עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

עמוד תאורה היברידי

1/10/2013
עמוד תאורה היברידי (הגדל)

עמוד תאורה היברידי

 

לצד ארבע טורבינות רוח בערבה, הראשונות בארץ המחוברות לרשת החשמל הארצית ועוד 54 מגה ואט המיוצרים מאנרגיה סולארית (פאנלים סולאריים על גגות) ומנוצלים על ידי תושבי אילת והערבה, הוצב לראשונה באילת ובארץ, עמוד תאורה חדשני (היברידי). העמוד שנתרם כפיילוט ראשוני, הוצב בבית הספר היסודי "מצפה ים" והוא מופעל באמצעות שימוש באנרגיה ירוקה הכוללת טורבינת רוח ולוח סולרי.

 

בראש העמוד שתי יחידות הפועלות במקביל. יחידה אחת - טורבינת הרוח, בעלת עיצוב ייחודי המשלב שבשבת לתחילת תנועה במהירות רוח נמוכה, המחוברת לשלושה להבים אוירודינמיים היעילים במהירות רוח גבוהה. כך מושגת יעילות מרבית במהירויות רוח שונות. השבשבת המסתובבת על ציר אנכי (כמו קרוסלה ולא כמו מאוורר), מנצלת את אנרגית הרוח, הופכת אותה לחשמל ומסוגלת להפיק חשמל בהספק של 300 וואט הן ביום והן בלילה כל עוד הרוח מסובבת את טורבינת הרוח. יחידה שניה הנמצאת על העמוד – לוח (פנל) סולרי הממיר באמצעות תאים פוטואלקטריים את אנרגיית השמש במשך שעות היום- לחשמל.

 

שני מקורות חשמל אלה מטעינים מצברים הממוקמים בתוך העמוד אף הם וצוברים את האנרגיה להפעלת התאורה בלילה. המצברים הטעונים מספקים אנרגיה לתאורה גם בפרקי זמן בהם מקורות האנרגיה הטבעיים (רוח / שמש) אינם זמינים, כמו מצב בו אין רוח בלילה או עננות כבדה המסתירה את התאים הסולארים משך מספר ימים. אילת כידוע מבורכת גם ברוח מספקת וגם בשמש כך שהמצברים מתמלאים בקלות.

 

עמוד התאורה נתרם על ידי נציג החברה המייצרת בטיוואן - אייל רענן, כאב-טיפוס להצגת והפצת הרעיון, לאחר שאינג' יוחאי אברני - מהנדס העיר, הרים את הכפפה כאשר שמע כי מחפשים אתר להדגמה.  במידה והניסוי יוכח כיעיל, מקווה אייל להמשיך להציב עמודים נוספים במקומות אחרים בעיר ובארץ, לאורך טיילות, פארקים וכד'. 

 

יתרונם של עמודי תאורה אלו, בכך שאינם דורשים תשתיות חשמל, ביחוד במקומות בהם הכנת תשתיות חשמל (חפירות להנחת כבלי חשמל) פוגעת בטבע או אינן מצויות בסביבה הקרובה ועלותן גבוהה. כמו כן מיושם כאן שימוש באנרגיה נקייה מן הטבע.

 

בית הספר היסודי "מצפה ים" המהווה פיילוט גם לאנרגיה מתחדשת,  חושף את התלמידים לנושא באופנים שונים במהלך השנה בהתנסות, חקר ולמידה. "עמוד התאורה ההיברידי הינו יריית פתיחה לקראת הקמת מוזיאון מדעי לאנרגיה מתחדשת בחצר האחורית של בית הספר. העמוד מאפשר לתלמידים לראות הלכה למעשה שימוש באנרגיה מתחדשת וחסכון בחשמל. העמוד הינו מרהיב ביופיו בעיקר בשעות הערב בו הוא מאיר באור צבעוני ומתחלף את החצר הקדמית" ציינה אפרת ששון – מנהלת בית הספר והוסיפה: "עמוד התאורה מעביר מסר של חיים בסביבה ירוקה ומוסיף לפנים הירוקות של בית הספר חיוך של קידמה".

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לידיעת ציבור הרוחצים
למשך העונה קרובה (עונת הקיץ) יינתנו שירותי הצלה בחופי הרחצה המוכרזים בין הימים: א - שבת בין השעות 17:00- 09:00 רחצה נעימה ובטוחה
חניונים לטווח ארוך
לרשות התיירים והמבקרים בעיר ישנו חניון לטווח ארוך, בכניסה לעיר בסמוך לגן הבוטוני
מוקד 106
רוצים לדווח על מפגע? יש לכם תקלה? צלצלו למוקד 106 או שלחו לנו דואר אלקטרוני: moked@eilat.muni.il
שירותים בקליק
דלג על שירותים בקליק

שירותים בקליק

 
תשלומים
חנייה
רישום תלמידים
שירות ארנונה במייל
פנייה למוקד 106 לאפליקציה העירונית אילת

פניות ותלונות הציבור
פייסבוק עיריית אילת
למרכז צעירים אילת
לאתר רשת המתנ"סים אילת
לאתר תאגיד התיירות העירוני
לאתר החברה הכלכלית אילת
 
 
 
 לאתר האב אילת 

 
עבור לתוכן העמוד