עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ביקור אצל השכנה

27/07/2015
ביקור אצל השכנה (הגדל)

ביקור אצל השכנה

כבר למעלה מעשור שעיריית אילת והמועצה האזורית חבל אילות מטפחות יחסי שכנות טובה וראשי הרשויות, מאיר יצחק הלוי - ראש עיריית אילת ואודי גת - ראש המועצה האזורית חבל אילות, מקדמים את היחסים ומקיימים שיתופי פעולה בתחומים רבים. זה התחיל בהסכם משותף לקביעה מחדש של גבולות האזור במסגרתו גדל שטח שיפוטה של אילת ל - 100 דונם, המשיך בהקמת יחידה אזורית משותפת לאיכות סביבה והקמת מינהלת משותפת לאנרגיה מתחדשת תוך שיתוף פעולה לטובת מימוש הפוטנציאל של השמש באזור עד להתייעלות אנרגטית כולל כנס שנתי משותף לאנרגיה מתחדשת, עובר דרך תכניות חינוך משותפות דוגמת המרכז למחוננים, רכיבה טיפולית ובקרוב בית לאנשים עם צרכים מיוחדים שיוקם בערבה ועוד. "אני גאה ביחסי השכנות ועל כך שאנו רואים עין בעין את טובת האזור" ציין ראש העירייה שמעודד ומקדם את שיתופי הפעולה בכל התחומים, כחלק מחיזוק היחסים. היום (ב') סיירו, הנהלת העירייה בהובלת ראש העירייה ביחד עם חברי מועצת העיר, בחבל אילות ועמדו מקרוב אחר התפתחותה של השכנה הטובה.

 

הביקור נפתח  בחדר הישיבות במועצה האזורית חבל אילות ביטבתה, שם שמעו האורחים סקירה על האזור מיו"ר המועצה - אודי גת, המכהן בתפקיד כבר 16 שנים. המועצה האזורית חבל אילות הינה המועצה השנייה בגודלה בארץ. חבל אילות מונה 4,500 תושבים המתגוררים ב 12 קיבוצים, מתוכם שני ישובים קהילתיים, באר אורה ושחרות. בבית הספר מעלה שחרות, היחיד בחבל לומדים 800 תלמידים מכיתות א' עד י"ב. הענף המרכזי בחבל לצד מחלבות יטבתה הוא חקלאות בדגש על תמר המג'הול.

 

"למעט קיבוץ יטבתה, מתפרנסים כל הקיבוצים מהתמרים, שמטעיהם משתרעים על שטח של כ - 1,000 דונם בממוצע לקיבוץ" ציין גת והוסיף, כי גם ענף הרפתות פעיל בחבל, באמצעותו מייצרים חלב המועבר למחלבות ביטבתה. ענף התיירות עדיין בתולי יחסית בחבל וזאת בהתייחס לפוטנציאל הגלום בו. בתחום התעשייה, פועלות המחלבות, מפעל לשנאים ומפעל לאצות המייצר תוספי מזון. לצד אלה, שמים דגש במועצה האזורית בשיתוף העיר אילת על תחום האנרגיה המתחדשת. בחבל ישנם כבר 8 שדות סולאריים המשתרעים על שטח של 1,500 דונם והשבוע ייחנך השדה התשיעי מול קיבוץ קטורה. אלה מובילים לייצור עצמי באילת ואילות של 75% מצריכת החשמל ביום. לצד התפתחות האנרגיה המתחדשת ביום, עמלים הגורמים למצוא פתרונות ייצור גם בלילה על ידי אגירה שאובה.  

 

לצד שיתופי הפעולה בין הרשויות בתחומי חינוך, רווחה, אנרגיה מתחדשת, שותפות 2000 עם קהילת טורונטו, ענייני מים, ביוב וניקוז, פועלים שני ראשי הרשויות לשמירה על האינטרסים המשותפים של האזור, דוגמת שדרוג כביש 90 ובעת הזו מאבק משותף נגד סגירת שדה דב. 

בהמשך הסיור, ביקרו חברי מועצת העיר והנהלת העירייה במרכז המעבדות החדש ביטבתה, המרכז את כל תחומי המדע והטכנולוגיה בחבל ונותן מענה אזורי לתחומי האנרגיה המתחדשת בראשותה של דורית בנט, למרכז מדע של חבל אילות ולחברת הון הטבע כחממה טכנולוגית. את המרכז מנהל ד"ר חנן גינת, שמונה לאחרונה כמדען הראשי הראשון של החבל והיחיד במועצות האזוריות.

 

עוד במהלך הסיור ניתנה סקירה על תחומי המחקר והפיתוח בחבל. השכנים מאילת נפעמו לשמוע, כי עגבניית השרי פותחה בחבל הדרומי וכך גם תחום ההשקיה בטפטוף. עוד פיתוחים פורצי דרך הם גידול רימון שלא בעונה וגידול ייחודי של שום בבתי רשת.

 

בהמשך ביקרו הנציגים במכון הערבה, שבקיבוץ קטורה, מרכז אקדמי אזורי לפיתוח מנהיגות סביבתית במזרח התיכון בו לומדים סטודנטים גם מירדן והתוודעו לשיטות הלימוד והמחקר פורץ הדרך במקום. לאחר ארוחת צהריים בפונדק "נאות סמדר", נערך סיור בקיבוץ נאות סמדר, כולל ביקור במשכן האומנויות, שנבנה על ידי הקהילה עצמה, בבנייה ירוקה. הביקור החם תרתי משמע הסתיים כיאה ביחסי שכנות, בביקורים ופרגונים הדדיים.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד