עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

מה הציפור שלך, אילת?

17/05/2016
מה הציפור שלך, אילת? (הגדל)

מה הציפור שלך, אילת?

אילת היא בירת הנופש של ישראל, לא רק לנופשים מהארץ ומחו"ל אלא גם לציפורים. במסע הנדידה שלהן, בוחרות הציפורים כמו הנופשים, לנוח באילת ומבין אלה שחולפות לרגע וחוזרות פעם אחר פעם, יש גם ציפורים הבוחרות לחיות כאן אצלנו כל השנה. כחלק מקידום הקיימות החברתית, חברו הגופים הירוקים בשיתוף היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה ויצרו תחרות עם מעוף, במסגרתה בוחרים התושבים את הציפור של העיר אילת, אחת מתוך עשר, ביניהן: צופית בוהקת, שחף לבן עין, שחור זנב, שרקרק גמדי, עיט ערבות, פלמינגו גדול, ורדית סיני, סבכי שחור הכיפה, חימריה שחורה, סולה לבנת הבטן. תושבי אילת נקראים להצביע באתר פארק הצפרות וב – 15.6.16 יכריז ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי על הציפור האילתית. כחלק מקידום התחרות, מתקיימות פעולות מניעות בבתי הספר המעודדות את התלמידים ללמוד ולחקור על הציפורים ולבחור אחת מהן. בנוסף, ברחבי העיר הוצבו תחנות פופ אפ בדמות ציפורים המעודדות את התושבים והאורחים לבחור את הציפור של אילת.

פרויקט "מה הציפור שלך, אילת?" נולד בקיץ 2015 במסגרת סמינר מיוחד "מחשבים מסלול מחדש" אותו הובילה רונה שפירא - מנהלת המחלקה לחינוך ועיצוב סביבתי ורונית בית הלחמי - מנהלת  מרכז פסג"ה באילת. שלושים נציגים נבחרים ממערכות החינוך והגופים הירוקים השתתפו בהליך החשיבה שבסיומו נבחרה בבחירות דמוקרטיות, הצעתו של נועם וייס - מנהל המרכז הבינלאומי לצפרות, לקיים תחרות עירונית לבחירת הציפור האילתית, בהובלה של המחלקה לחינוך ועיצוב סביבתי ובשיתוף פארק הצפרות המנוהל על ידי תאגיד התיירות העירוני, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, אל ארצי. ביחד עם פרויקט מה הציפור שלך אילת? נבחרו גם נושאים של קידום המודעות לשבילי אופניים בתוך העיר וקידום קורסי פלייסמקניג למורים לתלמידים שאחד מתוצריהם הוא התחנה הוורודה.

כחלק מקידום הנושא הופקה תערוכת צילומים מוגדלת של כל הציפורים שתתלה בבתי הספר ובמקומות נבחרים. בכל בתי הספר יתקיימו ימי שיא להצגת הסיפור של הקהילה האילתית ועולם הציפורים. בבתי הספר העל יסודיים יתקיימו הפסקות פעילות עם תלבושות מרהיבות של ציפורים שהופקו על ידי מעצבת תלבושות. כל חדרי המורים ביצעו הדרכה והצבעה מרוכזת.  בנוסף מוצבים בימים אלה, תחנות פופ אפ ברחבי העיר בדמויות של ציפורים, בהם עוברים המדריכים ובני הנוער שמצטרפים אליהם ומשווקים את התחרות לקהילה האילתית ולתיירי העיר כולה. התחנות מסתובבות בין חופי הים והטיילת, מול הים, אזור הבנקים והדואר המרכזי.

מרתק לראות כיצד מיום ליום הולכות ומשתנות ההצבעות באתר וכיצד כל פעם מקבלת ציפור אחרת חשיפה והופכת להיות מובילה. אז אם עוד הצבעת, זה הזמן

 

הציפורים המשתתפות בתחרות:

 

צופית בוהקת - נהנתנית קטנה, מהירה ותוססת

הצופית היא ציפור פצפונת לה מקור ארוך ומעוקל משום שהיא ניזונה מצוף ומחרקים. תעופתה מהירה ומאפשרת לה לרחף זמן ארוך באוויר. בעת קום המדינה, תפוצת הצופית הייתה מוגבלת לבקע הערבה, וקיומה היה תלוי בהרנוג השיטים– טפיל עצי שיטה שלו פרחים אדומים המושכים את העין בשממת המדבר. כיום בית גידולה התרחב ואינו רק במדבר אלא גם בגינות עירונית, באילת וצפונה לה. בחרו בצופית האילתית  הקטנה שהצליחה בכל הארץ ובגדול.

שחף לבן עין - מים שקטים

השחף לבן העין היא הציפור היחידה שחיה רק בים סוף. בניגוד לציפורי ים אחרות, שאוהבות לרכב על גבי רוחות עזות, היא מעדיפה את מפרץ אילת הסגור והשקט, זאת משום שמזונה העיקרי– הסרטנים, קלים להשגה כשהים שקט. ניתן לראותה עומדת על המצופים הנמצאים בחוף הצפוני או במעופה לאורך שונית האלמוגים בחופים הדרומיים. בחרו בשחף לבן העין היא לגמרי משלנו ומעולם לא עזבה.

שחור זנב - אופי צבעוני

שחור זנב היא ציפור אפורה, עם זנב שחור ואופי צבעוני. סקרנית, קופצנית וחסרת פחד הבודקת היטב כל שינוי בשטח. אם תבקר באזור המחייה שלה, המדבר, היא מיד תרצה לתהות על קנקנך. בתנועות פריסת זנב כמניפה וקפיצות בין ענפי השיטה או על הקרקע, היא תתקרב, תחילה מהוססת, אך לאחר התבוננות קלה תתקרב עד טווח נגיעה כדי לבדוק מה מתרחש אצלה בשטח. בחרו בשחור הזנב אפורה מבחוץ ססגונית מבפנים.

שרקרק גמדי - הכי יפה בעיר.

השרקרק הגמדי היא ציפור מדהימה ביופייה – היא צבועה בצבעי ירוק-טורקיז, עיניה אדומות ובוהקות, גזרתה דקה ומקורה צר ומחודד. היא נוהגת לעמוד על ענפים בולטים המבליטים את יופיה שהרי אין לה במה להתבייש. היא פשוט נראית נפלא, והיא יודעת זאת. ניתן לראותה סביב פארק הצפרות או באזורים המדבריים הסמוכים לעיר, לעיתים נדירות מבקרת בעיר, בעיקר באזורים בהם מבקרות דבורים. בחרו בשרקרק הגמדי הציפור הכי יפה בעיר.

עיט ערבות - המלך שרואה הכל מלמעלה

עיט הערבות הוא עוף דורס גדול ומרשים מאוד העוצר באילת בנדידתו לאפריקה. לעיט מוטת כנפיים רחבה על מנת לגמוע את המרחק הרב במינימום מאמץ. בדאיתו העיט מסתייע בזרמי אוויר חמים העולים מהקרקע וכשאלו מפסיקים הוא גולש לכיוון נדידתו. כך הוא מתקדם בלי לבזבז אנרגיה. בחרו בעיט הערבות הוא ה״תייר״ שאנו חפצים בשלומו.

 

 פלמינגו גדול - משקפיים ורודים

הפלמינגו הוא עוף מים הרואה את החיים דרך ״משקפיים ורודים״- החיים הטובים! בבריכות המלח הרדודות סביבן נוף נהדר, זוללים הפלמינגו סרטניות במים המלוחים. במזון אין מחסור ולא קשה להשיגו, גם מקום יש בשפע, אך בשל גופו הגדול הוא מבלה את רוב זמנו באכילה. הוא חברותי ונוהג להתלהק ללהקות המונות מאות פרטים. בחרו בפלמינגו אם גם אתם רואים את החיים בוורוד.

ורדית סיני - מחוברת לקרקע ולמדבר

ורדית סיני חיה סביב אבני החול הצבעוניות של הרי אילת ומחוברת למדבר בכל דרך אפשרית. את מזונה, הזרעים, היא אוספת מהקרקע הצחיחה באמצעות מקורה החרוטי. בלילות אוהבת להגיע לסעוד בחניוני הלילה משאריות האורחים. בכל בוקר היא מתעופפת אל הנביעה בעין נטפים כדי לשתות מים. צבעה ורדרד המשולב עם אפור המזכיר את צבעי הרי אדום. בחרו בוורדית סיני אם גם אתם אנשי מדבר.

סבכי שחור הכיפה - האורחת שמאוהבת באילת

הסבכי שחור הכיפה היא ציפור ה״משוגעת״ על אילת. היא מגיעה לנופש קצר פעמיים בשנה, באביב ובסתיו. בסתיו היא מסתערת על האוכל הטוב ומשמינה כאן כהוגן, וזאת כדי שתוכל להגיע עד המסעדה הפתוחה הקרובה באתיופיה. בשובה לאילת באביב מעוניינת היא רק לנוח. ניתן לפגוש את הסבכי ב״מלון הפאר״, פארק הצפרות או בגינות העיר אילת. ״איכות המלון״ נקבעת אצלה על פי הגינון – סבך רציני עם פירות ופרחים נחשב בעיניה מלון 5 כוכבים ובריכה משדרגת את השהייה. בחרו בסבכי שחור הכיפה ה״משוגעת״ על אילת.

חימריה שחורה - נסיכת האופל המסתורית

החימריה השחורה, נסיכת האופל של ציפורי אילת. היא ציפור מסתורית, בעלת כריזמה יוצאת דופן שאינה דומה לאף ציפור אחרת בסביבה. הופעתה באזור אילת ודרום הערבה, החלה בשנות ה-80. נחבאת בשיחי המדבר ולפתע מתגלה בהופעה מלאת חן בצבעה השחור כפחם, רצה על הקרקע בזנב מורם ונעלמת שוב ברגע כאילו נבלעה באדמה. בחרו בחימריה השחורה משהו מיוחד באמת.

סולה לבנת בטן - סערה טרופית

כשהסולה לבנת הבטן במפרץ, אי אפשר לפספסה. בכנפיה החדות והארוכות היא ״חותכת״ את האויר לאורכו ולרוחבו של המפרץ. עפה במהירויות עצומות ומדי פעם מטילה עצמה בצלילה ישירה אל תוך המים כדי לזלול דג גדול. ציפורי הים האחרות נותנות לה כבוד ובהגעתה הן מפנות לה את מקום הישיבה המועדף עליה– המצופים. לפעמים נראה שהמפרץ שלנו קצת ״קטן עליה״ והיא עוזבת לתקופות ארוכות, אך תמיד חוזרת, לפעמים עם חבר. בחרו בסולה גם היא צריכה להתאוורר לעיתים במקום אחר.

 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד