופר בר-און ויובל שרמן, פתרון יצירתי, במסגרתו יוגדר העורב ההודי כחיית בר מוגנת – דבר שיאפשר לרשות הטבע והגנים (רט"ג), להעניק היתרי ציד לגורמים המתאימים לשם מניעת הנזק והסיכון לציבור. הפתרון התקבל ואכן, בדצמבר 2019, פרסם המשרד להגנת הסביבה הוראת שעה לתקופה של שנתיים כדי שיוכלו לדלל את אוכלוסיית העורבים. ההיתר שכעת פורסם על ידי רט"ג הינו המשך ישיר של אותו היתר וניתן מתוקף חוק הגנת חיות הבר.

 

על פי ההיתר, תתאפשר כאמור פגיעה/צידה באמצעות ירי לבעלי היתרי צידה בתיאום ובאישור המשטרה. הירי יתאפשר רק בשעות היום, משעת זריחת החמה ועד שקיעתה. זאת בנוסף לפעולות השכיחות שמקיימת היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה ביחד עם המרכז הבינלאומי לצפרות, ביניהן שימון ביצי העורבים ופירוק קינים למניעת בקיעת הביצים.

 

ברשות הטבע והגנים מציינים, כי מטרת ההיתר היא למנוע פגיעה באדם ובטבע המקומי. העורב ההודי והאפור הם אוכלי-כל, הטורפים מכרסמים, זוחלים וחרקים, חומסים קינים של עופות, וגם מסבים נזקים לחקלאות. העורבים תוקפניים מאד בסביבת הקן, ותוקפים כל עוף או יונק זר שהם מזהים כאיום. תוקפנותם מתעוררת בדרך כלל כאשר בני אדם עומדים וצופים לכיוון והיא מגיעה לשיאה כשגוזליהם מתחילים את אימוני התעופה בגיל של מספר שבועות.  בזמן זה חלק מהגוזלים נופלים לארץ, והוריהם, בסיוע עורבים שכנים להם, מגנים עליהם כמעט בכל מחיר. הם ממשיכים לטפל בגוזל שנפל לקרקע ותוקפים כל מי שמתקרב אליו. עוד מבהירים ברשות הטבע והגנים, כי אדם שהחזיק וטיפל בגוזל עורבים מסומן על ידם כאויב גם כאשר הוא כבר לא מחזיק בגוזל. 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד