ארון הצדפים של חיים

18/11/2014
ארון הצדפים של חיים (הגדל)

ארון הצדפים של חיים

לצד מיצגים מיוחדים המתארים את ההיסטוריה של העיר אילת ואת שלבי הקמתה, מאות צילומים, תחנות מידע ממוחשבות ואתר אינטרנט עם מאות אלפי מסמכים ותמונות, התחדש השבוע, מוזיאון "אילת עירי", בארון צדפים ייחודי ובו אוסף נדיר של למעלה מ- 400 צדפים, תרומת משפחת קלאודה כהוקרה והנצחה לשמו של חיים קלאודה ז"ל.  השבוע נחנך אוסף הצדפים והקונכיות הנדיר, במעמד מנכ"ל תאגיד התיירות העירוני – יוסי חן, ד"ר יעקב דפני, בני משפחה וחברים.

 

חיים קלאודה ז"ל, תושב אילת ותיק, צוללן ואספן ידוע של צדפים, אסף במהלך חייו אלפי צדפים וקונכיות נדירים. אוסף הצדפים העצום של קלאודה כולל אלפי קונכיות וצדפים מרחבי העולם כולו, אשר רק חלקם מוצגים במוזיאון "אילת עירי". התצוגה במוזיאון, אשר נתרמה כאמור על ידי משפחתו מכילה למעלה מ- 400 מיני צדפים  מים סוף אותן כאמור אגר ואסף במהלך חייו.

 

התצוגה הייחודית מוקדשת לאוסף קונכיות של רכיכות וצדפות ממפרץ אילת ויש בה כדי להביע את העושר והמגוון ששרר במימי המפרץ לאורך שנים. האוסף מוין בקפידה על ידי ד"ר יעקב דפני ובימים אלו מוצג במוזיאון, במטרה להעשיר את הידע של מבקרי המוזיאון אודות המגוון הביולוגי ולמען העלאת המודעות לשמירתו.  "משפחתו של חיים קלאודה ז"ל בחרה להנציח את מפעל חייו באמצעות הצגת חלק מהאוסף הנדיר אותו אסף במשך שנים רבות, אני חושב שמדובר באחת הפינות היותר מעניינות במוזיאון" ציין מנכ"ל תאגיד התיירות העירוני – יוסי חן, שפעלו להציג את אוסף הצדפות בארון זכוכית, על מנת לשמור עליהן.

 

בני משפחה וחברים סיפרו, כי בשעות הפנאי היה קלאודה אוסף מהחוף ובין השוניות את האבנים היפיפיות, שהיו קודם לכן שלדיהם ובתיהם של חלזונות צדפות וצורתן וצבעיהם שימשו השראה לאמנים רבים. קלאודה, עובד נמל, שחפר בתוך הבוץ והעפר, גילה שם אוצרות של מיני קונכיות רבות ונדירות והפך אותם לאוסף נדיר ויחיד במינו. כשנפטר חיים, החליטו אלמנתו וביתו לתרום את אוסף הצדפים והקונכיות הנדיר למוזיאון העירוני במטרה לחלוק את היופי הייחודי הזה שחלקו כבר נכחד כתוצאה מהתנהגות בני האדם. קבוצת הרכיכות (חלזונות), הצדפות והקונכיות באילת מונה כ- 800 מינים ורובם נחשבים לפריטים בעלי ערך מדעי רב. ייצוגם במוזיאון "אילת עירי" הוא בעיקרו על פי משפחות הרכיכות ואילו מתוך האוסף נבחרו בעיקר פריטים גדולים, אך יודגש כי ישנן גם קונכיות שגודלן אינו עולה על מ"מ ספורים. לצדו של ארון הצדפים המרתק מוצב מסך ובו מוקרנת מצגת מתחלפת להבנת הנושא וחשיבות השמירה על הטבע  בים.

  

מידי שנה מבקרים במוזיאון אילת עירי אלפי ילדים ובני נוער במסגרת טיולים שנתיים ופעילויות העשרה, זאת לצד ביקורים של תיירים מרחבי הארץ והעולם. לצד שלושה אולמות עמוסים מיצגים יעמוד כאמור גם ארון הזכוכית עם מגוון הצדפים, שיעיד על העושר הביולוגי שהיה אז כחלק מעברה המפואר של העיר אילת ויישמר למען עתידה המזהיר.

 

חדשות

עצור
לידיעת ציבור הרוחצים
למשך העונה קרובה יפעלו סוכות ההצלה בין הימים א - ש בין השעות 16:00- 09:00
כל אילת - ירחון מידע לתושב
כנסו לגיליון כל אילת - ירחון המידע לתושב. כי מגיע לכם לדעת!
מוקד 106
רוצים לדווח על מפגע? יש לכם תקלה? צלצלו למוקד 106 או שלחו לנו דואר אלקטרוני: moked@eilat.muni.il

שירותים בקליק

 
תשלומים
חנייה
רישום תלמידים
תשלומי הורים
שירות ארנונה במייל לאפליקציה העירונית אילת
פנייה למוקד 106
פניות ותלונות הציבור
ערוץ היוטיוב של עיריית אילת
פייסבוק עיריית אילת
טוויטר עיריית אילת
אינסטגרם עיריית אילת
לאתר תאגיד התיירות העירוני
לאתר רשת המתנ"סים אילת
לאתר החברה הכלכלית אילת
לאתר תאגיד המים עין נטפים
למרכז צעירים אילת
אילת - אין עוד מקום כזה!לאתר האב אילת 
עבור לתוכן העמוד