עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

הכנסת מחבקת את אילת

11/11/2015
הכנסת מחבקת את אילת (הגדל)

יום אילת בכנסת ישראל  

הזדהות ותמיכה מלאה נרשמה אתמול (ג') בכנסת ישראל, ביום דיונים מיוחד על העיר אילת. באמירה חוצת ועדות תמכו חברי הכנסת במאבק העיר כנגד פינוי שדה דב. אילת שהגיעה כעיר חזקה יצאה מחוזקת.
יום מוצלח, נרשם אתמול (ג') בכנסת ישראל, שייחדה יום דיונים מיוחד לטובת העיר אילת. יום אילת, המתקיים זו הפעם השנייה בחמש השנים האחרונות, כלל דיונים בחמש מוועדות הכנסת: חינוך, מדע וטכנולוגיה, עבודה רווחה ובריאות, פנים וכלכלה. את יום אילת קידמה חה״כ נאווה בוקר , באישור יו״ר הכנסת - יולי אדלשטיין ובהובלת ראש עיריית אילת - מאיר יצחק הלוי. לאחר הוועדות התקיים דיון במליאת הכנסת בו נשא דברים, יו"ר הכנסת – יולי אדלשטיין שברך את העיר אילת ואת חברי הכנסת שחברו קואליציה ואופוזיציה כאחד לקדם את ענייני העיר אילת. עוד נשא דברים המשנה לראש הממשלה ושר הפנים – סילבן שלום .

 ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי , סגנו וממלא מקומו – אלי לנקרי , סגני ראש העיר – משה אלמקייס ויהודה מורדי, חברי מועצת העיר – רוברט סיבוני, אלון וייס, מומו ביטון, ומתן בארי שהציג את תחום הצעירים באילת במספר ועדות, הנהלת העירייה, תאגיד התיירות העירוני, נציגי הגופים האקדמיים, מנהל בית החולים "יוספטל", אנשי חינוך, נציגי פורום ההורים המרכזי ועוד עשרות תושבים ביניהם נציגי סיעות באילת, הגיעו לכנסת, כדי להשמיע את עמדת העיר בתחומים השונים ולהביע תמיכה בצורך לקדם את העיר אילת.

יום הדיונים החל בוועדת החינוך בראשות חה"כ יעקב מרגי , שברך את העיר אילת ואת מערכת החינוך המובילה מצוינות על אף התנאים המגבילים הנובעים ממאפייניה הייחודיים של העיר. לאחר ששמעו חברי הועדה סקירה על החינוך והאקדמיה באילת מפי ראש העירייה, המשנה למנכ"ל העירייה וראש מינהל שח"ק – ד"ר דרורי גניאל, נציגי האקדמיה ונציגת מועצת נוער עירונית, ליאל זינו המשמשת גם חברה במועצת התלמידים הארצית, שוכנעו חברי הוועדה, כי יש צורך שמשרד החינוך יכיר במיוחדותה של העיר אילת ויפעל לאשר את התקנה המיוחדת. יו"ר הוועדה ציין, כי אין דבר לא שוויוני מאשר לתקצב באופן שוויוני לאנשים לא שוויוניים וזאת על רקע מיוחדותה של אילת. בשם הוועדה פנה חה"כ מרגי לשר החינוך והאוצר, לתקן תקנה מיוחדת לעיר אילת בדומה לתקנה שקיימת לירושלים. עוד פנתה הוועדה לות"ת להמשיך את מתווה "100 מיליון ש"ח" לטובת פיתוח הקמפוס. בעניין בעיית הטיולים השנתיים כפי שהציגה נציגת הנוער, פנה היו"ר בשם הוועדה למשרד החינוך להגדיל את תקציב הטיולים לתלמידי אילת לתוספת של 200 ש"ח במקום 100 ש"ח. עוד פנה לממשלה לממן את המיזמים שתוכננו להקמת מרכז מחקרי בינלאומי לחקר הים והקמת בית ספר לאומי לתיירות.

בוועדת המדע והטכנולוגיה בראשות חה"כ אורי מקלב , קיבל עניין ההכרה באילת כמרכז בינלאומי למדעי הים, חיזוק מראש הות"ת לשעבר, חה"כ פרופ' מנואל טרכטנברג , שציין כי באילת יש פוטנציאל אדיר ייחודי בעולם בזכות הנכסים המחקריים האדירים והייחודיים בעולם. עוד ציין טרכטנברג, כי יש נכונות אדירה לשיתוף פעולה מצד אוניברסיטאות בעולם ולכן ממשלת ישראל צריכה להגדיר את העניין כפרויקט לאומי ולתקצב אותו ב 50 מיליון ש"ח. ראש העירייה הדגיש בעניין זה, כי תחום האקדמיה והמחקר הוא לאומי קיומי לחייה האיכותיים של העיר אילת. חברי הועדה שמעו סקירה מנציגי המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, המרכז הלאומי לחקלאות ימית של חקר ימים ואגמים (מלח"י) וקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון המציע מגמה אקדמית ללימודי ביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית. הנציגים הציגו את החזון – הצבת אילת כמרכז לאומי ובינלאומי לחקר מדעי הים וביוטכנולוגיה ימית תוך הגברת היכולות ושיתוף הפעולה בין המוסדות כולל בתשתיות המחקריות והאנושיות לחיזוק העוצמה הכלכלית, האקדמית והחינוכית של הקהילה בעיר אילת ובדרום הערבה. יו״ר הוועדה ציין, כי זו חובתם וזכותם למנף את המשאבים הטבעיים של אילת ולקדם בכל דרך את תחום חקר ים סוף כולל פעולות לקבלת תמיכה ממשלתית לטובת פתיחת מרכז בינלאומי לחקר ים סוף.

 

בוועדת הבריאות בראשות חה״כ אלי אלאלוף, עלה עניין חיזוק בית החולים ״יוספטל״ והקמת בית אבות באילת. לאחר ששמעו חברי הוועדה סקירה בעניין בית החולים ממנהלו, ד״ר אלדר ברקוביץ׳, סיכם היו״ר בקביעה, כי במושב הבא של הכנסת לקראת חודש מאי יתקיים דיון נוסף ועד אז תוגש לחברי הוועדה, תוכנית פיתוח ממשרד הבריאות ותכנית לגבי בית אבות כשהגורם המתכלל יהיה משרד הרווחה. 

 בועדת הפנים בראשות חה"כ דוד אמסלם , דנה בעניין מענקי איזון לעיר אילת. לאחר ששמעו סקירה מסגן ראש העירייה וממלא מקומו – אלי לנקרי, שוכנעו חברי הועדה, כי יש להחזיר לאילת את מענקי האיזון או להעניק לה מענק מיוחד בדומה למענק הבירה שמקבלת העיר ירושלים וזאת על רקע מיוחדותה של אילת.

בוועדת הכלכלה בראשות חה״כ איתן כבל , נדון עניין פיתוח עסקי וגיוון מקורות התעסוקה. חה״כ בוקר שקידמה כאמור את יום אילת ציינה: ״אילת היא כיפת הברזל של התיירות בישראל ויש לחזקה בכל דרך״. גורמי התיירות העניקו סקירה על התמודדות הענף בעיר והגורמים העירוניים הציגו את כיווני התעסוקה, כאשר תכנית ״השער הדרומי״ תהווה את העוגן התעסוקתי המשמעותי ביותר. יו״ר הוועדה סיכם את הדיון בהחלטה כי עד חודש אפריל תוצג תכנית מפורטת באחריות משרד הכלכלה בשיתוף העירייה. התכנית תובא לפורום המנכ״לים בראשות מנכ״ל משרד ראש הממשלה.

 

העיר אילת שהגיעה כעיר חזקה המבקשת לחזק את האקדמיה, להפוך את אילת למרכז בינלאומי למדעי הים, לפתח את בית החולים, לגוון את מקורות התעסוקה ולהרחיב את חוק אזור הסחר החופשי לאילת, יצאה מחוזקת וזכתה לתמיכה מקיר לקיר בצורך לחזקה על רקע מאפייניה הייחודיים כעיר תיירות מובילה אך רחוקה ומבודדת. בכל הוועדות, זכו ראש העירייה והנהלת העירייה לשבחים רבים על מנהיגות חזקה והובלה מקצועית. גם בעניין המאבק כנגד ההחלטה לפנות את שדה דב המשמש עורק חיים מרכזי עבור תושבי אילת, זכתה העיר אילת וראש העירייה כמוביל המאבק, לתמיכה מקיר לקיר והעניין יבוא לדיון מיוחד בימים הקרובים, בוועדת המשנה לנושא תעופה מטעם ועדת הכלכלה, בראשות חה״כ יצחק וקנין. 

 העיר אילת שהגיעה כעיר חזקה המבקשת לחזק את האקדמיה, להפוך את אילת למרכז בינלאומי למדעי הים, לפתח את בית החולים, לגוון את מקורות התעסוקה ולהרחיב את חוק אזור הסחר החופשי לאילת, יצאה מחוזקת וזכתה לתמיכה מקיר לקיר בצורך לחזקה על רקע מאפייניה הייחודיים כעיר תיירות מובילה אך רחוקה ומבודדת. בכל הוועדות, זכו ראש העירייה והנהלת העירייה לשבחים רבים על מנהיגות חזקה והובלה מקצועית. גם בעניין המאבק כנגד ההחלטה לפנות את שדה דב המשמש עורק חיים מרכזי עבור תושבי אילת, זכתה העיר אילת וראש העירייה כמוביל המאבק, לתמיכה מקיר לקיר והעניין יבוא לדיון מיוחד בימים הקרובים, בוועדת המשנה לנושא תעופה מטעם ועדת הכלכלה, בראשות חה״כ יצחק וקנין. 

 

בתום הדיונים, הוקדש דיון על העיר אילת גם במליאת הכנסת. יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיי ן פתח הדיון ואמר: "תושבי אילת חיים במיקום עם אפיונים מיוחדים ועם צרכים ייחודיים, ועל כן זכאים בדין להטבות מס, כמו גם להיותה אזור סחר חופשי הפטור, כידוע ממע"מ, כל זאת, כדי להעניק תמריצים הן לבעלי העסקים בה והן למי שבוחרים לחיות בעיר הזו, על מיקומה הגאוגרפי המיוחד מאד אבל גם המרוחק מאוד. לכן, נוכח חשיבותה האסטרטגית, טוב עושות הממשלה ורשויותיה כאשר הן משקיעות בעיר מחשבה מיוחדת, לרבות צוות שרים לעניין אילת בראשות ראש הממשלה" והוסיף: "יש עוד הרבה מה לעשות לפיתוחה ולשגשוגה של אילת, גם כדי שתצליח לעמוד בהצלחה בתחרות על לבו של התייר מול עקבה השכנה, וגם כדי למשוך תיירות נכנסת במחירים תחרותיים. אילת היא העוגן הדרומי של מדינת ישראל, ויש לקוות שייעשה כל שאפשר כדי לחזק את העוגן החשוב זה מכל הבחינות". עוד נשאו דברים תוך תמיכה מוחלטת בעיר אילת, חה"כ נאווה בוקר, חה"כ מירב מיכאלי, חה"כ מיקי לוי, חה"כ ינון מגל, חה"כ דב חנין וראשי הוועדות חברי הכנסת אלי אלאלוף, יעקב מרגי ואיתן כבל. שר הפנים סילבן שלום אמר בשם הממשלה: "אנחנו רואים עיר בהתפתחות, צעירים שרוצים לבוא לגור שם, מקבלים היום שירותי בריאות יותר טובים, ויש שם אוניברסיטה, בקרוב שדה תעופה בינלאומי ורכבת. אני מקווה שנמשיך ונפעל לפתח את העיר הזאת, בכל אותם נושאים שבהם אפשר לתרום לתושבי אילת ולתושבי המדינה בכלל".

 

כאמור, חברי הכנסת, רובם ככולם הביעו תמיכה מלאה בעיר אילת וקראו לממשלת ישראל לפעול בהתאם לקידומה של העיר אילת, שלא דומה באופייה לאף עיר אחרת.

 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד