עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז

30/12/2013
יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז (הגדל)

יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז

עשרות מתושבי אילת יוצאי קהילת מרוקו השתתפו בטקס האזכרה השנתי, שנערך בשבוע שעבר (ה') לזכר 44 מעפילי ספינת "אגוז", שמצאו את מותם בלב ים בדרכם ממרוקו לארץ ישראל, לפני 52 שנים. טקס נוסף התקיים ביום שישי, בבית הספר "אלמוג", במסגרת תוכנית המורשת הפועלת בבית הספר.

 

שני הטקסים נערכו במעמד ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי ויו"ר סניף אילת של הפדרציה המרוקאית, חברת מועצת עיר - עו"ד סימה נמיר. במהלך הטקסים סופר סיפורה של ספינת "אגוז" והוקראו שמות 44 הנספים. עוד במסגרת הטקס הוצג דגם של ספינת אגוז שנבנה על ידי אדרי ציון חבר הפדרציה.

 

הטקס שנערך בבית-ספר "אלמוג", בניהולה של בטי סימלמיץ, נפתח במילותיה של אביה אזולאי, נכדתו של איציק אזולאי ז"ל אשר היה ממקימי סניף הפדרציה בעיר ואשר פעל רבות למען קהילת יוצאי צפון אפריקה. במהלך הטקס, הציגו תלמידי ביה"ס את סיפורה של ספינת אגוז בקטעי קריאה, שירים מרגשים וריקוד. בנוסף, הציגו פינת זיכרון, אותה הכינו התלמידים מסירות נייר קטנות ועליהן שמות הנופלים.

 

עוד השנה, פנתה עו"ד נמיר לכל בתי הכנסת, בבקשה לקיים שיעור לזכרם של המעפילים ותפילת אשכבה לעילוי נשמתם.

 

זהו תמצית סיפורה של ספינת אגוז: בכ"ג בטבת תשכ"א (10 בינואר 1961) הבריחה ספינת "אגוז" בפעם ה- 13 על סיפונה 44 מעפילים ממרוקו ילדים, נשים וזקנים ופניהם לארץ ישראל. בעיצומה של ההפלגה טבעה ספינת "אגוז" על כל מעפיליה. רק 22 גופות נמשו מן הים והובאו לקבורה בבית העלמין היהודי באל חוסיימה. 22 הגופות האחרות ירדו למצולות הים לעולמים. אסון מעפילי "אגוז" גרם לזעזוע עמוק במדינת ישראל ובעולם היהודי. בעקבות טביעת המעפילים ובעקבות לחץ בינלאומי על ממשלת מרוקו, הותרה עלייתם של יהודי מרוקו לארץ ישראל ובכך הצטרפו לאחיהם מקצווי תבל ונטלו חלק בבניין הארץ וביישובה.

 

מאמצים בלתי פוסקים ברחבי העולם, בקרב ראשי מדינות וארגונים בינלאומיים, ראשי קהילות יהודיות ואישי רוח, בהובלה של סם בן שטרית – יו"ר תנועת "ביחד", הביאו סוף סוף אל היעד הנכסף: בשנת 1992 הועלו עצמותיהם של 22 המעפילים הנספים, ממקום קבורתם באל חוסיימה שבמרוקו למנוחת עולמים בירושלים, העיר עליה חלמו ובדרך אליה קיפחו את חייהם.

 

מאז, נטלו על עצמם הפדרציה העולמית של יהודי מרוקו על כל סניפיה והמועצה הציבורית להנצחת מעפילי "אגוז", להנחיל את סיפור חייהם של נספי "אגוז" ואת חלקה של יהדות צפון אפריקה בעליה, בהעפלה ובהגנה על גבולות הארץ.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד