עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אופניים חשמליים – מתחילה אכיפה!

13/11/2014
אופניים חשמליים – מתחילה אכיפה! (הגדל)

אופניים חשמליים – מתחילה אכיפה!

עם כניסת התקנות החדשות המגבילות את גיל הרוכב על אופניים חשמליים, את מקום הרכיבה ואת המהירות ולצד הסברה לתלמידים ולהורים, תחל משטרת מתנ"א אילת, בהחלטה עירונית, לאכוף את התקנות כבר בשבוע הבא. המשמעות – קנסות שינועו בין      500-1,000 ש"ח וזימון הורים. המטרה – שמירה על שלומם וביטחונם של הילדים.

לצד דיונים בפורומים חינוכיים ומקצועיים העלה סגן וממלא מקום ראש העירייה – אלי לנקרי המשמש כיו"ר הועדה העירונית לבטיחות בדרכים את נושא האופניים החשמליים לדיון ציבורי בישיבת מועצת העיר שהתקיימה אתמול (ג'). בישיבה נכחו גם מפקד משטרת המרחב – נצ"מ קובי כהן, מפקד מתנ"א אילת - רפ"ק רם שלום, רכזי בטיחות בדרכים של בתי הספר ומתנדבי בטיחות בדרכים.

ברשות בני הנוער באילת ישנם כ – 1,000 זוגות אופניים חשמליים, כך דיווחה הדיה         סטרוק – מנהלת המטה העירוני לבטיחות בדרכים וציינה בדאגה, כי השטח מלמד, שבני הנוער, רובם ככולם מבצעים עבירות בעת הרכיבה על אופניים חשמליים. "הם מעשנים בעת רכיבה, מדברים בטלפון הנייד, לא מצייתים לחוקי התנועה, מתפרצים לכביש במעברי החציה ומפתיעים נהגים, מרכיבים נוסע נוסף ועוד" ציינה והוסיפה, כי הסברה, טובה ככל שתהיה לא תועיל ללא אכיפת התקנות. ד"ר דרורי גניאל – ראש מינהל שח"ק בעירייה חיזק את דבריה של הדיה בדבר פעולות הסברה שנעשו בכיתות, בפורום הורים, באתרי האינטרנט ובאמצעי התקשורת וציין: "המפתח הוא ההורים. הרי מישהו צריך לאשר ולאפשר לילדים בני 14 מכשיר שעלותו נאמדת באלפי שקלים".

מפקד מתנ"א – רפ"ק שלום חיזק גם הוא את הגורמים החינוכיים והוסיף, כי הנושא נמצא בראש סדר העדיפות וכי בשבוע הבא עם ציון השבוע הלאומי לבטיחות בדרכים                    (18-20.11.2014) תוגבר ההסברה ומיד לאחריו תחל המשטרה לאכוף את התקנות בהתאם לחוק, לפיו אופניים חשמליים נחשבים ככלי רכב לכל דבר ועניין. החוק מתיר לרכוב על אופניים חשמליים רק מגיל 14, וגם אז, עד גיל 16 רשאים אך ורק על שביל אופניים. בעת שרוכבים על המדרכה, חלה חובת הזהירות על רוכב האופניים וכל פגיעה בהולך רגל תחשב כתאונת דרכים על כל המשתמע מכך. כיום, אין ביטוח לרוכב אופניים צד ג', דהיינו, כל פגיעה בהולך רגל עלולה להיגרר לתביעה משפטית כלפי רוכב האופניים ולהוצאות כספיות רבות. על פי חוק, רוכב אופניים כפוף לכל תקנות התעבורה, דוגמה- איסור שימוש בטלפון נייד תוך כדי רכיבה העלול לגרור עמו קנס כספי בסך 1,000 ₪, חובת חבישת קסדת בטיחות במהלך רכיבה על האופניים. אחת התופעות הנפוצות בקרב רוכבי האופניים בעיר, הינה חציית צמתים ומעברי חצייה תוך כדי רכיבה שלא בזהירות הנדרשת.

 

 

על פי חוק חלה חובת חצייה כביש ברגל, כלומר על הרוכב לרדת מאופניו ולחצות רגלית לאחר שבחן שהחצייה מתבצעת באופן בטוח ואינה מפתיעה את נהגי הרכבים החולפים במקום. גם נושא רכיבה בניגוד לכיוון התנועה אסור על פי חוק ועלול לגרור אחריו קנס כספי של 500 ₪.

"מבחינת החוק, רוכב אופניים הוא נהג לכל דבר ועניין ולא מגיעה לו זכות קדימה" ציין, רפ"ק שלום, והוסיף, כי גם באכיפה לא תיפתר הבעיה, ללא שיתוף פעולה מצד ההורים. עוד ציין רפ"ק שלום, כי לצד הסברה ואכיפה יש להיערך גם עם תשתיות עירוניות מתאימות, דוגמת שבילי אופניים. עוד בדבריו ציין מפקד מתנ"א, כי בהשוואה לשנה קודמת הוכפל מספר תאונות האופניים (46 בשנה זו לעומת 21 בשנת 2013) והושלש מתוכם מספר תאונות האופניים החשמליים (33 מתוך ה – 46 שנה זו לעומת 11 שנה קודמת). 13 מהמעורבים בסך תאונות האופניים הינם קטינים, לעומת 7 בשנת 2013.

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי חיזק את פעילות כל הגורמים וציין: "מדובר בתופעה מסוכנת, שדורשת פעולה הוליסטית, רחבה ומקיפה". בעצה אחת עם מפקד משטרת מרחב אילת – נצ"מ כהן, החליטו השניים על הקמת צוות מצומצם, שילווה ויטפל בנושא. עוד ציין ראש העירייה, כי מאחר ואין מדובר בבעיה מקומית, יעלה את הנושא בוועדות ההיגוי של מרכז שלטון מקומי.

כאמור, עם סיום השבוע הלאומי לבטיחות בדרכים תחל אכיפת התקנות שלהלן יפורטו:

·        גיל הרכיבה- מגיל 14 על שבילי אופניים ומגיל 16 על הכביש.

·        ההספק המרבי של המנוע יהיה 250 וואט.

·        המנוע יופעל באמצעות דוושות האופניים.

·        המהירות המרבית תהיה 25 קמ"ש.

·        באופניים יותקנו צופר/ פעמון, פנסים ומחזירי אור כמפורט בתקנות.

·        האופניים יסומנו במדבקה כאופניים עם מנוע עזר.

 

זאת לצד כללי בטיחות נדרשים:

·        חבישת קסדה – חובה.

·        הקפדה על אמצעי מיגון נוספים בזמן רכיבה (מגיני ברכיים ,מרפקים).

·        יש להימנע ככל האפשר מנסיעה על כבישים.

·        בהעדר שבילים לאופניים, יש לנסוע על המדרכות תוך תשומת לב להולכי הרגל.

·        יש להימנע מהרכבה של אדם נוסף או הובלת מטענים כבדים.

·        אין לחצות כבישים אלא במעברי חצייה. החצייה תעשה, בהובלת האופניים ביד.

·        הקפידו על תקינות האופניים (כידון, בלמים וצמיגים).

חובה לרכוב על אופניים בישיבה בלבד, באופן המאפשר יציבות ושליטה מרביים.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לידיעת ציבור הרוחצים
שעות פעילות הרחצה בחופים המוכרזים ימים א-שבת 0900-1700
חניונים לטווח ארוך
לרשות התיירים והמבקרים בעיר ישנו חניון לטווח ארוך, בכניסה לעיר במתחם שדה התעופה הישן
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
שירותים בקליק
דלג על שירותים בקליק

שירותים בקליק

 
תשלומים
חנייה
רישום תלמידים
שירות ארנונה במייל
פנייה למוקד 106 לאפליקציה העירונית אילת

פניות ותלונות הציבור
פייסבוק עיריית אילת
למרכז צעירים אילת
לאתר רשת המתנ"סים אילת
לאתר תאגיד התיירות העירוני
לאתר החברה הכלכלית אילת
 
 
 
 לאתר האב אילת 

 
עבור לתוכן העמוד