עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

שי עלה על מדים

13/09/2016
שי עלה על מדים (הגדל)

שי עלה על מדים

שי לוי, תלמיד אילתי הלוקה בשיתוק מוחין, סיים השנה את לימודיו בבית הספר התיכון ע"ש "רבין", בכיתה רגילה צמודת סייעת מכיתה ז' ועד י"ב, במהלכם ביצע את כל הפעילויות שביצעו חבריו לכיתה, החל מטיולים שנתיים, מסע לפולין ואפילו רקד על הבמה במסיבת הסיום. אמש (ב') עשה שי צעד משמעותי נוסף והתגייס לשירות צבאי בחיל הים, במסגרת תכנית "גדולים במדים" שמפעילה עמותת "יד לילד המיוחד". את שירותו הצבאי יעשה שי בבסיס חיל הים באילת ביחד עם עוד שישה בני ובנות אילת בעלי צרכים מיוחדים וביחד עם 256 המשולבים ב – 15 בסיסים ברחבי הארץ. בטקס הגיוס המרגש, ליוו את שי ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי המלווה את שי מכיתה א' וליווה אותו גם במסע לפולין, מחנכיו ומנהלות בתי הספר בהם למד שי הן ביסודי והן בעל יסודי, מטפליו ומשפחתו.

 

שי מחייך על רקע הדגל בבסיס חיל הים

 

כהרגלו לאורך כל הדרך, הביע שי רצון עז להתגייס ולשרת בצה"ל, כמו חבריו. בקשה זו חייבה את המערכת העירונית לחשוב באופן יצירתי כיצד ניתן לממש בקשה זו. בהתייעצות והתגייסות משותפת של כל הגורמים באגף החינוך בעירייה, במשרד החינוך – מחוז הדרום ובעידוד ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, הוחלט לבנות לשי תוכנית אישית ייחודית ומותאמת המשלבת לימודים כתלמיד י"ג-י"ד בשילוב השירות הצבאי זאת בהתאם לחוקי החינוך המיוחד הקובעים, כי צעירים עם מוגבלויות יימצאו במסגרת חינוכית עד גיל 21.  גם בסיס חיל הים התאים עצמו לשירות הצבאי של שי וביצע עבודות הנגשה ברחבי הבסיס.  כאמור, כל הגורמים נרתמו למען שי והמשפחה, על מנת לאפשר לו להגשים את רצונותיו שאיפותיו, להיות חלק משמעותי ותורם בחברה הישראלית.

 

בטקס הגיוס המרגש, השתתפו יו"ר התכנית "גדולים במדים" – סא"ל (במיל') אריאל אלמוג, מנהל        התכנית – טיראן עטיה, מפקד בסיס חיל הים באילת – סא"ל אורן נחבס, ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, צוותי בתי הספר היסודי "מצפה ים" והתיכון ע"ש "רבין" בהם התחנך שי, צוות המטפלים מהמרכז להתפתחות הילד שמלווה את שי במהלך כל השנים, רב העיר – הרב יוסף הכט ובני משפחתו התומכת של שי. כולם ללא יוצא מן הכלל התרגשו ושמחו בשביל שי והוקירו כולם את נחישותו יוצאת הדופן. "אני שמח בך" אמר ראש העירייה לשי והצהיר, כי הוא מקור כוח עבורו, עבור חבריו ועכשיו גם עבור צבא הגנה לישראל.

 

שי ומחנכיו מצדיעים יחד

בשש השנים בהן למד שי בבית הספר התיכון ע"ש רבין, הוא שולב כאמור בכל הפעילויות ללא יוצא דופן, כאשר ההגבלה הפיזית אף פעם לא היוותה בעיה זאת בזכות ליווי צמוד ובזכות נחישותה של מנהלת בית הספר – שמחה הראל, להעניק לו יחס שווה. כך פעלה המנהלת לדרוש עבור שי את התנאים המתאימים במטרה לפתור כל מכשול פיזי, לרבות הזמנת אוטובוס מיוחד, הוצאתו לטיול שנתי, למסע לפולין, הנגשת כינוסים ועוד. כך פעלו כל צוות מורי השכבה, בראשם רכזת השכבה -  טליה זריהן והמחנך - אוליבר נויברט, לשלב את שי ולפתח אצל תלמידי השכבה זווית נוספת של בגרות. 

גם במסיבת הסיום של כיתה י"ב, הפליאו לעשות זאת 180 בוגרי י"ב בבית הספר, שצמחו והתפתחו לצדו של שי לוי, ופיתחו אמפתיה, רגישות, קבלה, חברות, הבנה עמוקה ותקשורת עם חבר ששונה מהם. במסיבת הסיום ניתן לשי מקום על הבמה כמו לכולם, דבר שגרם להתרגשות עד דמעות בקרב הקהל. שתי בוגרות רקדו עם שי בשיא הטבעיות וכמו שימשו לו רגליים והוא כהרגלו היה עטוף באושר. לצד מנהלת וצוות בית הספר, מלווה ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי את שי מיומו הראשון במערכת החינוך ופיתח קשר מיוחד, אישי וישיר עמו ובכלל שם את נושא החינוך המיוחד בסדר עדיפות גבוה על מנת לתת לילדי אילת בעלי הצרכים המיוחדים את המענים להם הם זקוקים.

 

תכנית "גדולים במדים" שנוסדה בשנת 2005 על ידי האלוף גבי אופיר וסא"ל אריאל אלמוג, כמענה לקהילת הצעירים עם המוגבלויות שלא קיבלה אפשרות לשרת ולתרום לצה"ל, עושה זאת בהצלחה רבה כבר מספר שנים עם 259 צעירים וצעירות עם מוגבלויות המשולבים כיום ב – 15 בסיסי צה"ל ברחבי הארץ. 7 מהם וביניהם שי לוי, משולבים בבסיס חיל הים באילת. "שילוב זה נעשה מתוך התפיסה, כי מתן אפשרות לצעירים עם מוגבלויות, תועיל הן למערך הצבאי בעבודות שירות מותאמות והן למתנדבים, שעצם התרומה והשירות יעניקו להם סיפוק ותחושת חיוניות ותאפשר להם בטווח הארוך לפתח כישורי חיים, שיסייעו להם להשתלב בקהילה ובשוק העבודה האזרחי" סיפר יו"ר התכנית – אריאל אלמוג וציין, כי מטרת "גדולים במדים" היא להפגיש צעירים אלו עם שאר החברה בצומת המרכזי של שירות בצבא. שם הם מקבלים עבודות שירות המותאמות ליכולתם ומממשים את הפוטנציאל שלהם דרך תרומה משמעותית לחברה.

 

עוד פועלת העמותה לקדם את מעמד הצעירים עם המוגבלויות בצה"ל מקטגוריה של מתנדבים לחיילים רגילים עם תעודת חוגר. חיילים אלה זכאים לכל ההטבות הניתנות לחייל רגיל, כגון: מענק כספי חודשי ומענק שחרור גבוה, ואפילו משכנתא לקניית בית בתנאים נוחים. קבלת תעודת החוגר מסמלת גם הכרה של צה"ל בתרומתם של המשתתפים בתכנית ומגבירה את תחושת הסיפוק והחיוניות של הצעירים. עד כה 59 מתנדבים, מתוך 256 המשתתפים בתכנית, עשו את הבלתי-יאומן וקיבלו תעודת חוגר כמו כל חייל רגיל. עמותת "יד לילד המיוחד" עושה מאמצים כבירים בכדי להוביל מהלך כזה שיחול על כל הצעירים המשתתפים בתכנית.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד