עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אילת עולה על מפת ההייטק

13/02/2017
אילת עולה על מפת ההייטק (הגדל)

אילת עולה על מפת ההייטק

האב אילת – המרכז לפיתוח יזמות, שהקימה העירייה כחלק מפעולות לגיוון מקורות התעסוקה, מציין שנה ראשונה רצופת הצלחות עם קהילה של 120 יזמים הפועלים במתחם, 30 סטארטאפים, עשרות מיטאפים, תכניות בשיתוף אוניברסיטאות, בתי ספר, גופי מחקר וגופי השקעה בארץ ובעולם. הייחודיות של האב אילת הינה במודל היצירתי שהותאם במיוחד להקמת אקוסיסטם בעיר ובשיתוף הפעולה בין גוף עירוני לבין גוף עסקי המלווה את המיזמים משלב הרעיון ועד לשלב הפריצה לשוק, גיוס הון ועוד. בפן הקהילתי יזם האב אילת תכניות יזמות רבות ובהן: נשים יוזמות, רובוטיקה, ביוטכנולוגיה, תיירות, יזמות לבני נוער, תחרות סטארט אפ עם פרס של 10,000 דולר ועוד.

 

ההאב הממוקם בפארק התעשייה אמת"ל ומופעל על ידי החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) בע"מ, מהווה מרחב עסקי מודרני המציע סביבת עבודה משותפת, קהילת יזמים תומכת, הדרכה וליווי. "בראש ובראשונה משימתו של האב אילת היא לפתח תרבות ותשתית לעידוד יזמות היי-טק וסטארטאפים בעיר אילת ובסביבתה, מתוך ידיעה ברורה, כי משימה להביא הייטק לאילת מתחילה בתרבות ובאנשים" מציין אור חביב, מנכ''ל האב אילת. אור, תושב העיר אילת, עבר לארה''ב, שם סיים תואר והתמחה במנהל עסקים דיגיטליים, חזר לעיר וגויס לניהול ההאב. "בשנותיי בעמק הסיליקון שבקליפורניה, גיליתי, שהרבה לפני טכנולוגיה ובנייני המשרדים מזכוכית, המנוע העיקרי של תעשיית הסטארטאפים והחדשנות תלוי בתרבות המקומית. לכן, היה ברור לי שהמשימה לבנות תעשיית הייטק באילת דורשת מודל ייחודי המשלב חינוך, תרבות, תשתיות, תכניות יזמות איכותיות ושותפים איכותיים. אני שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות לעבוד עם אנשי חזון כמו מנהיגי העיר, החברה הכלכלית ועו"ד אריאל בנטוב מחברת "צ'מפיון קפיטל" – השותפה העסקית של ההאב, ולהיות חלק מתהליך בעל משמעות אסטרטגית, שכולו סובב סביב מימוש פוטנציאל אנושי".

 

השותפה העיקרית ליוזמה ולהקמת ההאב היא חברת EilatTech חברה אילתית לפיתוח עסקי מבית "צ'מפיון קפיטל", בבעלות אריאל בנטוב ועודד הראל. החברה שמיקמה את משרדיה בקומה השנייה של ההאב היא חלק מקבוצה בינלאומית מהטובות בתחומה, שבסיסה בארה״ב ואשר שמה לעצמה את פיתוח היזמות העסקית והטכנולוגית באילת בסדר עדיפות עליון. לשם כך גייסה החברה קרנות וגופים פיננסיים בינלאומיים, מנטורים ואנשי שיווק מהטובים בתחומם, במטרה לסייע להצלחת ההאב והיזמים האילתיים, משלב הרעיון העסקי דרך פיתוחו והבאתו למצב של עסק פעיל ואף להנפקה או מכירה.  כך נבנה האב אילת במודל ייחודי המשלב מתחם עבודה מעוצב, אקסלרטור (תכנית האצה וליווי למיזמים בתחילת דרכם) ומרכז לפיתוח עסקי הכולל מנטורים המלווים את הסטארטאפים ואף מציע ליווי להשקעה כספית. בהאב ניתנת הדרכה פרטנית כיצד להפוך את הרעיון למיזם עד הצגתו למשקיע על ידי עזרה בבניית תוכנית שיווק, תוכנית עסקית, מודל או אב טיפוס.

 

 

 

 

כאמור, כיום פועלים בהאב כ-30 סטארטאפים בתחומים רבים כגון: ערים חכמות, ביוטכנולוגיה, תשלומים דיגיטליים, טכנולוגיות תיירות, בריאות ועוד. בין הסטארטאפים הצומחים בהאב אילת ניתן למצוא מיזמים כגון: - TIPAY סטארטאפ תשלומים דיגיטליים, שמטרתו לפשט את תהליך מתן הטיפ גם ללקוח וגם לנותן השירות. TOASTPREDICT - שמפתח טכנולוגיות בינה מלאכותית לשיפור חיי החברה שלנו. BLD- מיזם לקידום תעשיית הבניה אל עתיד דיגיטלי ויעיל. SHARED COURT - מיזם שמובילים אותו בני נוער אילתים שעתידו לסייע לנו לנהל את כול המרחבים הציבוריים בעיר חכמה. כדוגמה לאקוסיסטם המתפתח של הסטארטאפים בעיר אילת, ניתן לראות לצד האב אילת, שני סטארטאפים אילתים בשלבים מתקדמים TRACKNET וכן IATAS המפתחים טכנולוגיות ייחודיות ופורצים לשווקים חדשים בעולם.

 

במסגרת המטרה, שבעיר אילת יתפתחו ויצמחו חברות סטארטאפ איכותיות רבות, מקדם ההאב תכניות להאצת מיזמים והצמחת חברות מקומיות חדשות ACCELERATOR, בשיתוף אוניברסיטאות, חברות וארגונים מובילים עם תהליך מיון והובלה מקצועי. וכן תכניות לליווי והצמחת מיזמים INCUBATOR משלבי הרעיון דרך פיתוח מוצר ותכנה, גיוס הון ופריצה לשווקים גלובליים. התהליך מגובה על ידי קרן השקעות אריאלי קפיטל. לצד שותפות וליווי עסקי, מקיים האב אילת גם מפגשי יזמים, משקיעים וסדנאות לקהילה. עוד במהלך השנה, יצר האב אילת שותפויות עם ארגונים חינוכיים דוגמת יוניסטרים, קדם עתידים, אוניברסיטת בן גוריון, APPLE SEEDS, בית הספר למחוננים ועוד רבים. "בזכות שותפויות אלה מוציא האב אילת אל הפועל את אמונתו בחינוך ליזמות כתשתית ליצירת עתיד טוב יותר. אנו פועלים, תומכים ומעודדים תכניות חינוך ליזמות שונות בעיר אילת וברחבי הארץ" ציין אור חביב – מנכ''ל האב אילת והוסיף בסיפוק, כי האב אילת יוצר מקומות תעסוקה חדשים דרך פיתוח חברות חדשות שצומחות בהאב ודרך שותפויות עם חברות וארגונים אחרים. פעולות אלה מושכות לעיר תושבים חדשים וחוזרים.

 

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, שיזם ביחד עם סגנו וממלא מקומו את הקמת ההאב, ציין: "גיוון מקורות התעסוקה הוא אתגר גדול שהצבנו כתפיסה עירונית ופתיחת ההאב הוא עליית מדרגה ביישומו. האב אילת יהווה את התשתית להקמת מפעלים באילת ומכאן חשיבותו, בדיוק כמו חשיבותו של קמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון בהכשרת התשתית האנושית".

 

סגן וממלא מקום ראש העירייה – אלי לנקרי חיזק, כי ההאב הוא חלק חשוב בתוך תהליך גדול של גיוון והרחבת מקורות התעסוקה באילת. זו הסיבה שהאב אילת מעניק את הפלטפורמה, חינם אין כסף. "דרך הפעולות הללו אנו רוצים לראות עוד עסקים קטנים באילת ולא רק בתחום התיירות, בתקווה שעסקים קטנים יהפכו בעתיד למפעלים גדולים".

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד