עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

באו לקדם את אילת

30/11/2015
מנכ"לי משרדי הממשלה באילת (הגדל)

באו לקדם את אילת

לצד יום אילת בכנסת שייחדה זו הפעם השנייה, יום דיונים מיוחד על אילת ופורום שרים לענייני אילת בראשות ראש הממשלה, התכנס ביום חמישי האחרון לראשונה בעיר אילת, פורום מנכ"לי משרדי הממשלה ביוזמה ובהובלה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה – אלי גרונר. בפתח דבריו ציין גרונר כי משרדי הממשלה צריכים ללמוד את התוכניות האסטרטגיות שהעיר אילת מציעה ולתכלל אותן "במקום שראש העיר יעבור ממשרד למשרד, החלטנו שנגיע כולנו לאילת, לדיאלוג אמיתי, לשמוע ולהשמיע התייחסויות עם גיבוי מלא של ראש הממשלה". בסיום הדיון הוחלט פה אחד על ידי הפורום ובגיבוי של מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנכ"ל משרד האוצר – שי באבד, לקדם תכנית אסטרטגית כוללת לעיר אילת, הנשענת על תכניות הנהגת העיר. התכנית תוצג בסוף הרבעון הראשון של שנת 2016 "אנחנו כאן כדי לקדם את המדינה על ידי קידומה ופיתוחה של  העיר אילת" סיכם גרונר.

 

בפורום השתתפו מנכ"ל משרד רה"מ- אלי גרונר שהגיע עם צוות משרדו, מנכ"ל משרד האוצר- שי באבד, מנכ"ל משרד התחבורה- עוזי יצחקי,             מנכ"ל משרד התיירות- אמיר הלוי, מנכ"לית משרד הפנים- אורנה הוזמן בכור, מנכ"לית משרד החינוך- מיכל כהן, מ"מ מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל- עדיאל שמרון, סגן הממונה על התקציבים- ערן ניצן, המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה- ינון אלרועי, מנהל תחום תשתיות במחוז דרום במשרד הגנת הסביבה- שרון פלוטניצקי, מפקח מחוז דרום ואחראי בתחום המתקנים במינהל הספורט במשרד התרבות והספורט- דניאל ארץ קדושה, מנהלת מחלקה לפסטיבלים במשרד התרבות והספורט- ענת גיני, ממונה תחום תקציב אוניברסיטאות במל"ג - אמיר גת, יועץ מנכ"ל משרד הכלכלה- איתמר אליצור, סמנכ"ל פנים תכנון ופיתוח במשרד רה"מ- דן להב ועוזר מנכ"ל משרד רה"מ- אורן כהן.

 

בפתח הדברים ציין ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, כי בעשור האחרון גיבשה העירייה תכניות ארוכות טווח (חומש ועשור) בתחומים רבים. "יש לנו יכולת להיות עיר מובילה במדינת ישראל, עיר מניבה ומקור לגאווה. אין עוד הרבה ערים שיש להן פוטנציאל כמו לאילת" אמר ראש העירייה והדגיש, כי יישום התכניות יביא את אילת לעצמאות כלכלית עם 120 אלף נפש, 18,000 חדרי מלון, 4.5 מיליון תיירים בשנה ובעיקר תתרום תרומה גדולה למדינת ישראל.

 

בין הנושאים שנדונו וקיבלו התייחסות מהמנכ"לים: תחבורה (רכבת לאילת, כביש הערבה, כביש דרומי, כבישים עוקפים ופינוי שדה דב), תרבות וספורט (פסטיבלים ואירועי תרבות, מיצוב אילת כעיר ספורט בינלאומית, אישור שלב ב' של בניית קריית הספורט), חינוך ואקדמיה (תקנה מיוחדת לעיר אילת, פערי עלויות הבניה), כלכלה (גיוון מקורות תעסוקה ויישום הצעת המחליטים), אוצר (הרחבת חוק אזור סחר חופשי לאילת, מענקי איזון, פיתוח תשתיות ותכנית אסטרטגית לאילת), תיירות (תשתיות תיירותיות, שיווק, בנייה מלונאית), פנים (מענקי איזון, תקציבי פיתוח), המשרד להגנת הסביבה (הקמת מתקן קצה לפסולת, שיטפונות), תשתיות (אנרגיה מתחדשת).

 

לאחר שפרטו ראש העירייה וסגנו וממלא מקומו – אלי לנקרי את האתגרים עמם מתמודדת העיר אילת ולאחר שכל מנכ"ל מסר את ההתייחסות הנוגעת למשרדו, סיכם מנכ"ל משרד האוצר בגיבוי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כי שני המשרדים יהוו גורם מתכלל. לטובת העניין תתבצע התקשרות מול חברת אסטרטגיה בינלאומית, אשר תגבש תכנית אסטרטגית לעיר אילת הנסמכת על תכניות האב של העירייה ועל עבודה מול משרדי הממשלה והנהלת העירייה. התכנית תוגש עד סוף הרבעון הראשון של שנת 2016, אז יתכנס שוב הפורום באילת לבצע תעדוף לפרויקטים ולקבוע לוחות זמנים לתכנית רב שנתית.

 

חלק מהמנכ"לים היו כבר אנשי בשורה בפועל. אחד מהם היה מנכ"ל משרד התחבורה  - עוזי יצחקי, שציין, כי המשרד יקצה תקציב לביצוע עבודות להרחבת קטע הכביש בכניסה לעיר אילת, המהווה בימים עמוסים, צוואר בקבוק. עוד ציין המנכ"ל, כי בשדה התעופה החדש הנמצא בשלבי בניה מתקדמים תוקצה חניה חינם לתושבי העיר ויתוגבר מערכת התחבורה הציבורית מהשדה לעיר והפוך.

עוד ציין המנכ"ל, כי כביש הערבה עד הק"מ ה- 53 הורחב לדו מסלולי דו נתיבי ובשנת 2016 יבוצע קטע נוסף של עוד 10 ק"מ. במקביל תוגש תכנית למשרד האוצר לבצע את המשך הכביש עד צומת הערבה. עוד התייחס המנכ"ל לעניין הכביש עוקף מערבי, לאחר שהבהיר ראש העירייה את הסכנה במעבר משאיות בתוך העיר וציין כי התכנון הקיים ייבחן שוב, במטרה להוציאו אל הפועל.  

 

לעניין זה התייחס גם מ"מ מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (ממ"י) – עדיאל שמרון, שציין כי הרשות תעמיד תקציב ראשוני להתחלת התהליך הסטטוטורי. עוד ציין את תנופת הפיתוח האדירה במגרשים ובמלונאות, וכי יש לפעול לחזק את תחום התעסוקה כחלק ממימוש הסכם גג. גם המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה – ינון אלרועי התייחס לעניין התעסוקה, שהוגדר על ידי הנהלת העירייה, כאתגר המרכזי וציין כי יש לפעול לניצול הנכסים הטבעיים בעיר אילת, דוגמת הקמת מרכז בינלאומי לביוטכנולוגיה ימית וחקלאות ימית. אלי לנקרי הדגיש כי פרויקט "השער הדרומי" יהווה עוגן תעסוקתי משמעותי ויהיה מנוף אדיר לפיתוח העיר אילת.

 

מנכ"ל משרד התיירות – אמיר הלוי התייחס לעדיפות שנותן המשרד לעיר אילת בפיתוח תשתיות ובשיווק וציין את הפעלת נוהל עידוד הטיסות שהביא לאילת בחורף הזה, עשרות אלפי תיירים על ידי מענק שנתן משרד התיירות 45 אירו על כל נוסע בחברות התעופה לעובדה. עוד ציין את כי יש ליצור אירועי עוגן כמעודדי תיירות מחו"ל והדגיש כי סגירתו של שדה דב תפגע אנושות בתיירות לאילת.

 

מנכ"לית משרד החינוך – מיכל כהן ציינה, כי המשרד יפעל להחייאת התקנה המיוחדת לאילת ובתוכה הגדרת האזור בעדיפות לאומית (ח'), המאפשר תוספת של 35% בתקציב לבינוי.

 

לאחר הדיון, יצאו המנכ"לים לסיור ברחבי העיר בהובלה של ראש העירייה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד