עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

העיר נפרדה מג'קי פריגל

27/01/2015
העיר נפרדה מג'קי פריגל (הגדל)

העיר נפרדה מג'קי פריגל

מאות מתושבי העיר ליוו אתמול (ב') את ג'קי פריגל ז"ל, שהלך לעולמו. ספדו לו רבני העיר, ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי ובנו אורי. בן 86 היה ג'קי במותו, בעל לבטי, אב לאורי ודוד, סב לנכדים ונינים. ניצול שואה, מייסד העיר אילת, תושב העיר משנת 1954, חבר מועצת העיר וסגן ראש עיר בתקופת כהונתו של אשר אזר ז"ל, ממייסדי מועדון רוטרי באילת וממייסדי ומקימי מרכז "יד במדבר" – מרכז עירוני להנצחת השואה ומועדון מנשב – מועדון חברתי לניצולי שואה, מורה ומחנך.

 

ג'קי פריגל, החל את דרכו בתחום היחסים הבינלאומיים, בשנת 1970 כשפתח את הקונסוליה הראשונה של שבדיה באילת ולאחר מכן בשנת 1973 את הולנד ולאחריהן קונסוליות של דנמרק, גרמניה ונורבגיה. ג'קי היה היחיד בעולם שכיהן כקונסול של 5 ארצות.

 

משך 55 שנים עמד בראש ועדת ערים תאומות והוביל ל – 12 בריתות ערים תאומות בין אילת לבין ערים ברחבי העולם ובתוכן יצר שיתופי פעולה פורים בתחומים רבים. בזכות עשייתו כיו"ר ועדת ערים תאומות התחזק מעמדה של העיר אילת ונוצרו קשרים רבים וטובים עם ערים שונות בעולם, בתחומי המוסיקה, האמנות, התיירות והחינוך, שכללו חילופי משלחות, מופעים ותערוכות משותפות, אלה הובילו לחשיפתה של העיר אילת על כל גווניה ורבדיה. עוד שימש כיו"ר הועדה למען הזקן ויו"ר הוועדה לקביעת קריטריונים למייסד/ותיק.

 

בשנת 2007 העניקו ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי וחברי מועצת העיר, אזרחות כבוד לג'קי, בה נכתב: "ג'קי פריגל, תושב העיר אילת מאמצע שנות  ה – 50. איש אשכולות ומחנך דגול, מהוגי ויוזמי הקמת המרכז ללימודי השואה, קונסול כבוד של מספר מדינות, מוביל את קשרי הערים התאומות, פעיל בארגונים החברתיים בעיר, סגן ראש העיר בעבר וחבר מועצת העיר במספר כהונות. איש חזון ועשייה, המקדיש את חייו לקהילה ופועל ללא ליאות לקידום ענייני העיר.

 

בתחילת השנה, העניקו חברי מועדון רוטרי לג'קי שהיה ממייסדיו ובראשו עמד משך שנים, אות "חבר כבוד לחיים" כהוקרה על פועלו.

 

ראש העירייה ספד לו: "היום נפרדת העיר אילת בצער גדול מאוד מהאיש הגדול- ג'קי פריגל. היום נפרדת משפחת פריגל, האישה בטי, הילדים דוד ואורי, הנכדים והנינים מהבעל האוהב, האבא התומך והסבא המיוחד מאוד. היום אני עומד כאן ונפרד מחברי הטוב, ממורי ורבי מהמנטור שלי מהמנחה שלי, מהאיש הגדול שכל כך אהבתי לאהוב. ג'קי, היריעה קצרה מלהכיל את נקודות הציון של 86 שנות חייך המפוארות, החל מתקופת הילדות בהולנד שם רדף אותך הצורר הנאצי ועד ימיך האחרונים בהם שימשת כיו"ר ארגון מנש"ב- ארגון שהקמת למען תושבי אילת שהם ניצולי שואה.

 

 

על הרצף המפואר והאיכותי של חייך ניתן לכתוב אין ספור סיפורים, תחנות חייך מלאות בעשייה ציבורית, חינוכית, תרבותית, בינ"ל, פוליטית, התנדבותית ומה לא?! החל מהיותך מייסד עיר, מנהל חב' דיזינגוף, חבר מועצת העיר, סגן ראש העיר, מקים את מגמת התיירות בבי"ס גולדווטר, יוזם את מסעות הנוער לפולין, מקים ומייסד את מפעל "יד במדבר" להנצחת זכר השואה, קונסול לאורך השנים של מס' מדינות אירופאיות, יו"ר ועדת ערים תאומות לאורך עשרות שנים, יו"ר הועדה למען הזקן, נשיא רוטרי, יו"ר הועדה לקביעת קריטריונים למייסדי וותיקי העיר אילת ועוד.

 

הייתה לי הזכות הגדולה להעניק לך בשנת 2007 את אזרחות הכבוד של העיר אילת עליה נכתבו הדברים הבאים: "ג'קי פריגל תושב העיר אילת מאמצע שנות ה- 50, איש אשכולות ומחנך דגול, מהוגי ויוזמי הקמת המרכז ללימודי השואה, קונסול כבוד של מס' מדינות, מוביל את קשרי הערים התאומות, פעיל בארגונים החברתיים בעיר, סגן ראש העיר בעבר וחבר מועצת העיר, איש חזון ועשייה המקדיש את חייו לקהילה ופועל ללא לאות לקידום ענייני העיר"

 

ג'קי אהובי, ב- 15 השנים האחרונות זכיתי להיות קרוב אליך ואל בטי שתבדל לחיים ארוכים, חשתי שאני צומח לצידך היית לי מורה ומדריך מדהים, איש חכם מלא ביכולות של אהבה ונתינה, חוש הומור ייחודי ומדהים, איש שעם כניסתך לכל חלל ובו אנשים היית ממלא את החלל  בעוצמה ובחום.

 

אהבתי את המבט שלך, אהבתי את אהבתך והערצתך לבטי, אהבתי את מה שאתה מייצג ותמיד אהבתי להגיד שהנה לפנינו איש גדול שזקנתו משביחה  את בחרותו.

 

אחי היקר, תהא נשמתך צרורה בצרור החיים".

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד