עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ממצאי השיגור לחלל

23/04/2017
ממצאי השיגור לחלל (הגדל)

ממצאי השיגור לחלל

נבחרת משימת החלל העירונית של אילת המונה 24 תלמידי כיתות ט' משלושת בתי הספר התיכוניים ועוד כ – 15 תלמידים מהמועצה האזורית חבל אילות, חתמה ביום חמישי האחרון (20.4) חמישה חודשי מסע מרתקים, עם הצגת תחקיר שיגור הקפסולה המדעית ששיגרה הנבחרת בחודש שעבר מעל לשכבת האוזון. בהצגת התחקיר שנערכה באשכול פיס בהשתתפות תלמידי הנבחרת והוריהם נחשפו ממצאי השיגור כולל צילומים נדירים של מפרץ אילת שצולמו באמצעות הקפסולה.  

כזכור, בחודש שעבר ביום 15 במרץ 2017 הגיעו חברי הנבחרת להר יואש (סמוך לגבול מצרים) על מנת לבצע את השיגור באמצעות בלון חיזוי אוויר ענק, זאת במטרה לתעד את שכבות האטמוספרה והמרחב הגיאוגרפי הנפרש ממשולש הגבולות במפרץ אילת ועד לדרום מזרח המדבר הירדני. משימת השיגור סיכמה למעשה חוויית חשיפה של חברי הנבחרת למגוון רחב של תחומי ידע ומחקר (גיאוגרפיה, טופוגרפיה, מטאורולוגיה, לימודי חלל, פיסיקה, מתמטיקה ועוד), ימי שיא שכללו חשיפה לטכנולוגיות צבאיות ומחקריות, וסביבת לימודים באווירה סמי-צבאית.

בתחקיר, שנערך באודיטוריום אשכול פיס הסמוך לבית ספר התיכון ע"ש "בגין",  חשפו לראשונה חברי הנבחרת נתונים שכללו תיעוד וידאו ותמונות סטילס מרהיבים מהיעף של הקפסולה, ששיאו בגובה 21,189 מטרים מעל פני הים. "עם חציית שכבת האוזון השמיים הופכים שחורים ושכבת האוזון נצפית בצבע כחלחל זוהר, באופן שדומה לתמונה הניבטת לאסטרונאוטים השוהים בתחנת החלל הבינלאומית" הסביר ציקי אבישר מנכ״ל young academy, תושב העיר לשעבר, בוגר התיכון ע״ש גולדווטר שפיקד על משימת השיגור והוסיף, כי הקפסולה שהתה באוויר משך שעה ו-47 דקות, במהלכן שרדה משבי סילון בעוצמה של עד 307 קמ"ש, ובסך הכול גמעה מרחק של 166.1 ק"מ מנקודת השיגור. הקפסולה נחתה בדרום מזרח ירדן, 29 קילומטרים בלבד מהגבול עם סעודיה. "בפרספקטיבה ארצית אפשר וראוי לומר כבר עתה, כי תלמידי אילת שהשתתפו בתכנית הפגינו יכולות גבוהות. ביניהם, שקטים ונחבאים אל הכלים בשיעורים הראשונים שהפכו בהמשך מובילים ובטוחים בעצמם" חתם ציקי.

 

"מעבר לחוויה המשמעותית והמרגשת של השיגור למדו התלמידים על אקלים ומזג האוויר, על הגיאוגרפיה של האזור והפיסיקה של כל המהלך, על בטיחות  ועל אסטרונומיה  ועוד ובעיקר על עבודת צוות" אמר ד"ר דרורי גניאל – ראש מינהל שח"ק בעירייה והדגיש, כי מדובר בתכנית לימודים תוספתית כחלק מקידום המקצועות המדעיים והטכנולוגיים והתלמידים משתתפים בה מרצונם החופשי.

 

אוריאל רוזן, רכז התכנית ״עיר שוחרת חלל״ באילת ועינת אברהם רכזת התכנית במועצה האזורית חבל אילות ציינו, כי בתכנית שולבו מרצים מובילים באקדמיה ומיטב המורים מאילת ואילות. חלק מההרצאות היו פתוחות לקהילה. במהלך הלימודים, נערכו מספר ימי שיא שכללו ביקורים בתעשייה האווירית, מוזיאון חיל האוויר, פארק קראסו למדע, אוניברסיטת בן גוריון ומרכז אילן רמון. 

 

 

מתחילת השנה, משתתפים תלמידי תכנית STEM, בתכנית ״עיר שוחרת חלל״, הנלמדת באשכול פיס אילת. במסגרת התכנית עברו התלמידים הכשרה אינטנסיבית ייחודית שכללה לימודי מתמטיקה, פיזיקה, אנגלית, מדעים, טכנולוגיה ותכנים רלוונטיים כגון: הכרת שכבות האטמוספרה והחלל, היכרות עם לווייני ניווט, תנועות גוף בתווך וקרינה אלקטרו מגנטית. במסגרת השיגור נדרשו התלמידים להתמודד עם שורה של דילמות וחישובים, לנתח את שכבות האטמוספרה, לקרא מפות, להכיר את הגבולות המדיניים במזרח התיכון, להבין כיצד פועלים לווייני הניווט וללמוד לתפעל את המשדרים שהוטענו על גבי הקפסולה.

 

תכנית STEM הינה תכנית ארבע שנתית, שנוסדה ביוזמת פדרציית טורונטו, קרן רש"י, הסוכנות היהודית ומשרד החינוך, בהובלת הרשויות המקומיות אילת - אילות ובהפעלת בית יציב. תכנית משימת החלל של האקדמיה הצעירה מופעלת באילת על-ידי ארגון בית יציב, מלווה אקדמית ע"י מרכז אילן רמון באוניברסיטת בן-גוריון ומסובסדת על-ידי מגבית קנדה, קרן רש"י והסוכנות היהודית.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד