יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז

27/01/2015
יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז (הגדל)

יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז

עשרות מתושבי אילת יוצאי קהילת מרוקו השתתפו בטקס האזכרה השנתי, שנערך בשבוע שעבר (ה') לזכר 44 מעפילי ספינת "אגוז", שמצאו את מותם בלב ים בדרכם ממרוקו לארץ ישראל, לפני 54 שנים. טקס נוסף התקיים ביום שישי, בבית הספר "אלמוג", במסגרת תוכנית המורשת הפועלת בבית הספר.

 

שני הטקסים נערכו במעמד ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי ויו"ר סניף אילת של הפדרציה המרוקאית, חברת מועצת עיר - עו"ד סימה נמיר. במהלך הטקסים סופר סיפורה של ספינת "אגוז" והוקראו שמות 44 הנספים. עוד במסגרת הטקס הוצג דגם של ספינת אגוז שנבנה על ידי אדרי ציון חבר הפדרציה.

 

לטקס שנערך בבית-ספר "אלמוג", בניהולה של בטי סימלמיץ, הגיעו אורחים רבים. במהלך הטקס, הציגו תלמידי ביה"ס את סיפורה של ספינת אגוז בקטעי קריאה, קריאת אל מלא רחמים ופרק תהילים על-ידי נציגי הפדרציה – אלי דהן ורפי בלחסן. בנוסף, הציגו פינת זיכרון, אותה הכינו התלמידים.

 

בטקס האזכרה שנערך בבית הפדרציה הקרוי על שמו יצחק אזולאי ז"ל, מי שהחל את המסורת של טקסי האזכרה באילת וממקימי סניף הפדרציה באילת, נשא דברים ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי: "נוקיר את המעפילים הציוניים, שבאומץ ובגבורה, עשו דרכם בדרך לא דרך כדי לעלות לארץ ישראל והביאו איתם מורשת מפוארת של מנהגים, מאכלים, תלבושות וסגנון חיים. נזכיר את ארבעים וארבעת המעפילים שנספו על ספינת "אגוז" שלא זכו להגיע לארץ ישראל, לבנות אותה ולהתיישב בה, ומצאו מותם בים בטבת תשכ"א, ינואר 1961. אתם חברי קהילת יהודי צפון אפריקה, שהייתם חלק מבניין הארץ, ואשר בדם, יזע ונשמה יתרה, בניתם את העיר אילת. בכך, אתם ממשיכים את דרכם ומגשימים את חזונם ועושים זאת לתפארת העדה ולתפארת מדינת ישראל. לצד הנצחתם של המעפילים בטקסי האזכרה, ננציח את זכר הנספים בספינת "אגוז" גם בכיכר בעיר, כדי שזכרם לא ימוש וסיפורם לא ישכח".

 

זהו תמצית סיפורה של ספינת אגוז: בכ"ג בטבת תשכ"א (10 בינואר 1961) הבריחה ספינת "אגוז" בפעם ה- 13 על סיפונה 44 מעפילים ממרוקו ילדים, נשים וזקנים ופניהם לארץ ישראל. בעיצומה של ההפלגה טבעה ספינת "אגוז" על כל מעפיליה. רק 22 גופות נמשו מן הים והובאו לקבורה בבית העלמין היהודי באל חוסיימה. 22 הגופות האחרות ירדו למצולות הים לעולמים. אסון מעפילי "אגוז" גרם לזעזוע עמוק במדינת ישראל ובעולם היהודי.

 

 

בעקבות טביעת המעפילים ובעקבות לחץ בינלאומי על ממשלת מרוקו, הותרה עלייתם של יהודי מרוקו לארץ ישראל ובכך הצטרפו לאחיהם מקצווי תבל ונטלו חלק בבניין הארץ וביישובה. מאמצים בלתי פוסקים ברחבי העולם, בקרב ראשי מדינות וארגונים בינלאומיים, ראשי קהילות יהודיות ואישי רוח, בהובלה של סם בן שטרית – יו"ר תנועת "ביחד", הביאו סוף סוף אל היעד הנכסף: בשנת 1992 הועלו עצמותיהם של 22 המעפילים הנספים, ממקום קבורתם באל חוסיימה שבמרוקו למנוחת עולמים בירושלים, העיר עליה חלמו ובדרך אליה קיפחו את חייהם. מאז, נטלו על עצמם הפדרציה העולמית של יהודי מרוקו על כל סניפיה והמועצה הציבורית להנצחת מעפילי "אגוז", להנחיל את סיפור חייהם של נספי "אגוז" ואת חלקה של יהדות צפון אפריקה בעליה, בהעפלה ובהגנה על גבולות הארץ.

חדשות

עצור
לידיעת ציבור הרוחצים
למשך העונה קרובה יפעלו סוכות ההצלה בין הימים א - ש בין השעות 16:00- 09:00
כל אילת - ירחון מידע לתושב
כנסו לגיליון כל אילת - ירחון המידע לתושב. כי מגיע לכם לדעת!
מוקד 106
רוצים לדווח על מפגע? יש לכם תקלה? צלצלו למוקד 106 או שלחו לנו דואר אלקטרוני: moked@eilat.muni.il

שירותים בקליק

 
תשלומים
חנייה
רישום תלמידים
תשלומי הורים
שירות ארנונה במייל לאפליקציה העירונית אילת
פנייה למוקד 106
פניות ותלונות הציבור
ערוץ היוטיוב של עיריית אילת
פייסבוק עיריית אילת
טוויטר עיריית אילת
אינסטגרם עיריית אילת
לאתר תאגיד התיירות העירוני
לאתר רשת המתנ"סים אילת
לאתר החברה הכלכלית אילת
לאתר תאגיד המים עין נטפים
למרכז צעירים אילת
אילת - אין עוד מקום כזה!לאתר האב אילת 
עבור לתוכן העמוד