עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ד"ר שושני ימשיך ללוות ולייעץ למערכת החינוך באילת

11/06/2013
ד"ר שושני ימשיך ללוות ולייעץ למערכת החינוך באילת (הגדל)

ד"ר שמשון שושני, מנכ"ל משרד החינוך לשעבר:
"העיר אילת מספקת את כל הפרויקטים והאמצעים הקיימים במדינת ישראל כדי לסייע לתלמיד להצליח"
ד"ר שושני ימשיך ללוות ולייעץ למערכת החינוך באילת

 

כחלק מפעולות להשבחת מערכת החינוך בכל התחומים ולצד פעולות שמבצע מינהל שח"ק     בעירייה, שתכליתן בחינת עומק וקביעת דרכי פעולה לשיפור אחוז הזכאים לבגרות, נפגש ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, בשבוע שעבר (ה') עם מנכ"ל משרד החינוך לשעבר – ד"ר שמשון שושני.

 

ד"ר שושני הוזמן במיוחד על ידי ראש העירייה, לטובת התייעצות וחשיבה אסטרטגית, וזאת על רקע ניסיונו העשיר והמלומד בתחום החינוך, הן בתחום ההוראה והן בתחום הניהול. כידוע, החל ד"ר שושני את דרכו באילת ושימש כמנהל בית הספר התיכון ע"ש גולדווטר. בהמשך, שימש ד"ר שושני כמנכ"ל משרד החינוך במהלך 3 קדנציות, כאשר בכהונתו האחרונה, נערכו במערכת החינוך שינויים רבים כדי להתאימה למאה ה -21, ומערכת החינוך הגיעה להישגים גבוהים במבחנים הבינלאומיים. ד"ר שושני מכיר ומלווה את העיר אילת עשרות שנים, מוקיר את העשייה החינוכית בה, סייע בכל דרך במהלך כהונתו וימשיך ללוות את מערכת החינוך באילת.

 

במהלך הפגישה הציג ד"ר דרורי גניאל, ראש מינהל שח"ק בעירייה את מערכת החינוך מכל ההיבטים, תוך שהדגיש את שני הקווים המנחים, לפיהם פועלים בתי הספר העל יסודיים: עד אחרון התלמידים – לעידוד צמיחה בשיעורי ההתמדה ומצוינות – לעידוד עליה בשיעורי הזכאות לבגרות.

על אף שלדידו של ראש העירייה נתוני הבגרות אינם חזות הכל, כל שכן במערכת המשקיעה משאבים רבים בתלמידיה, הדגיש ראש העירייה בפני ד"ר שושני, כי המערכת בודקת את עצמה ופועלת בכל דרך להעלות את שיעור אחוז הזכאים לבגרות, אשר חלה בו ירידה בשנים             תשע"א-תשע"ב לצד העלאת שיעור ההתמדה. בעניין זה ציין ד"ר דרורי גניאל, כי אחוז הנשירה באילת עומד על 3% אל מול שיעור של 9% שהיה לפני פחות מעשור. עוד ציין ד"ר גניאל, כי העיר אילת מתמודדת עם בעיה שלא קיימת באף רשות אחרת והיא קליטת תלמידים במהלך השנה.

 

"השנה נקלטו עד היום 100 תלמידים חדשים, מתוכם 57 בבתי הספר העל יסודיים. עם כולם נעשית עבודת קליטה טובה" ציין ד"ר גניאל והדגיש גם את עניין חסרי בחינת בגרות אחת, אשר מושכים מטה את שיעור אחוז הזכאים. בעניין זה עדכן ד"ר גניאל, כי לאחרונה, פנה מינהל שח"ק בראשותו ל – 22 תלמידים שהינם חסרי בחינת בגרות אחת, בהצעה להיבחן עליה, חלקם שהתגייסו סרבו והשאר לא גילו עניין, גם לא הוריהם. תלמידים אלה מהווים 5% מהניגשים לבגרות שאלמלא היו נבחנים, היו מעלים ב – 5% את אחוז הזכאים לבגרות. עוד עדכן ד"ר גניאל על מרכזי סיוע לבגרויות שנפתחו השנה בבתי הספר כפעולה משלימה, שתכליתה להעלות את שיעור הזכאים לבגרות. בפועל נפתחו 36 קבוצות לימוד במגוון מקצועות עבור תלמידי כיתות י-י"ב בשלושת בתי הספר, בהיקף כולל של 1,300 שעות לימוד.

 

על רקע הסקירה שקיבל והדיון האסטרטגי שהתקיים, סיכם ד"ר שושני את ממצאיו על החינוך באילת, לפיהם:

 

1. חלה עלייה קבועה באחוזי התלמידים הניגשים לבגרות והוא עומד על כ – 95%.  

2. אחוז התלמידים הנושרים ירד מ-8% ל-3%. אחוז הנשירה שהוא בין הנמוכים בישראל.

3. חלה עליה של 9% במספר תלמידי התיכונים – מה שמעיד על צמצום הולך וגובר של הנשירה.

4. חלה עליה קבועה והדרגתית של אחוז הזכאים לבגרות מ-53% ל- 60%, נכון לתש"ע.

5. אילת נמצאת במקום גבוה באחוז הזכאים לבגרות מול ערים בדרוג סוציואקונומי דומה.

6. אילת היא מהערים המובילות בארץ בהשקעות בחינוך פר תלמיד.

 

עוד ציין ד"ר שושני, כי הירידה באחוז הנשירה מעידה על כך שלא מוותרים על אף תלמיד למרות שבוויתור על תלמידים חלשים ותת משיגים ניתן היה בקלות להעלות את אחוז ההצלחה של בית הספר. על רקע האמור, הצטרף ד"ר שושני להצעה של ראש העירייה לפתוח בית ספר תיכון נוסף מקצועי בכול הרמות גם  כדי להבטיח אופק תעסוקתי בעיר. עוד המליץ ד"ר שושני לחזק את תהליך גיוס המורים לטובת בגרויות, להפסיק עבודת מורים שכשלו בדרך לבגרות ולהאדיר את אלה שהובילו את תלמידיהם להצלחה.

 

ד"ר שושני נאות לבקשת ראש העירייה וראש מינהל שח"ק, להמשיך וללוות את מערכת החינוך באילת, בדגש על החינוך העל יסודי, לאורך הדרך בשנה הבאה ובשנים הבאות, בהתנדבות ומתוך הערכה לעשייה באילת.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד