עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

העיר אילת במקום השני בארץ במדד ערים חכמות ומקיימות

22/11/2018
העיר אילת במקום השני בארץ במדד ערים חכמות ומקיימות (הגדל)

העיר אילת במקום השני בארץ במדד ערים חכמות ומקיימות

ייצור עצמי של 75% מצריכת החשמל הכוללת באילת, עידוד לייצור עצמי גם בבתים פרטיים על ידי הצבת פאנלים סולאריים על גגות באמצעות אפליקציה ייחודית, תכנית לעצמאות אנרגטית בצריכת החשמל בעיר והקמת מיקרו-גריד, שיתוף פעולה עם סטארטאפים חכמים שצמחו בעיר ובהאב הדרומי ליזמות טכנולוגית, מיזמים של תחבורה חכמה ופיילוטים חדשניים בתחום, שיתופי פעולה בינלאומיים והכרה בינלאומית עם הצטרפות אילת לאמנה הבינלאומית להפחתת פליטת גזי חממה, פרויקט משותף עם האיחוד האירופי להקמת שכונה חכמה, שיתוף פעולה עם החטיבה הדיגיטלית של ג'נרל אלקטריק במענה לאתגרים עירוניים, מערך טכנולוגי עירוני מתקדם הכולל מצלמות, חיישנים ברחבי העיר לבדיקות קרינה, זיהום אוויר ורעש, מערכות חכמות בתאורה, גינון ועוד, אפיקים דיגיטליים מתקדמים וחינוך חוצה מוסדות לקיימות, אלה ועוד מיקמו את אילת במקום השני בארץ במדד ראשון מסוגו בישראל - מדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות. 

המדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות, שפיתח המרכז הבינתחומי הרצליה בהובלת בית הספר לקיימות הינו ראשון מסוגו בישראל שמעריך ערים כ"ערים חכמות ומקיימות" והוא בין הבודדים בעולם שבוחן את השילוב של ניהול, אסטרטגיה וקיימות עירונית תוך בחינת התאמתן לעולם של חדשנות וטכנולוגיה זאת, תוך שילוב והתייחסות ליעדי הפיתוח הגלובליים של האו"ם. מטרת המדד לאפשר לרשויות ותושבים להעריך את מידת התקדמותן בהיבטים של חדשנות עירונית, קיימות, ממשל פתוח ושיתופי, חינוך ופיתוח כלכלי ועוד. המדד נבנה לאחר מחקר  מקיף של כלי הערכה מרכזיים בעולם, לרבות מסמכי העקרונות של האו"ם לקידום עירוניות חכמה מקיימת ומכילה המותאמים למדד האו"ם לקיימות. את מדד ערים חכמות ומקיימות עם דירוג A+ מובילה העיר תל אביב מבין 19 ערים חכמות וקיימות שהשתתפו במדד. בעקבותיה בדירוג A: אילת וירושלים, בציון זהה, אחריהן  אשדוד, רעננה, באר שבע ונתניה.

ממצאי המדד הוצגו בכנס ערים חכמות שערכו אמש (ד') בית ספר לקיימות, מכון צבי מיתר לחדשנות טכנולוגית, משפט ואתיקה, מכון גזית-גלוב לחקר נדל"ן בבינתחומי הרצליה, ורשות מחקר וחדשנות בבצלאל. את התעודה קיבלו מנכ"ל העירייה – פיליפ אזרד וראש מינהל תפו"ח בעירייה – עו"ד גבריאל אביטל.

לדברי פרופ' יואב יאיר, דיקן ביה"ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה: "המדד כלל קבוצה של ערים הפעילות בתחום "ערים חכמות", אשר העמידו עצמן למדידה שלנו, על מנת לקבל הערכה ומשוב. נכונותן לגלות שקיפות ולעמוד לבחינה של מומחים חיצוניים ואובייקטיבים מראה על הרצינות והחשיבות שהן מייחסות לעשייה בתחום הזה והן ראויות על כך לכל שבח. שמחנו לראות שלא רק ערים גדולות ממרכז הארץ נמצאות בין המובילות בדירוג אלא גם ערים כמו אילת, שדורגה לאותו מקום כמו ירושלים, במקום שני אחרי תל אביב, שמובילה את הדירוג. ניתן לקבוע כי הערים שהשתתפו בדירוג נמצאות בדרך הנכונה להפוך לערים חכמות ומקיימות בהתאם ליעדי הפיתוח של האו"ם, ומקפידות על ראייה אסטרטגית בעשייתן במרחב זה".

בין הממצאים הבולטים במדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות נמצא כי תחומי הפעילות המובילים של העיריות בנושאי טכנולוגיות לעיר חכמה, הם ביטחון אישי, תחבורה ואנרגיה. הרשויות המתקדמות ביותר השתמשו במערכות מידע לבחון יעילות של פתרונות עירוניים. כמו כן, ל- 100% מהערים שדורגו יש צוות ייעודי לקידום ויישום עיר חכמה. ב-75% מהן הוא ממוקם תחת המנמ"ר (מנהל מערכת מידע) העירוני. בכל הערים ישנה השקעה במערכות מידע גאוגרפיות (GIS) ובמרביתן יש שימוש בכלי זה גם מעבר ליישומי תכנון ובניה.

המדד כלל בחינה של 41 מדדים העוקבים אחר תהליכי החשיבה, התכנון והביצוע של פעולות ותהליכים עירוניים חכמים, בארבעה צירים מרכזיים: תפישת עבודה אסטרטגית לקידום עיר חכמה, חסונה ומקיימת; אימוץ כלי תכנון ומשילות מבוססי מידע; שילוב ניהול וייצור משאבים ושירותים מבוססי קהילה; גיוס חדשנות כמענה לאתגרי המקום. גישה זו בחנה את מידת התכנון והביצוע של העירייה בתחומים אלו, לרבות שילוב אסטרטגיות של חוסן עירוני וקיימות בניהול משאבים ושירותים; שימוש במידע מדויק ועדכני בתהליכי תכנון וניהול;  פיתוח מדיניות תפקודית ונהלים עירוניים חכמים ומבוססי מידע;  שימוש בטכנולוגיה על מנת לשתף ולערב תושבים ובעלי עניין בעיר; פריסה והטמעה של תשתיות ושירותים מבוססי קהילה; הסבה דיגיטלית של שירותים עירוניים; שילוב גישות חדשניות בחינוך הפורמאלי וניצול  אתגרים מקומיים כבסיס להזדמנויות כלכליות.

העיר אילת שהיתה בין הערים הראשונות בארץ להוביל את תכנית "עיר חכמה" עוד משנת 2012 ומוקמה כאמור במקום השני בארץ, מובילה בכל הפרמטרים שנבדקו במסגרת המדד ומובילה גם בתחומי הקיימות במדדי ערים ירוקות, מדד שקיפות ועוד. מאז החלה עיריית אילת ביישום התכנית, פועלת הרשות על פי תכנית עבודה סדורה בהנחיית ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי ובהובלת צוות בכיר בראשות סגן וממלא מקום ראש העירייה - אלי לנקרי. כחלק מקידום התכנית מצליחה העיר אילת לעמוד במשימות המורכבות העומדות לפתחה ולייצר קשרים בינלאומיים ענפים, כל זאת למען תושבי אילת והמבקרים בה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד