עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

פלדה כחולה – מסלול ההמראה שלהם

8/01/2018
פלדה כחולה – מסלול ההמראה שלהם (הגדל)

פלדה כחולה – מסלול ההמראה שלהם

הם נבחרים, הם מושבעים, הם מוכשרים, הם לומדים על מדים, הם שוחרים. כן ויש גם שוחרות. 44 תלמידי כיתות י'-י"ב, מהם 16 בנות, לומדים ב"פלדה כחולה" תכנית יוקרתית של חיל האוויר הפועלת בבית ספר התיכון ע"ש "בגין" ומשלבת לימודי טכנולוגיה מתקדמת עם לימודים עיוניים. המסלול מתמקד בהכשרת התלמיד לשירותו הצבאי, לאקדמיה ולתעשיות עתירות הידע. בשנה הבאה תציין התכנית עשור לפעילותה בעיר אילת עם עשרות בוגרים המשרתים בתפקידים מיוחדים בצה"ל, ביניהם גם אנשי קבע ובוגרים שהמשיכו את הלימודים באוניברסיטה ומועסקים כיום בתפקידי מפתח בתחומי הטכנולוגיה המתקדמת. התכנית משתלבת עם היעד העירוני לעידוד גיוס משמעותי לצה"ל. בזכות כך, מוקמה העיר אילת במקום הראשון מבין ערי הדרום בגיוס לצה"ל.

 

בית ספר התיכון ע"ש "בגין" בניהולה של טליה ז'אן הוא אחד מבין כ – 30 בתי ספר בכל הארץ בהם מיושמת התכנית, שמטרתה להכשיר את בני הנוער כבר מגיל צעיר לשירות משמעותי במערך הטכני של חיל-האוויר. במהלך לימודיהם רוכשים התלמידים השכלה טכנולוגית ובנוסף ניתנת להם האפשרות להשלים לימודים     על-תיכוניים (י"ג-י"ד) המקנים להם תעודת הנדסאי במימון המדינה. לצד לימוד מקצועות הליבה לבגרות מקנה התכנית לתלמידים 15 יחידות נוספות לבגרות. לאחר הלימודים משולבים החניכים במערך הטכנולוגי של החיל. "בכל המחזורים נרשמה 100% הצלחה בבגרות" אמרה בסיפוק טליה מנהלת בית הספר והוסיפה, כי המסגרת עצמה מעצימה ומטפחת אחריות אישית, משמעת, נתינה ועוד. מעבר לכך מאפשרת התאקלמות טובה יותר בצבא ומעניקה לתלמידים אופק תעסוקתי.

 

כאמור, 44 תלמידים לומדים היום בפלדה כחולה. 25 בכיתה י' ו – 19 בכיתה י"א. הלימודים מתקיימים בתיכון "בגין" ונרשמים לתכנית משלושת בתי הספר התיכוניים. המסגרת הינה מסגרת צבאית, והתלמידים לובשים את מדי חיל האוויר המעניקים לתלמיד הטבות והנחות של חייל. על השלוחה באילת מפקד – אוראל מזרחי שהגיע לאילת ממעלה אדומים לאחר שתיפקד כראש צוות באחד מבתי הספר הגדולים והמצליחים של חיל האוויר המונה כ-500 שוחרים. אוראל הגיע לכאן במשימה להגדיל את אחוז השוחרים בבית הספר ולהפוך את מסגרת השוחרות לפסגת שאיפותיו של כל תלמיד, תוך הדגשת ערכי צה"ל בכלל וחיל האוויר בפרט. "חיל האוויר מחפש את האנשים האיכותיים ביותר שמטרתם להיות חלק מהמערך הטכנולוגי של חיל האוויר ורואים עצמם משתלבים ותורמים למערכת הביטחון הישראלית ולחיל האוויר בפרט" אמר אוראל.

 

עוד מספר אוראל, כי במשך 3 שנים (י'-י"ב), זוכים השוחרים לליווי צמוד של מדריך האחראי על המשמעת, ההווי, והתפקוד הלימודי והחברתי של כל תלמיד. בנוסף, זוכים התלמידים לחונכת צמודה האחראית להצלחתם הלימודית. במסגרת תפקידה היא מבצעת תגבורים וכן שיעורים ערכיים לכלל תלמידי השלוחה. במסגרת השוחרות מקבלים עליהם התלמידים, משמעת צבאית המתבטאת במסדרי בוקר לפני תחילת הלימודים ומסדרי יציאה בסוף היום בהם נבדקים דיגום, נוכחות ובנוסף מועברים תכנים ערכיים. "צה"ל מאמין שדרך משמעת אפשר להגיע לתוצאות גבוהות בהתנהגות ובהישגים ולכן במסגרת פלדה כחולה מצופה מהתלמידים להתנהג בצורה בוגרת ואחראית וכמובן להוביל להצלחות ולהישגים" הדגיש אוראל.

 

 

בנוסף, במסגרת זו זוכים התלמידים לחשיפה מלאה לחיל האוויר הכוללת סיורים בבסיסים שונים, הרצאות ופעילויות עם מגוון מפקדים במקצועות שונים ואף שיחות אישיות של מיטב מפקדי חיל האוויר עם התלמידים הצעירים כדי להכין אותם בצורה הטובה ביותר לשירותם הצבאי.

 

בכניסתם לתיכון משתתפים השוחרים בטקס השבעה. "זהו טקס חגיגי ומרגש בו התלמידים נשבעים למסגרת השוחרות וערכי צה"ל. הטקס כולל צעדות, נאומים של אישים חשובים, חשיפת כותפות, והרגע שירגש כל הורה – זריקת הכומתות באוויר בסיום הטקס" מספר אוראל.

 

שלב הגיוס של השוחרים מעט שונה מגיוס רגיל. לשוחרים ניתנת הזכות לבחור בעצמם את המקצוע העתידי שלהם במערך הטכנולוגי של חיל האוויר. ניתנת להם רשימה מפורטת של קורסים מן השורה הראשונה הנבחרים בקפידה ומותאמים אך ורק לשוחרים. הגיוס הינו גיוס שכבתי, כלומר, כל השוחרים מתגייסים יחד. במהלך השבוע הראשון בבסיס, איש סגל מטעם "פלדה כחולה" מלווה אותם, ונמצא צמוד אליהם במהלך כל השבוע, כדי לאפשר להם להסתגל ולהיכנס בצורה הכי נעימה וחלקה לצבא.

 

עוד מאפשר המסלול המשך לימודי הנדסאי, בסיומו יוצא השוחר עם דיפלומה המאפשרת לו להשתלב באזרחות במקצועות טכניים בחברות שונות בתעשייה הישראלית. בעתיד, יש כוונה לפתוח מכללה בבית הספר בגין באילת, ובכך לאפשר לשוחרים גישה קלה ונוחה יותר ללימודים, ולהצלחתם בעתיד. בנוסף השנה ייפתח בבית הספר הטכני בחיפה מסלול אקדמיה לשוחרים בשיתוף אוניברסיטת הטכניון בחיפה. במסגרת זו, תלמידים שיסיימו עם ממוצע גבוה את לימודי ההנדסאי יוכלו להמשיך ללימודי הנדסה ותוך כדי  התואר לעבור את תכני קורס הקצינים היוקרתי של צה"ל. התואר וקורס הקצינים נמשך כשנתיים השלמה לאחר ההנדסאי, מה שנותן מסלול מצוינות לאנשים האיכותיים והמצליחים ביותר במסגרת "פלדה כחולה" בארץ.

 

בימים אלה פוקד אוראל את כל כיתות ט' בבתי הספר התיכוניים, מספר להם על התכנית ומזמין אותם לערב חשיפה שיתקיים ב – 14.1.2018 בשעה 17:00 בתיכון בגין.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד