עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

הציפור של אילת

16/06/2016
הציפור של אילת (הגדל)

הציפור של אילת

15,769 תושבי אילת והסביבה, חובבי ציפורים והעיר אילת, הצביעו לציפור של אילת. לישראל יש את הדוכיפת ולעיר אילת יש את השחף לבן העין. השחף, שזכה ליותר מ 11,000 צפיות באתר פארק הצפרות ול - 5,670 הצבעות, זכה בתואר הציפור של אילת, אחת מעשר שהשתתפו בתחרות. על הציפור האילתית הכריז ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי במעמד ישיבת מועצת עיר חגיגית, שהתקיימה אתמול (ד') כחלק מהפנינג סביבה בפארק הצפרות והצהיר, כי החל משנת הלימודים הבאה (תשע"ז) ומידי שנה, ייעשה סיור מודרך, בפארק הצפרות לכל תלמידי שכבה ב' בכל בתי הספר, כחלק מתכנית הלימודים.

אילת היא בירת הנופש של ישראל, לא רק לנופשים מהארץ ומחו"ל אלא גם לציפורים. במסע הנדידה שלהן, בוחרות הציפורים כמו הנופשים, לנוח באילת ומבין אלה שחולפות לרגע וחוזרות פעם אחר פעם, יש גם ציפורים הבוחרות לחיות כאן אצלנו כל השנה. כחלק מקידום הקיימות החברתית, חברו הגופים הירוקים בשיתוף היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה ויצרו תחרות עם מעוף, במסגרתה בחרו התושבים את הציפור של העיר אילת, אחת מתוך עשר, ביניהן: צופית בוהקת, שחף לבן עין, שחור זנב, שרקרק גמדי, עיט ערבות, פלמינגו גדול, ורדית סיני, סבכי שחור הכיפה, חימריה שחורה, סולה לבנת הבטן. תושבי אילת נקראו להצביע באתר פארק הצפרות והצביעו בהמוניהם. השחף לבן העין, שזכה כאמור בתואר – הציפור של אילת, ידוע באהבתו הגדולה לים סוף, שם הוא מוצא את מזונו ואת מנוחתו על המצופים והסלעים שבים. מדובר בזן נדיר הנמצא בסכנת הכחדה המונה בסך הכל 40,000 ציפורים בכל העולם. לצד זכייתו, התחייבו הגורמים לעשות מאמצים, לשפר את מצבו באזורנו על ידי השבת פריטים שגדלו בשבי ויוחזרו למפרץ אילת.

פרויקט "מה הציפור שלך, אילת?" נולד בקיץ 2015 במסגרת סמינר מיוחד "מחשבים מסלול מחדש" אותו הובילה רונה שפירא - מנהלת המחלקה לחינוך ועיצוב סביבתי ורונית בית הלחמי - מנהלת  מרכז פסג"ה באילת. שלושים נציגים נבחרים ממערכות החינוך והגופים הירוקים השתתפו בהליך החשיבה שבסיומו נבחרה בבחירות דמוקרטיות, הצעתו של נועם וייס - מנהל המרכז הבינלאומי לצפרות, לקיים תחרות עירונית לבחירת הציפור האילתית, בהובלה של המחלקה לחינוך ועיצוב סביבתי ובשיתוף פארק הצפרות המנוהל על ידי תאגיד התיירות העירוני, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, אל ארצי.

כחלק מקידום הנושא הופקה תערוכת צילומים מוגדלת של כל הציפורים, שהוצגה בבתי הספר ובמקומות נבחרים. בכל בתי הספר התקיימו ימי שיא להצגת הסיפור של הקהילה האילתית ועולם הציפורים. בבתי הספר העל יסודיים התקיימו הפסקות פעילות עם תלבושות מרהיבות של ציפורים שהופקו על ידי מעצבת תלבושות. כל חדרי המורים ביצעו הדרכה והצבעה מרוכזת. עוד כחלק מקידום התחרות, הוצבו ברחבי העיר, תחנות פופ אפ בדמות ציפורים שעודדו את התושבים והאורחים לבחור את הציפור של אילת.

עוד כחלק מההפנינג, נחנכו בפארק הצפרות, מתקני משחק שיצרו תלמידי שכבה ה' מבית ספר "יעלים" בניהולה של אורנה כהן, כחלק מהפיכת בית הספר למקיים באמצעות למידה מבוססת פרויקטים (PBL). בין המתקנים: קרש צילום, ספסל, סרטון, חוברות פעילות לילדים, משחקים ועוד.

 

בהתאם לעקרונות PBL ניהלו התלמידים את תהליך הלמידה. ראשית, מיפו התלמידים את האטרקציות הקיימות בעיר ובשיתוף כל הכורמים, הוחלט על שיתוף פעולה עם פארק הצפרות במטרה להפוך אותו לאטרקטיבי לילדים. בהמשך, בנו התלמידים ציר פרויקט הכולל לוח למידת חקר, שיתוף פעולה עם הקהילה, עבודת צוות ומיומנויות נוספות המצופות מתלמידים במאה ה-21. אחת מהקבוצות אחראית לתיעוד התהליך ובסיומו התלמידים נתנו משוב לקבוצות האחרות.

את התהליך הובילה בבית הספר רכזת המדעים - אני יהלומי ובצוות הפרויקט היו שותפים: ד"ר אפרת מידר, ערן רמלר, קרן אלמוזנינו, חוה לוי ואפרת בר דגן. אב הבית - אשר אדרי, תרם רבות מכישרונו הרב לעיצוב ובנייה של התוצרים המרהיבים. גם האומן - גיא אלחדיף הצטרף לפרויקט ותרם לתוצרים.

מצורפות תמונות. צילום: יהודה בן יתח.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד