עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אילת - עיר פורצת דרך בתחום ניהול עירוני חכם

27/01/2020
אילת - עיר פורצת דרך בתחום ניהול עירוני חכם (הגדל)

אילת - עיר פורצת דרך בתחום ניהול עירוני חכם

העיר אילת זכתה באות "קלינטק" לשנת 2019 כרשות פורצת דרך בתחום ניהול עירוני חכם ובר קיימא, בזכות קידום ויישום אסטרטגיה עירונית חכמה ובת קיימא באופן מתמשך ועקבי לאורך שנים. האות הוענק למנכ"ל העירייה – פיליפ אזרד, במסגרת הוועדה המקצועית של ה- "גרין-טן" המקיימת את התחרות היוקרתית והחשובה ביותר לאיכות הסביבה בישראל.

 

באילת המובילה בתחומי עיר חכמה ועיר ירוקה, קיימת תכנית עבודה מתוקצבת המתמקדת בארבעה נושאים עיקריים: מים, אנרגיה ועצמאות אנרגטית. תחבורה ותנועה בעיר. תיירות/כלכלה מקומית וגיוון בתעסוקה. ניהול מידע ויצירת שוק מידע. עוד בתוך העשייה העירונית, זכתה עיריית אילת, בקול קורא רביעי של האיחוד האירופי והפעם בפרויקט של עצמאות אנרגטית במבני ציבור. הפרויקט הנוכחי (BERLIN) ייושם בבית ספר "יעלים" במטרה להפוך אותו לעצמאי אנרגטית באמצעות התאמת תאורה, מיזוג, מערכות ניהול אנרגיה, התקנת מערכת סולארית על הגג ועוד. כאמור זהו הפרויקט הרביעי של האיחוד האירופי, בו זוכה העיר אילת. הפרויקט הראשון היה בשנת 2012 אז החלה העירייה ביישום תכנית עיר חכמה. במסגרת זו זכתה העירייה במענק של 600 אלף יורו ליישום פרויקט "שכונה ירוקה וחכמה" שיושם בשכונת "מצפה ים". פרויקט נוסף הוא "פרויקט O" – פיילוט בתחום טיהור השפכים שייושם בשני מוקדים, האחד בית חולים "יוספטל" בשיתוף הכללית והשני במרכז לחקלאות ימית (מלח"י). פרויקט נוסף שמתוכנן לצאת אל הפועל בקרוב הוא "פרויקט MUSE" לתכנון וסימולציה של עצמאות אנרגטית בבתי המלון.

 

אלי לנקרי סגן ומ״מ ראש העיר המוביל את התחום: "אנו רואים בתהליך העיר החכמה אמצעי לשיפור איכות החיים של תושבי העיר ובמקרה של אילת גם לשיפור חוויית התייר תוך שימוש בין היתר בטכנולוגיות מתקדמות ובחדשנות, ובמקרים רבים גם תוך יצירת חיסכון כספי משמעותי.״

 

בתחום האנרגיה ועצמאות אנרגטית – אילת וחבל אילות מייצרים כ- 75% מהצריכה היומית מאנרגיה סולארית. כיום, העיר והאזור מוציאים לפועל התקנות נוספות בהיקף של עשרות מגה ואט בשטחים וגגות ציבוריים. במקביל, פיתחה עיריית אילת ביחד עם חברת SOLVIEW (סטארטאפ אילתי) תוכנה ייחודית לתושב המאפשרת לו להקים מערכת סולארית על הגג, ללא צורך לקום מהכורסא. בימים אלו שוקדת העירייה ביחד עם חבל אילות על תכנית פעולה למימוש חזון העיר והאזור לעצמאות אנרגטית.

 

בתחום תחבורה ותנועה – לפני כשנתיים התקבלה החלטה בהנהלת העירייה לפיה כל רכבי העירייה והרכבים הצמודים (פרט לרכבים מסחריים ומשאיות) יהיו בדרגת זיהום 2 ומטה ובעוד כשנה תושלם החלפת כלל צי הרכבים בהתאם להחלטה זו. אילת ביצעה פיילוט לטעינה ושימוש ברכבים חשמליים בעירייה, בשלב זה מוכנת תכנית אב לתחבורה חכמה בעיר, כולל פגישות עם סטארטאפים בתחום. רכבי העירייה (ליסינג) הינם רכבים היברידיים, עוד במסגרת זו, רכשה העירייה גם אופנועים חשמליים וכלי רכב חשמלי ייעודי לטיילת.

 

 

התייעלות אנרגטית – פרויקט שכונות ירוקות שם לו למטרה את נושא ההתייעלות האנרגטית בשכונה שלמה. הפרויקט בוצע במהלך 2012-2017 ועסק בתשתיות החשמל הציבוריות כולל תאורת הרחוב, מבני הציבור, החינוך ובתי האב בשכונה. עיריית אילת יזמה את הפרויקט עקב הצורך לצמצום בהוצאות והפחתת פליטות גזי החממה. הפרויקט נוקט בגישה קהילתית, שלוקחת בחשבון את מקורות האנרגיה השונים בתוך השכונה. עיריית אילת החליפה את תאורת הרחוב, התקינה חיישני תנועה בבתי הספר ובבתי כנסת וסייעו בהתייעלות אנרגטית ב 250 בתי אב.

 

פרויקט זיהוי מזהמים בשפכים – עיריית אילת זכתה במענק להתקנת פיילוט לזיהוי מזהמים בשפכים. הפיילוט מבוצע בשיתוף פעולה עם הטכניון והניו חלק מקונסורציום בינלאומי. אילת הנה חלק מקונסורציום של מכון פראונהופר לערים חכמות – במסגרת זו העירייה לוקחת חלק בתהליכי זיהוי אתגרים עירוניים ביחד עם ערים בינלאומיות אחרות בעולם.

 

כאמור, ייצור עצמי של 75% מצריכת החשמל הכוללת, עידוד לייצור עצמי גם בבתים פרטיים על ידי הצבת פאנלים סולאריים על גגות והפעלתם באמצעות אפליקציה ייחודית, תכנית לעצמאות אנרגטית בצריכת החשמל, שיתוף פעולה עם סטארטאפים חכמים שצמחו בעיר ובהאב האילתי ליזמות טכנולוגית, מיזמים של תחבורה חכמה ופיילוטים חדשניים בתחום, אלה לצד שיתופי פעולה בינלאומיים והכרה בינלאומית, הפכו את אילת לעיר חכמה מובילה, שזכתה בזכות כך באות "רשות פורצת דרך". עוד פועלים בעיר מערך טכנולוגי עירוני מתקדם המשלב מצלמות, חיישנים ברחבי העיר לבדיקות קרינה, זיהום אוויר ורעש, מערכות חכמות בתאורה, גינון, ואפיקים דיגיטליים מתקדמים וחינוך חוצה מוסדות לקיימות.  

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד