עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

קיץ לא עקיץ

31/05/2016
קיץ לא עקיץ (הגדל)

קיץ לא עקיץ

לצד פעולות ניטור יזומות שמבצע אגף תברואה, הדברה ורישוי עסקים בעירייה במהלך כל השנה, בדגש על תקופת הקיץ ועל רקע התראה שפרסם המשרד להגנת הסביבה בדבר אפשרות להפצת נגיף הזיקה באמצעות יתוש הטיגריס האסייני, פנתה העירייה לבתי עסק המהווים בית גידול פוטנציאלי להימצאותו של היתוש, בבקשה לגלות ערנות ולנקוט בפעולות להכחדתו, ככל שיימצא. עיקר מאפייניו של היתוש הם המראה החיצוני, יתוש שחור עם פסים לבנים, אופי התפתחותו במקווי מים קטנים והעובדה כי הוא קצר תעופה, כך שלרוב הוא מצוי וגדל בסביבת בני אדם.

 

במכתבו לבתי העסק, ביניהם: משתלות, פנצ'ריות, בתי מלון ועוד, הדגיש מנהל אגף תברואה, הדברה ורישוי עסקים בעירייה – הלל גהניש את החשיבות בנקיטת ערנות, בין היתר על ידי ריקון תחתיות עציצים וכל כלי אחר ממים עומדים, ניקיון דפנות העציצים מביצי היתוש במידה ונמצאו, הימנעות ממים עומדים בצמחים וכיו"ב. עוד במכתבו הסביר גהניש, כי הטיגריס האסייני בשונה מיתושים אחרים, מתפתח במקווי מים קטנים (אגרטלים, תחתית אדניות וכיו"ב). והינו קצר תעופה לפיכך, גדל ומתפתח בסביבתו של האדם הנעקץ, לרוב בחצרות בתי קרקע ולא בקומות עליונות בשל מגבלת התעופה שלו. ביתוש זה ניתן להבחין באופן ברור בשל מראהו החיצוני, שחור עם פסים לבנים. יתוש זה נוהג לעקוץ ביום ובשעות בין הערביים ולא בלילה. עקיצת יתוש הטיגריס האסייני מורגשת באופן חריג והמקום הנעקץ מתנפח ומקבל אדמומיות, בקרב אנשים רגישים יתר על המידה, תורגש נפיחות גדולה יותר. במקרה של זיהוי היתוש ואפילו חשד לזיהויו, יש לדווח באופן מיידי למוקד 106.   

 

לא מיותר לציין, כי מעבר לפעילות היזומה לטיפול במפגע היתושים בכלל, נדרש שיתוף פעולה של התושבים. בעניין זה מתבקשים התושבים לגלות ערנות באשר להיקוות מים במקלטים פרטיים שבאחריות הדיירים, בבריכות שחייה פרטיות, באדניות, בגינות, בכלי מים לבעלי חיים ובכל כלי מאגר מים אחר. במקרים כאלה יש לפעול לרוקן את הכלים ולייבשם או לדווח למוקד העירוני. כמו כן, יש להתגונן מעקיצות יתושים על ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד